Lekcja biblioteczna. O potrzebie zrozumienia drugiego człowieka
fot. Joanna Brzozowska
W środę, 16 października 2024 r. bibliotekarki z Gminnej Biblioteki# Publicznej w Sadkach kolejny raz udały się z wizytą do dwóch grup przedszkolnych: „Jeżyków” i „Pracowitych Mrówek” z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Sadach. Lekcje biblioteczne, których tematem była tolerancja przeprowadziła bibliotekarka, Anna Maria Leppert.
Zajęcia rozpoczęły się od zabawy integrującej, podczas której wszystkie dzieci usiadły w kółku. Pojawiły się przy tym również dwa kłębki wełny o różnych kolorach, a zadaniem uczestników było podawanie sobie ich nawzajem i mówienie o podobieństwach i różnicach w stosunku do osoby, której wełnę przekazywaliśmy. Dzięki temu w bardzo krótkim czasie powstała kolorowa sieć pajęcza, która połączyła wszystkich i pokazała, że tak naprawdę podobieństwa i różnice nas łączą. Potwierdzeniem tego faktu była piosenka Zozi „Każdy jest inny”, którą wspólnie zatańczyliśmy.
Kolejnym etapem zajęć było zapoznanie grup z jednym z opowiadań: „Historia o tolerancji. Nowa w klasie” z książki Marka Michalaka „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Wszystkie dzieci wysłuchały opowiadania w skupieniu, a potem chętnie odpowiadały na zadawane pytania.
Na zakończenie lekcji bibliotecznej zadaniem dzieci było stworzenie własnego grupowego symbolu tolerancji. W tym celu każdy z przedszkolaków po otrzymaniu kolorowych kartek papieru miał za zadanie odrysować kształt swojej dłoni, a następnie wyciąć i podpisać swoim imieniem. Następnie gotowe odciski rąk zostały poprzyklejane na przygotowany wcześniej arkusz, dzięki czemu każda z grup stworzyła swoje plakaty dotyczące tolerancji, które od razu znalazły swoje miejsca w salach i będą każdego dnia przypominać dzieciom o potrzebie tolerancji, empatii i zrozumienia drugiego człowieka.
*Lekcje biblioteczne zostały przeprowadzone w ramach autorskiego projektu pt. „Inni, a jednak tacy sami. W różnorodności siła” w ramach programu Ministra Edukacji „Kto ty jesteś? – Polak mały” i zostały sfinansowane ze środków Ministra Edukacji.
Materiał: Anna Maria Leppert / GBP Sadki
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Bezpieczna szkoła Krokodyla Tirka. Zajęcia z inspektorem WITD
- Warsztaty rękodzielnicze. Dzieci spróbowały swoich sił w haftowaniu
- Szacunek dla pokoleń. Uroczysty apel w przedszkolu
- Uroczyste pasowanie. Wyjątkowy dzień w przedszkolu
- Warsztaty taneczne dla przedszkolaków. O różnorodności polskiego folkloru
Słone przekąski pod okiem inspekcji. W połowie wykryto nieprawidłowości
Producenci słonych przekąsek pod lupą IJHARS. U prawie połowy z nich ujawniono nieprawidłowości.
(czytaj więcej)Szkolenie terytorialsów. Zadania wymagały ogromnego skupienia
Ucieczka z płonącego pojazdu, pokonanie płonącego toru, a także przejście terenu# skażonego to tylko niektóre zadania jakie w ostatnich dniach czekały na żołnierzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W przygotowanych zajęciach wzięło udział kilkudziesięciu Terytorialsów. Szkolenia realizowane były na bazie obiektów w Toruniu, Brodnicy oraz Drawsku Pomorskim.
(czytaj więcej)Apel o bezpieczny zwrot. Przypadki śmiertelnych zatruć preparatami
W związku z ostatnimi przypadkami śmiertelnych zatruć# środkami ochrony roślin zawierającymi fosforek glinu, prawdopodobnie zastosowanymi niezgodnie z etykietą jako preparaty do zwalczania gryzoni, istnieje uzasadnione podejrzenie, że zakupu tych preparatów mogły dokonać osoby nieposiadające stosownych uprawnień tj. bez ukończonego szkolenia z zakresu środków ochrony roślin.
(czytaj więcej)Świadczenia dla stulatków. Ustawa podpisana przez prezydenta
Przygotowane w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy regulujące# mechanizm przyznawania świadczenia honorowego dla stulatków wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Co to oznacza praktyce? Świadczenie w wysokości 6,2 tys. brutto miesięcznie będzie przyznawane z urzędu, i co ważne, corocznie waloryzowane. Prezydent właśnie podpisał ustawę w tej sprawie.
(czytaj więcej)