Lekcja biblioteczna. O potrzebie zrozumienia drugiego człowieka
fot. Joanna Brzozowska
W środę, 16 października 2024 r. bibliotekarki z Gminnej Biblioteki# Publicznej w Sadkach kolejny raz udały się z wizytą do dwóch grup przedszkolnych: „Jeżyków” i „Pracowitych Mrówek” z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Sadach. Lekcje biblioteczne, których tematem była tolerancja przeprowadziła bibliotekarka, Anna Maria Leppert.
Zajęcia rozpoczęły się od zabawy integrującej, podczas której wszystkie dzieci usiadły w kółku. Pojawiły się przy tym również dwa kłębki wełny o różnych kolorach, a zadaniem uczestników było podawanie sobie ich nawzajem i mówienie o podobieństwach i różnicach w stosunku do osoby, której wełnę przekazywaliśmy. Dzięki temu w bardzo krótkim czasie powstała kolorowa sieć pajęcza, która połączyła wszystkich i pokazała, że tak naprawdę podobieństwa i różnice nas łączą. Potwierdzeniem tego faktu była piosenka Zozi „Każdy jest inny”, którą wspólnie zatańczyliśmy.
Kolejnym etapem zajęć było zapoznanie grup z jednym z opowiadań: „Historia o tolerancji. Nowa w klasie” z książki Marka Michalaka „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Wszystkie dzieci wysłuchały opowiadania w skupieniu, a potem chętnie odpowiadały na zadawane pytania.
Na zakończenie lekcji bibliotecznej zadaniem dzieci było stworzenie własnego grupowego symbolu tolerancji. W tym celu każdy z przedszkolaków po otrzymaniu kolorowych kartek papieru miał za zadanie odrysować kształt swojej dłoni, a następnie wyciąć i podpisać swoim imieniem. Następnie gotowe odciski rąk zostały poprzyklejane na przygotowany wcześniej arkusz, dzięki czemu każda z grup stworzyła swoje plakaty dotyczące tolerancji, które od razu znalazły swoje miejsca w salach i będą każdego dnia przypominać dzieciom o potrzebie tolerancji, empatii i zrozumienia drugiego człowieka.
*Lekcje biblioteczne zostały przeprowadzone w ramach autorskiego projektu pt. „Inni, a jednak tacy sami. W różnorodności siła” w ramach programu Ministra Edukacji „Kto ty jesteś? – Polak mały” i zostały sfinansowane ze środków Ministra Edukacji.
Materiał: Anna Maria Leppert / GBP Sadki
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- "Boże Narodzenie na Krajnie i Pałukach". Lekcja muzealna dla najmłodszych
- Święty Mikołaj w przedszkolu. Na jego wizytę dzieci czekały cały rok
- Utrwalanie wiedzy o zabytkach. Nauka przez zabawę
- Dzień Osób Niepełnosprawnych. Nauka szacunku i akceptacji
- O gwarze krajeńskiej w przedszkolu. Dzieci wysłuchały legendy
Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę
Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.
(czytaj więcej)Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą
Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.
(czytaj więcej)Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach
Już dziś wiele osób wyruszy w dalsze i bliższe trasy #w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W kolejnych dniach na drogach z pewnością nie zabraknie wzmożonego ruchu, zmiennych warunków pogodowych (opady deszczu, śniegu, miejscami gołoledź), ale też aktywności naszych służb. Ważne, żeby nie zabrakło również zdrowego rozsądku kierujących.
(czytaj więcej)Jak wybrać najlepszego karpia na wigilijny stół? Kilka wskazówek
Jak wybrać najlepszego karpia #na Wigilię. Święta tuż za rogiem, a karp to nieodłączny element wigilijnego stołu. Mamy kilka wskazówek, jak wybrać najlepszego. Smacznego i spokojnych przygotowań do Świąt!
(czytaj więcej)