Dziś mamy 21 listopada 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

04 października 2024

"Żywność to wartość". Konkurs dla dzieci i młodzieży

fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

29 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Świadomości o Marnowaniu Żywności. W związku z tym minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski zaprasza uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do udziału w konkursie pt. Nie marnuj żywności. Żywność to wartość!

Zadaniem konkursowym dla młodszych uczniów szkół podstawowych jest stworzenie plakatu, dla starszych uczniów szkół podstawowych – wykonanie karty do książki kucharskiej, a dla uczniów szkół ponadpodstawowych – filmu. Na prace uczniów czekamy do 30 listopada 2024 r.

Zadanie konkursowe – szkoły podstawowe klasy I-IV

Zadaniem konkursowym dla uczniów szkół podstawowych klas I-IV jest stworzenie plakatu, który pomoże promować ideę niemarnowania żywności.

Zadanie konkursowe – szkoły podstawowe klasy V-VIII

Zadaniem konkursowym dla uczniów z klas V-VIII jest wykonanie karty do książki kucharskiej, który pomoże promować ideę niemarnowania żywności.

Zadanie konkursowe – szkoły ponadpodstawowe

Uczniowie szkół ponadpodstawowych mają za zadanie nagrać film trwający do 60 sekund, który pomoże promować ideę niemarnowania żywności.

Jak się zgłosić?

Prace – plakaty, karty do książki kucharskiej i filmy – przyjmujemy do 30 listopada 2024 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 6 stycznia 2025 r.

Szczegółowe informacje potrzebne do zgłoszenia, a także regulaminy konkursu, znajdują na stronie internetowej MRiRW.

Problem marnowania żywności

Z danych ONZ wynika, że marnujemy 1/3 żywności, którą wyprodukujemy. Tymczasem aby wyprodukować jedzenie, zużywa się mnóstwo pracy, energii i zasobów, takich jak woda. A niezjedzona żywność gdy trafia na śmietnik, rozkłada się emitując gazy cieplarniane.

Najwięcej żywności marnujemy my, konsumenci – aż 60 proc. W Polsce w każdej sekundzie przez cały rok wyrzucanych do kosza jest blisko 153 kg żywności, której część wciąż nadaje się do wykorzystania.

Warto to zmienić i sprawić, by działania na ograniczania marnowania żywności stało się naturalnym nawykiem.

Dlatego zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie i stworzenia plakatu, karty do książki kucharskiej lub filmu, które będą promować niemarnowanie żywności!

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Ja, w dniu 05-10-2024 08:43:03 napisał:

    To wy macie pokazywać dzieciom jak nie marnować żywności nie odwrotnie dzieci mają swoje nauczanie .Ocieplanie klimatu ? Trwa od tysięcy lat .Dlaczego nie zakończono budowy niektórych piramid ponieważ wyschły rzeki którymi transportowano materiał do budowy piramid to jest tysiące lat wstecz a wy teraz straszycie ludzi zmianą klimatu Jeszcze jedno tysiące lat temu nie było samochodów pieców opalanych węglem nic takiego co by miało wpływ na ocieplenie klimatu a jednak rzeki wysychały co wy szkoleni na to .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Korzystanie ze środowiska
500PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Konstrukcje stalowe
Audyt środowiskowy
3000PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Dopłaty do zakupu aut elektrycznych? Konsultacje projektu programu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska# i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji projekt programu dopłat do zakupu, leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych.

(czytaj więcej)
0

Urzędowe listy polecone. Od stycznia na skrzynce mailowej

Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe #poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.

(czytaj więcej)
0

Obsługa nowoczesnego granatnika. Szkolenie terytorialsów

W dniach od 11 do 22 listopada #br. w Karlsgonie (Szwecja) trwa szkolenie Polskich żołnierzy z obsługi nowoczesnego granatnika Carl Gustaf M4. W dwutygodniowych zajęciach organizowanych w siedzibie producenta uzbrojenia udział bierze m.in. troje Terytorialsów z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia.

(czytaj więcej)
0

Świadczenia dla stulatków. Ustawa podpisana przez prezydenta

Przygotowane w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy regulujące# mechanizm przyznawania świadczenia honorowego dla stulatków wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Co to oznacza praktyce? Świadczenie w wysokości 6,2 tys. brutto miesięcznie będzie przyznawane z urzędu, i co ważne, corocznie waloryzowane. Prezydent właśnie podpisał ustawę w tej sprawie.

(czytaj więcej)