Dziś mamy 21 lutego 2024, środa, imieniny obchodzą:

02 grudnia 2023

Konkurs kulinarny. Uczennice z Samostrzela wicemistrzyniami Polski

fot. powierzone

fot. powierzone

Uczennice Branżowej Szkoły I Stopnia #w MOW w Samostrzelu wicemistrzyniami Polski w II Ogólnopolskim Karpiowym Konkursie Kulinarnym przeznaczonym dla uczniów szkół gastronomicznych.

Uczennice BS I Stopnia  o profilu gastronomicznym MOW w Samostrzelu: Natalia Lewandowska i Roksana Owsiana pod opieką nauczyciela zawodu Renaty Zmarzły przystąpiły do udziału w II OKKK, który jest finansowany z Funduszu Promocji Ryb. W tym roku karp zaistniał w dwóch potrawach w odsłonie „Food-street”. Celem Konkursu była popularyzacja potraw z karpia w roli głównej wśród przyszłych kucharzy z trendami wiodącej kuchni roślinnej, nowoczesnej klasyce, powrocie do natury, „zero waste” no i kontraście smaków.

Dnia 20 listopada dziewczyny przystąpiły do pierwszego etapu konkursu. Przygotowały dwie autorskie potrawy z karpia w odsłonie „street – foodowej”. Były to: burger z karpia w bułce z dyni i wrap kukurydziany z szarpanym karpiem. Zadaniem było stworzenie receptur po cztery porcje dla każdego dania. Należało je wykonać i udokumentować fotografiami poszczególnych etapów przyrządzanych potraw.

Spośród 128  rewelacyjnych, pomysłowych i innowacyjnych prac, na podstawie których młodzież stworzyła potrawy kuszące na odległość swoim wyglądem, ale także zastosowaniem w „szybkiej kuchni”, o co organizatorzy prosili, Jury w składzie Jarosław Uściński, Norbert Sokołowski i Mariusz Powierża wyłonili 12 najciekawszych propozycji, a z  nich 6 o najwyższych notach. Wśród tych 6 drużyn znalazły się nasze uczennice, które przeszły do drugiego etapu.

Pojechały z pełnym ekwipunkiem produktów i drobnych urządzeń do Warszawy – Hala Koszyki – magicznego miejsca tętniącego ulicznym jedzeniem i miejscem wybitnych wydarzeń kulinarnych. Tam spotkało się 6 drużyn, które pod okiem 5 wybitnych ekspertów i pod okiem kierownika, prezesa Funduszu Promocji Ryb, pana Zbigniewa Szczepańskiego wykonały po dwie swoje popisowe potrawy. Na ręce młodzieży patrzyli  fotoreporterzy, telewizja TVP. Jurorzy byli wszędzie i zadawali mnóstwo pytań.

Jury dało drużynie mnóstwo informacji zwrotnych,  które  na pewno będą inspiracją do  działań i kolejnego udziału w  konkursie.

Uczennice i nauczyciel zawodu zostali nagrodzeni  dyplomem, mnóstwem książek kulinarnych dotyczących obróbki ryb, dwoma kompletami noży i innymi  drobnymi  prezentami.

Materiał: Renata Zmarzły - Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Samostrzelu.

Autorka nie wyraża zgody na komentowania artykułu.

Oceń artykuł: 9 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nadchodzi "Noc Sów". Doskonała okazja do poznania tajemnic tych ptaków

Od wieków sowy wzbudzały wśród ludzi skrajne emocje#: podziw i strach. Te drapieżne ptaki, uznawane za symbol mądrości i śmierci, także obecnie intrygują wyglądem i zachowaniem. Niech nadchodząca Noc Sów będzie okazją do poznania sowich tajemnic, rozmów o ich postrzeganiu w przeszłości i znaczeniu w przyrodzie.

(czytaj więcej)
0

Prace archeologiczne zakończone. Co kryła ziemia pod budynkami?

Na placu, po zburzonej części kompleksu budynków siedziby #komendy wojewódzkiej PSP, zakończyły się prace archeologiczne. W ubiegły piątek dokonano odbioru tych robót, co ostatecznie skończy się stosownym protokołem.

(czytaj więcej)
0

Program resocjalizacji w potulickiej jednostce. Zapobieganie skutkom izolacji

Kiedy zapada wyrok 25 lat pozbawienia wolności...# Kiedy zapada wyrok dożywotniego pozbawienia wolności.... Wyrok. Więzienie. Cela. Funkcjonariusz w mundurze. Dźwięk zamykanych krat. Dźwięk zamykanej celi. Czas. I jeszcze raz czas. Codzienność. Tu słowo wolność nabiera innego znaczenia. Niezbędne zatem jest podejmowanie adekwatnych oddziaływań wobec skazanych na długoterminowe kary pozbawienia wolności, to grupa osadzonych wymagająca szczególnej uwagi. Wychodząc naprzeciw potrzebom Zakład Karny w Potulicach już kolejny rok realizuje program resocjalizacji z zakresu zapobiegania negatywnym skutkom izolacji, zwłaszcza wobec skazanych odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności pn. Artefakt, który zajął I miejsce w Konkursie Dyrektora Generalnego Służby Więziennej na najlepszy program resocjalizacji.

(czytaj więcej)
0

Święto UMK w Toruniu. W 2023 roku mury uczelni opuściło 4 246 absolwentów

Toruńska Alma Mater obchodzi dziś (19 lutego) swoje święto. #W uroczystości uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

(czytaj więcej)