Osoba o niezwykłej sile ducha. Eugenia Łucja Adamczyk ukończyła 100 lat
Eugenia, Łucja Adamczyk, fot. Urząd GMiny Lubichowo
Pięć wyjątkowych kobiet – Kunegunda Gajewska, Eugenia Łucja Adamczyk, #Alina Felska, Stanisława Strógalska i Maria Paczkowska – to bohaterki codzienności, które swoim życiem pokazują, że wiek nie musi ograniczać pasji, energii i radości. Dostojne jubilatki dołączyły do grona uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
Kunegunda Gajewska, która w tym roku obchodziła swoje 101. urodziny, urodziła się 8 grudnia 1923 roku w Barcinie (powiat żniński). Mimo niełatwego dzieciństwa i przesiedleń podczas wojny, zawsze emanowała energią i pasją do życia. Przez ponad trzy dekady pracowała jako nauczycielka przedszkolna. Dziś mieszka z wnuczką, gra na organach, piecze ciasta i z wdziękiem nosi swoje eleganckie kapelusze. Z dostojną jubilatką spotkał się wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.
13 grudnia 1924 roku w Ślesinie koło Nakła nad Notecią urodziła się Eugenia Łucja Adamczyk, osoba o niezwykłej sile ducha, która w młodości doświadczyła trudów życia w obozach pracy podczas II wojny światowej. Po wojnie wróciła do rodzinnej wsi i razem z mężem wychowała siedmioro dzieci. Dziś, mając sto lat, jest sercem ogromnej rodziny – liczącej ponad siedemdziesiąt osób – i nadal inspiruje swoim spokojem oraz ciepłem. Mieszka w Ocyplu (województwo pomorskie) z córką Anną, która mówi, że „Eugenia zaraża spokojem i ciepłem – w wigilię dzieliła się opłatkiem nawet ze zwierzętami w stajni”. W uroczystości jubileuszowej uczestniczył radny województwa Tadeusz Pogoda.
Alina Felska urodziła się 1 grudnia 1924 roku na Wileńszczyźnie. Przeżyła burzliwe czasy wojny i powojennej odbudowy. Pracowała przymusowo w niemieckim majątku, by po powrocie do Polski zacząć nowe życie w Unisławiu (powiat chełmiński). Cieszy się naturą podczas spacerów w unisławskim parku, pielęgnuje kwiaty w ogrodzie i słynie z doskonałych wypieków. Jest niezastąpionym wsparciem dla rodziny, a jej miłość do książek i krzyżówek od lat pozostaje niezmienna. Z panią Aliną spotkała się rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Beata Krzemińska.
Radna województwa Anna Niewiadomska spotkała się z dwiema mieszkankami Bydgoszczy, Marią Paczkowską i Stanisławą Strógalską. Maria Paczkowska, urodzona 16 sierpnia 1924 roku w Bydgoszczy, w czasie wojny pracowała w cegielni i hucie szkła. Dziś jest niezastąpioną kronikarką rodzinnych historii, które przekazuje wnukom i prawnukom. Jest skupiona na potrzebach swoich dzieci i wnuków. Gdy były małe czytała im bajki, wymyślała opowieści i godzinami odgrywała z nimi ulubione sceny. Zawsze otwarta na rozmowę, lubi uczestniczyć w życiu bliskich, zarażając wszystkich swoją pogodą ducha.
Stanisława Strógalska zachowała swoje zamiłowanie do literatury i rękodzieła. Urodzona 11 listopada 1924 roku w Biedrusku(województwo wielkopolskie), swoje życie zawodowe związała z koleją, a rodzinne z Bydgoszczą. Jej wnuczka wspomina, że jest osobą pełną troskliwości, która zawsze wspiera najbliższych. Uwielbia podróże, co roku organizowała rodzinne wakacje dbając o to, by jej dzieci poznawały nowe miejsca. Obecnie, mimo słabszego wzroku, wciąż prowadzi dziennik i przekazuje rodzinie swoją mądrość życiową.
W tym wyjątkowym czasie swoje 106. urodziny obchodziła mieszkanka Inowrocławia Mieczysława Urbańska urodzona 11 listopada 1918 roku. Seniorkę z urodzinowymi życzeniami odwiedziła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. Pani Mieczysława interesuje się aktualnymi wydarzeniami, chętnie zabierając głos w rozmowach na tematy polityczne podczas spotkań towarzyskich. Uwielbia wspominać wydarzenia z czasów wojny i wyjazd do Stanów Zjednoczonych, gdzie zamieszkała na kilka lat mając lat prawie osiemdziesiąt.
Samorząd województwa honoruje stuletnich mieszkańców regionu od 2018 roku, medal Unitas Durat odebrało do dziś ponad czterysta osób. Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mailowym: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Eugenia, Łucja Adamczyk, fot. Urząd Gminy Lubichowo
Eugenia, Łucja Adamczyk, fot. Urząd Gminy Lubichowo
Alina Felska, fot. UMWKP
Kunegunda Gajewska, fot. Tomasz Czachorowski
Maria Paczkowska, fot. Tomasz Czachorowski
Mieczysława Urbańska, fot. UMWKP
Galeria
Czytaj również
- Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do strażaków. Wyjątkowy symbol
- Tabliczki przy muralach w Brzózkach. Co znajdziemy w opisie?
- Hodowcy gołębi odebrali puchary. Kto na szczycie większości klasyfikacji?
- Rozwój ścieżek rowerowych. Włodarze podpisali intencyjny list
- Spotkanie opłatkowe w siedzibie PSL. Życzenia i wspólne kolędowanie
Dodaj komentarz
Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę
Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.
(czytaj więcej)Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą
Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.
(czytaj więcej)Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach
Już dziś wiele osób wyruszy w dalsze i bliższe trasy #w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W kolejnych dniach na drogach z pewnością nie zabraknie wzmożonego ruchu, zmiennych warunków pogodowych (opady deszczu, śniegu, miejscami gołoledź), ale też aktywności naszych służb. Ważne, żeby nie zabrakło również zdrowego rozsądku kierujących.
(czytaj więcej)Jak wybrać najlepszego karpia na wigilijny stół? Kilka wskazówek
Jak wybrać najlepszego karpia #na Wigilię. Święta tuż za rogiem, a karp to nieodłączny element wigilijnego stołu. Mamy kilka wskazówek, jak wybrać najlepszego. Smacznego i spokojnych przygotowań do Świąt!
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!