Dziś mamy 2 stycznia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

27 października 2024

Plany bydgoskiej uczelni. Powstanie centrum drobiarstwa?

fot. Sołectwo Minikowo/Internet

fot. Sołectwo Minikowo/Internet

W Minikowie jest planowana budowa centrum #drobiarstwa. Na czym ma polegać te przedsięwzięcie?

Trwa procedura wydania decyzji środowiskowej dla budowy centrum drobiarstwa bydgoskiej politechniki. Obiekt ma powstać na działce w Minikowie. Pod koniec sierpnia, burmistrz gminy Nakło wydał obwieszczenie, zgodnie z którym rozpoczęła się procedura dotycząca wydania decyzji dla przedsięwzięcia w Minikowie. Na jednej z działek miałoby powstać tam centrum drobiarstwa dla wydziały hodowli i biologii zwierząt politechniki bydgoskiej. Sama nazwa przedsięwzięcia brzmi tak, jakby drób miał być hodowany tylko do badań, ale i tak mieszkańcy zastanawiają się nad tym, czy przedsięwzięcie nie będzie negatywnie wpływało na ich komfort życia. W połowie września, w czasie zebrania z mieszkańcami w Minikowie, obecni byli przedstawiciele Politechniki Bydgoskiej, którzy odpowiadali na pytania mieszkańców i starali się wyjaśnić ich wątpliwości. Z kolei następnego dnia po tym spotkaniu, burmistrz wydał kolejne obwieszczenie w tej sprawie. Tym razem, do publicznej wiadomości zostało podane, że burmistrz wystąpi do regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Bydgoszczy, do Sanepidu w Nakle oraz do dyrektora zarządu zlewni wód polskich w Inowrocławiu. Instytucje te mają wydać opinię czy konieczny będzie w sprawie budowy centrum drobiarstwa obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Tysiące kur w nowym budynku

Wiadomo, że w Minikowie ma powstać nowy budynek, oddalony od drogi głównej o ponad 200 metrów. Centrum miałoby powstać za dawną kuźnią, na działce o numerze 656/18. Obecnie, w tym miejscu jest hodowane stado krów mlecznych i opasów w ilości około 160 sztuk. Stado ma zostać zlikwidowane. Na czym ma polegać praca centrum drobiarstwa? – Planowana realizacja inwestycji to stworzenie nowoczesnej infrastruktury dydaktyczno-badawczej. Dzięki pionierskim rozwiązaniom planowanych w nowym obiekcie możliwe będzie podniesienie jakości kształcenia i nabywana umiejętności zawodowych z zakresu drobiarstwa.  Z uwagi na aktualne ryzyka dla produkcji drobiu, fermy są odizolowane a odwiedzanie ich przez grupy studentów niemożliwe, oznacza to, że stworzenie infrastruktury do rzeczywistej pracy studentów z drobiem – prowadzenie czynności podczas odchowów czy lęgów drobiu stanowić będzie o konkurencyjności prowadzonego kształcenia na poziomie wyższym na skalę kraju – poinformował dr. hab. Mirosław Banaszak koordynator zadania z ramienia Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt PBŚ, prof. PBŚ – pracownik Katedry Hodowli i Żywienia Zwierząt, na co dzień dydaktyk i pracownik nauki zajmujący się dobrostanem, bio-bezpieczeństwem w produkcji drobiu oraz jakością produktów drobiarskich. Jak przekazano, w centrum drobiarstwa ma zostać umieszczone tzw. 10 DJP drobiu. Przy czym DJP, to specjalna jednostka przeliczeniowa inwentarza. Zgodnie z nią i z tymi danymi podanymi przez politechnikę bydgoską, w planowanym do budowy centrum miałoby się znajdować 2,5 tysiąca sztuk drobiu. – Na terenie inwestycji, w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym funkcjonowało stado bydła mlecznego z dopuszczoną obsadą stada na poziomie 210 DJP. Nowa inwestycja, czyli Centrum Drobiarstwa, bardzo znacząco redukuje wielkość stada wyrażanego w dużych jednostkach przeliczeniowych. Przewiduje się maksymalną obsadę do 10 DJP. Jest to ważna informacja, ponieważ planowane obciążenie produkcją zwierzęcą w RZD zmniejszone zostanie aż o 95,24% w stosunku do wcześniej utrzymywanych krów mlecznych – wyjaśnia dr. hab. Banaszak.

„To nie będzie typowy kurnik”

W obiekcie ma znajdować się część administracyjno-dydaktyczna, laboratoria, magazyny. W laboratorium mięsa ma powstać infrastruktura, która umożliwi przeprowadzanie uboju drobiu, zgodnie z zasadami dla uboju gospodarczego drobiu. Będą pomieszczenia do prowadzenia lęgu oraz odchowów drobiu. – Sam obiekt ma mieć powierzchnię około 1500 metrów kwadratowych. Będzie zawierał powierzchnie dydaktyczno-administracyjną, laboratorium In Vivo, w którego skład będą wchodziły 4 pomieszczenia stanowiące mikro kurniki, wylęgarnię z zachowanym standardem dla typowego zakładu wylęgu drobiu oraz pracownię do oceny mięsa drobiowego i poboru próbek, a także ustandaryzowaną sekcję do pracy z przygotowaniem prób do celów badań biotechnologicznych. Dodatkowo, sporą częścią obiektu stanowić będą pomieszczenia magazynowe, pomocnicze i ciągi komunikacyjne. To nie będzie typowy kurnik pomimo szumnej nazwy „Centrum drobiarstwa” – przekazał profesor bydgoskiej uczelni. Jak wspomniano, na tę chwilę trwa procedura zasięgania opinii od wspomnianych instytucji. Ostatecznie, decyzja co do tego, czy takie centrum badawcze drobiu powstanie zależy od burmistrza gminy Nakło. Jeżeli burmistrz wyda taką decyzję, kiedy miałoby dojść do budowy i otwarcia centrum? – Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem formalnym realizacji inwestycji, a od przebiegu procedowania zależą kolejne etapy, jak ogłoszenia przetargowe, wyłonienie wykonawcy obiektu i jego wyposażenia, a w dalszych etapach samej realizacji budowy – dodał profesor. Mieszkańców, poza możliwym potencjalnym zagrożeniem dla środowiska jak i wpływem na jakość życia, są ciekawi, czy budowa centrum to również nowe miejsca pracy. – Planowana funkcja inwestycji jako ośrodka badawczego zapewne przyczyni się do stworzenia swoistej enklawy naukowej. Nie jest to typowe miejsce zatrudniania, gdyż wymaga wysoce wyspecjalizowanych ekspertów i dydaktyków z zakresu drobiarstwa – precyzuje naukowiec. Uczelnia zapewnia, że chce prowadzić dialog ze społecznością. – Osoby odpowiedzialne za realizację tego zadania projektowego są w pełni otwarte na dialog ze społecznością, w której planowana jest lokalizacja inwestycji. Dbamy o zachowanie najlepszych relacji sąsiedzkich, bo naszym celem jest utworzenie wyjątkowej przestrzeni do kształcenia wykwalifikowanych kadr dla polskiego rolnictwa przyszłości – dodaje profesor Banaszak. Sołtys Minikowa Michał Płuciennik nie chciał na tę chwilę wypowiadać się na temat planowanego przedsięwzięcia. Do tematu wrócimy.

Źródło:  

Oceń artykuł: 9 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (6)

    Jacek, w dniu 27-10-2024 10:18:21 napisał:

    Ale będzie tam waliło. Minikowo Zmień nazwę na Wali Smrodem !!!

    odpowiedz

    • -1 (9)

    NIE, w dniu 27-10-2024 11:15:41 napisał:

    Niech Bydgoska Uczelnia wybuduje sobie obok swojej siedziby w Bydgoszczy smierdzaca inwestycje!

    odpowiedz

    • 6 (14)

    Student, w dniu 27-10-2024 12:15:25 napisał:

    Patrząc na plany Centrum, które dostępne są na stronie Sołectwa - utrzymanie ptaków jest na 1/4 powierzchni całości. Większość to strefy laboratorium, administracji i sali dydaktycznej czy magazynów. Świetnie, że Politechnika i Zakład Dośw. Minikowo rozwijają się i dają możliwość Studentom udziału w praktycznych zajęciach. Ilość żywca (max 10 DJP) to nic w porównaniu z tym co kiedyś w Minikowie było - stada krów w ilości do 210 DJP. Nie wiem, dlaczego ludzie piszą takie komentarze, a ludzie nie chcą nawet poznać rozwoju - rozwoju Uczelni, ale też regionu! W tamtym miejscu produkcja roślina i zwierzęca była latami i jest, więc nie rozumiem....

    odpowiedz

    • -6 (10)

    Włościanka, w dniu 27-10-2024 12:42:37 napisał:

    Jacek nie słyszałeś o ptasiej grypie? Nie bój żaby! Każde kolejne stada unici wybiją. A ile chciwców się przy tym nachapie! A przy budowie i obsłudze!

    odpowiedz

    • -2 (6)

    Adam, w dniu 27-10-2024 14:00:28 napisał:

    dlatego powinno sie dopuscic do mozliwosci jedzenia psów bo niby dlaczego nie mozna ich jesc zawsze jak jestem w wietnamie na wakacjach jem smalcuhca pysnze miesko a tu nie mozna

    odpowiedz

    • -1 (3)

    buk, w dniu 27-10-2024 17:12:35 napisał:

    co znaczy , że stado ma zostać zlikwidowane...?

    odpowiedz

    • 2 (4)

    Ja, w dniu 28-10-2024 05:28:26 napisał:

    Do buk .Stado ma zostać zlikwidowane to znaczy będzie wołowina w sklepach .Ferma będzie do eksperymentów jak faszerować chemią ptactwo .Kurki i jajka niech wysyłają na zachód . Odległość 200 metrów od głównej drogi będzie wiatr to parę km nie pomoże .Taki fermy niech wybudują dookoła Warszawy tam może capić.Milego dnia

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Smrod WON!, w dniu 28-10-2024 11:08:17 napisał:

    Komputerowe symulacje zawsze sa piekniejsze od rzeczywistosci! Jak takie fajne to dlaczego nie postawia sobie w przy instytucie w Bydgoszczy?

    odpowiedz

    • 0 (2)

    Współczuje, w dniu 28-10-2024 18:20:33 napisał:

    Decyzja należy do burmistrza gminy Nakło, także macie p*zejebane. Zapytajcie kogoś kto czyścił kurniki jak to daje. Przecież to z kilometrów czuć! Chlewnie, kurniki, j*biące śmietniki . Napierała to chodząca tragedia. Przecież wy tego nawet nie sprzedacie.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    buraczki, w dniu 28-10-2024 19:46:41 napisał:

    Podczas kampanii buraczanej smród będzie walczył o dominacje.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Steven, w dniu 30-10-2024 15:04:41 napisał:

    Kurnik to jest na 20, 50 albo 100 tysięcy kur. Na 2000 ptaków to jest klatka dla kanarków

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Praca na wysokości
60PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Konstrukcje stalowe
0

Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów

Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!

(czytaj więcej)
0

Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy

Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.

(czytaj więcej)
0

System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia

Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.

(czytaj więcej)
0

Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.

(czytaj więcej)