Dziś mamy 13 maja 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

16 marca 2023

Odległość budynków od wiatraków nie mniejsza niż 700 m. Nowa ustawa

fot. pixabay

fot. pixabay

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, która zwiększa #udział lokalnych społeczności w decydowaniu o tych inwestycjach. Przejrzyste zasady lokalizowania elektrowni wiatrowych wpłyną na jeszcze większą stabilność polskiego miksu energetycznego. Zachęty dla lokalnych społeczności wprowadzone do przepisów o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych dadzą impuls na rozwój odnawialnych źródeł energii w zgodzie z wolą lokalnych społeczności.

- Polacy rozumieją rolę odnawialnych źródeł energii i chcą jej rozwoju dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Przy nowelizacji zależało nam na zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców oraz wzmocnieniu ich wpływu na inwestycje. Wprowadzamy nadzór techniczny nad instalacjami. Obecne zmiany i poprzedzająca nowelizację ustawa 10H była wynikiem krytycznych uwag Najwyższej Izby Kontroli co do sposobu, w jaki lokalizowano te inwestycje. Przy wprowadzaniu przepisów zależało nam, żeby powstawały one w pełnym dialogu z lokalnymi społecznościami - mówiła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Przepisy ułatwią możliwość realizacji inwestycji w zakresie lądowych elektrowni wiatrowych w gminach, które wyrażają wolę lokowania takiej infrastruktury energetycznej, przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa eksploatacji. Zmianie ulegnie odległość budowy wiatraków od budynków mieszkalnych – nie mniejsza niż 700 m. Ustawa zapewni także przekazywanie pełnej informacji o planowanej inwestycji dla mieszkańców okolicznych terenów, co pozwoli na budowę wiatraków w zgodzie z wolą lokalnej społeczności.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego będzie mógł określać odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego, mając na uwadze zasięg oddziaływań elektrowni wiatrowej, z uwzględnieniem jednak określonej w nowelizacji bezwzględnej odległości minimalnej - 700 m.

Podstawą dla określania wymaganej minimalnej odległości od zabudowań mieszkalnych będą m.in. wyniki przeprowadzonych konsultacji, czy też obowiązkowo przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (w ramach której analizuje się m.in. wpływ emisji hałasu na otoczenie i zdrowie mieszkańców), wykonywanej dla projektu planu miejscowego. Identyczna minimalna bezwzględna odległość będzie dotyczyć lokowania nowych budynków mieszkalnych w odniesieniu do istniejącej elektrowni wiatrowej.

Nowelizacja umożliwia partycypację lokalnej społeczności w korzyściach, jakie niesie lokalizacja na danym terenie elektrowni wiatrowej. Inwestor realizujący inwestycję polegającą na budowie elektrowni wiatrowej przeznaczy co najmniej 10% mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej stanowiącej przedmiot tej inwestycji do objęcia przez mieszkańców gminy. Zainteresowani będą mogli uzyskać status prosumenta wirtualnego. Dzięki proponowanym zmianom każdy mieszkaniec, będący odbiorcą końcowym w gospodarstwie domowym, w gminie, na której terenie jest planowana budowa elektrowni wiatrowej, będzie mógł, na zasadzie dobrowolności, zawrzeć z inwestorem umowę, aby na jej podstawie zostać prosumentem wirtualnym.

Materiał: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Oceń artykuł: 11 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

    • 15 (29)

    mariusz, w dniu 16-03-2023 11:05:40 napisał:

    kolejna zła ustawa spod ręki pis ...zamiast inwestować w odnawialne żródła energii to zawsze kłody pod nogi rzucają

    odpowiedz

    • 10 (22)

    duda2030, w dniu 16-03-2023 11:33:05 napisał:

    Ciekawe czy i kiedy panele niedługo zostaną "eternitem" naszych czasów?

    odpowiedz

    • 0 (14)

    Alvin, w dniu 16-03-2023 21:04:00 napisał:

    Kurdupel donkichot ubździł sobie ze wiatraki są fe i nadal z nimi walczy na szkodę obywateli

    odpowiedz

    • 4 (12)

    Harry, w dniu 17-03-2023 07:04:01 napisał:

    A czy te wymagane 700m jest od zabudowań Paterka tam na użytkach? gdzie miała być ubojnia no bo przecież mogła by tam powstać o ile spełnienia wymogi no i o ile nie będzie krzyków i protestów

    odpowiedz

    • 2 (12)

    Jupik, w dniu 17-03-2023 15:37:56 napisał:

    Długopis podpisze wszystko co mu podsuną.Decyzja o lokalizacji i odległości powinna należeć do samorządu, ale Suski jest najmądrzejszy, a "długopis" słucha wodza, naczelnika państwa

    odpowiedz

    • 4 (12)

    Ktoś , w dniu 17-03-2023 22:41:59 napisał:

    Odnawialna energia jest spoko a te głupie komentarze są od ludzi co nie mają żadnego pojęcia na co niektóre tematy. Zanim coś się komentuje lepiej zapoznać się z tematem.

    odpowiedz

    • 4 (16)

    do ktoś, w dniu 17-03-2023 23:32:23 napisał:

    Co zrobisz, jak w tym kraju co drugi to głupi i podatny na wszelkie sterowania. Jedni wierzą w niewinność JP2, bo im talk ksiądz i PIS kazali. A w samych dekanatach ilu zesłanych pedofili zesłanych przez biskupa przebywa.

    odpowiedz

    • 5 (13)

    Mig, w dniu 18-03-2023 12:39:22 napisał:

    Jak to możliwe że ludziom nie przeszkadza smród z komina pod nosem a ekologiczny wiatrak już tak? To kolejny przykład na to jak można ludziom wtłoczyć wszystko w TVPiS.

    odpowiedz

    • 1 (11)

    Włościanka, w dniu 18-03-2023 15:25:44 napisał:

    Mig; Ta niedobra komuna wypłacała robotnikom szkodliwe za wpływ na ich zdrowie infradźwięków. A Ty chcesz ludziom dać szkodę za karę? Zakomarzenie wzrośnie bo wiatraki szkodzą ptakom i nietoperzom. Milczą o pszczołach. Co będziesz ,,latał" nocami i zapylał?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (13)

    Włościanka, w dniu 18-03-2023 21:02:34 napisał:

    Mig; To nie wiedza tajemna. W TV często mówią o szkodach ale częściej o zaletach. Śmigła z pewnością odpadają tak jak koła od samochodów itp. Kury też mogą się nie nieść są bardziej wrażliwe niż ludzie. Miałam koleżankę, wyjechała za granicę. Nie mogła spać od klekotu śmigła. One się zużywają jak wszystko i klekoczą, spadają, zapalają się od spięć itp. itd. A naukowcom dajmy spokojnie cieszyć się grantami-kto da więcej-tego na wierzchu. Kiedyś zabójcze było masło teraz margaryna... Owady zdrowe. A pamiętasz ,,sól wypadowa smaczna jest i zdrowa" PCv wycofali zewsząd a sól odpadowa przy produkcji pcv była jedzona przez pół Polski - i co pisnął coś jakiś naukowiec. A talidomid badali naukowcy i zapisywali lekarze. Nie każdy chce być królikiem doświadczalnym.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Zadaj pytanie
40PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)