Konkurs "Dziedzictwo wieków". Zgłoszenia do końca kwietnia

fot. Szymon Zdziebło - zdjęcie z zeszłorocznej gali
Do końca kwietnia przyjmujemy zgłoszenia do udziału w # konkursie „Dziedzictwo wieków”, w ramach którego przyznajemy wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków w naszym regionie.
– Medale Hereditas Saeculorum są wyrazem uznania i wdzięczności dla osób angażujących się w ochronę naszego materialnego dziedzictwa kulturowego. Chcemy promować działania i osiągnięcia w tej dziedzinie, które służą kultywowaniu pamięci o historii i sztuce regionu – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Wyróżnienia przyznane zostaną w dwóch kategoriach:
w pierwszej – zgłoszenia składać mogą właściciele, posiadacze i zarządcy zabytkowych obiektów, jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia oraz fundacje działające na rzecz ochrony i opieki zabytków, służby konserwatorskie, muzea, uczelnie wyższe;
w drugiej – wnioski mogą składać osoby fizyczne, instytucje i organizacje.
Uroczystość wręczenia medali odbędzie się w ramach wojewódzkich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2025.
Regulamin konkursu i formularz wniosku znajdują się tutaj.
W ubiegłym roku przyznaliśmy medale za przywrócenie historycznego wyglądu ogrodowi oraz wnętrzom budynku Biblioteki Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu i za odrestaurowanie średniowiecznego muru obronnego w Inowrocławiu. Za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków nagrodę odebrał Piotr Nowakowski, dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Czytaj również
- Polewanie wodą. Niewinna zabawa może skutkować przykrymi konsekwencjami
- Warto się zatrzymać. Dziś Światowy Dzień Trzeźwości
- Trzynasta emerytura. Niektórzy otrzymają ją jeszcze przed świętami
- Jak skorzystać z odroczenia terminu płatności składek w ZUS? Sprawdź!
- Rusza sezon turystyczny. Każdy znajdzie coś dla siebie
Dodaj komentarz
Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!