Zbrodnia pomorska. Upamiętnią pomordowanych
Toruński pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939,fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku #województwa Elżbieta Piniewska zapraszają na wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. Główne uroczystości odbędą się w najbliższą środę (2 października) w Parku Pamięci Toruniu, pod odsłoniętym w 2018 roku pomnikiem, który jest symbolicznym miejscem upamiętnienia polskich cywili, bestialsko zamordowanych przez niemieckich okupantów w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej. Tego samego dnia także uroczysty koncert „Pamiętamy” w toruńskim Dworze Artusa.
Oprócz oficjalnych wystąpień oraz ceremonii zaplenia zniczy i złożenia kwiatów osią uroczystości w Parku Pamięci będzie wydarzenie artystyczne „Pamięć nie umiera”. W programie utwory Haendla, Henryka Mikołaja Góreckiego, Gabriela Fauré, Arvo Pärta i Andrew Lloyda Webbera. W Parku Pamięci będzie można też tego dnia obejrzeć przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej wystawę „Zbrodnia Pomorska 1939. Początek ludobójstwa niemieckiego w okupowanej Polsce”. Początek uroczystości o godz. 10.
Na koncert „Pamiętamy” złożą się rzadko wykonywane utwory polskich kompozytorów współczesnych – obok „Małego requiem dla pewnej Polki” Góreckiego także „Requiem dla Ojca Kolbe” i filmowy temat muzyczny „Smuga cienia” Wojciecha Kilara oraz napisana specjalnie na odsłonięcie pomnika w toruńskim Parku Pamięci „Lacromosa II” Krzysztofa Pendereckiego. Wystąpią Capella Bydgostiensis, Chór Astrolabium, znakomity pianista Adam Kośmieja, Joanna Sojka (sopran) i Olgierd Łukaszewicz, w którego wykonaniu usłyszymy recytacje; dyryguje Rafał Janiak. Początek o 17.00 (bezpłatne wejściówki do odbioru w Dworze Artusa).
Mianem zbrodni pomorskiej historycy określają ludobójczą akcję „odpolszczania” polskich ziem przyłączono do III Rzeszy jesienią 1939, wkrótce po napaści Niemiec na Polskę. Zaplanowane jeszcze przed wybuchem wojny i przeprowadzone według przygotowanych zawczasu list proskrypcyjnych masowe rozstrzeliwania ludności cywilnej, przede wszystkim inteligencji oraz osób zaangażowanych w umacnianie polskości, pochłonęły dziesiątki tysięcy istnień. Do największych zbrodni doszło na terenie przedwojennego województwa pomorskiego – liczbę ofiar szacuje się na co najmniej 30 tysięcy.
Ustanowiony przez Sejm RP Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 obchodziliśmy w po raz pierwszy w ubiegłym roku. Data została wybrana nieprzypadkowo – to dzień urodzin doktora Józefa Bednarza, psychiatry, dyrektora szpitala psychiatrycznego w Świeciu w latach 30. ubiegłego wieku, który dobrowolnie poszedł na śmierć, by w najtrudniejszych chwilach nie opuścić pacjentów, których niemieckie władze okupacyjne uznały za „niegodnych życia”. W Kujawsko-Pomorskiem poświęcone pamięci pomordowanych uroczystości odbywają się od kilku lat. Ich organizatorem jest od początku samorząd województwa.
Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Czytaj również
- Z Betlejem do Bydgoszczy. "Chrześcijanie z Palestyny potrzebują pomocy"
- Czego nie wolno przechowywać w piwnicach? Obowiązki użytkowników
- Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Obchody wojewódzkie
- Biskup erygował Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. Nabór do 2 marca
- W diecezji otwarto studio nagrań. Przestrzeń do ewangelizacji
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę
Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.
(czytaj więcej)Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą
Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.
(czytaj więcej)Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach
Już dziś wiele osób wyruszy w dalsze i bliższe trasy #w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W kolejnych dniach na drogach z pewnością nie zabraknie wzmożonego ruchu, zmiennych warunków pogodowych (opady deszczu, śniegu, miejscami gołoledź), ale też aktywności naszych służb. Ważne, żeby nie zabrakło również zdrowego rozsądku kierujących.
(czytaj więcej)Jak wybrać najlepszego karpia na wigilijny stół? Kilka wskazówek
Jak wybrać najlepszego karpia #na Wigilię. Święta tuż za rogiem, a karp to nieodłączny element wigilijnego stołu. Mamy kilka wskazówek, jak wybrać najlepszego. Smacznego i spokojnych przygotowań do Świąt!
(czytaj więcej)
Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad
Boss, w dniu 30-09-2024 15:16:16 napisał:
odpowiedz
Włościanka, w dniu 30-09-2024 16:27:52 napisał:
odpowiedz
Cb, w dniu 30-09-2024 18:47:38 napisał:
odpowiedz
Do cb, w dniu 30-09-2024 20:28:10 napisał:
odpowiedz
Xxx, w dniu 01-10-2024 08:29:10 napisał:
odpowiedz
Włościanka, w dniu 01-10-2024 12:45:39 napisał:
odpowiedz
JPII, w dniu 01-10-2024 14:40:30 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!