Dziś mamy 2 stycznia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

24 października 2024

Spotkanie policjantów z seniorami. Debata o bezpieczeństwie osób starszych

fot. KPP Nakło

fot. KPP Nakło

Policjanci z nakielskiej komendy powiatowej #we wtorek zorganizowali debatę społeczną poświęconą Seniorom pn. „Bezpieczny senior – nie daj się oszukać”. Tematem przewodnim były oszustwa, których ofiarami mogą stać się osoby starsze. Uczestnicy mieli okazję posłuchać wiele na temat metod i sposobów działania sprawców oraz porad, w jaki sposób powinni chronić się przed niesłabnącymi atakami. Przybyłym przedstawiono także aplikację Moja Komenda i Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz zapoznano z założeniami ogólnopolskiej kampanii #ZnamTeNumery.

 

Nakielscy policjanci spotkali się we wtorek (22.10.24) z Seniorami zrzeszonymi w Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Nakielskim Ośrodku Kultury w Nakle nad Notecią, którzy licznie przybyli na debatę. Spotkanie poświęcone było różnego rodzaju oszustwom, na które mogą być narażeni.

Zebrane gremium uroczyście przywitał Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nakle nad Notecią nadkom. Jarosław Żelechowski, który podkreślił wagę spotkania oraz wyraził słowa podziękowania za liczne przybycie. Następnie głos zabrał Wicestarosta nakielski Pan Michał Dubkowski.

Całość spotkania poprowadziła sierż. Wiesława Ambrozik i kom. Justyna Andrzejewska.

W debacie wzięli udział zaproszeni goście Pan Michał Dubkowski - Wicestarosta nakielski, Pani Barbara Kunert – Przewodnicząca Polskiego Zarządu Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Nakle nad Notecią oraz Ks. Tadeusz Michalak – Proboszcz parafii Świętego Stanisława w Nakle nad Notecią.

W gronie ekspertów zasiedli: Pan Sebastian Stożek - Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Nakle nad Notecią, Pani Michalina Stankiewicz – Asystent Zarządu Administracji Domów Mieszkalnych w Nakle, Pan Krzysztof Mikietyński – Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Westalka” w Nakle, Pani Monika Delestowicz – Naczelnik Wydziału Obsługi Klienta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy, kom. Justyna Andrzejewska – Naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Nakle nad Notecią, asp. szt. Szymon Kujawa – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Nakle nad Notecią, asp. szt. Paweł Biernacki – Kierownik Rewiru dzielnicowych KPP w Nakle nad Notecią, st. asp. Krystian Jacoszek – specjalista Zespół do walki z przestępczością gospodarczą Wydziału Kryminalnego KPP w Nakle nad Notecią.

Na wstępie prelegenci przedstawili strukturę organizacyjną i stan etatowy Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią, a także przybliżyli dane statystyczne związane z oszustwami. Następnie głos zabrał Kierownik rewiru dzielnicowych asp. szt. Paweł Biernacki, który omówił założenia i sposób działania aplikacji Moja Komenda, w tym programu Dzielnicowy bliżej nas oraz narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, wskazując pozytywne aspekty płynące z ich zainstalowania na urządzeniach mobilnych. Policjant zapoznał również zgromadzonych z numerami telefonów i rejonami służbowymi nakielskich dzielnicowych.

W kolejnej części spotkania kom. Justyna Andrzejewska Naczelnik wydziału prewencji nakielskiej komendy omówiła mechanizmy działania sprawców przestępstw m.in. „na policjanta”, „na pracownika urzędu/ instytucji”, „na wypadek komunikacyjny”. Na wstępie podkreśliła, że sprawcy działają przede wszystkim na poziomie emocji i wykorzystują dobre serca Seniorów, aby złapać ich w sidła coraz to wymyślniejszych legend. Nie zabrakło także porad, jak zachować się w obliczu potencjalnego zagrożenia. Padło wiele przykładów, tych osobistych i medialnych, które uzmysłowiły Seniorom skalę czyhającego zagrożenia i pomysłowość sprawców. W trakcie omawiania oszustw „na pracownika banku” głos zabrał Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Nakle nad Notecią Pan Sebastian Stożek, który wyjaśnił, jak dochodzi do tego rodzaju przestępstw oraz udzielił wielu cennych rad w jaki sposób zabezpieczyć zgromadzone oszczędności, często całego życia. Seniorów zapoznano także z założeniami ogólnopolskiej kampanii #ZnamTeNumery.

W drugiej części debaty pomiędzy uczestnikami wywiązały się dyskusje i pojawiły się pytania, na które chętnie, a także wyczerpująco odpowiadali zaproszeni eksperci.

Każda z przybyłych na spotkanie  osób otrzymała wykaz wraz z numerami telefonu do swojego dzielnicowego, a także plakat informujący o sposobie działania sprawców metodą „na wnuczka”.

Materiał: sierż. Wiesława Ambrozik w zastępstwie oficera prasowego KPP w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów

Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!

(czytaj więcej)
0

Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy

Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.

(czytaj więcej)
0

System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia

Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.

(czytaj więcej)
0

Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.

(czytaj więcej)