"Biopreparaty w procesie uprawy roślin". Alternatywa dla środków chemicznych?

fot. pixabay
Drugiego dnia Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa #Andrzej Chodkowski uczestniczył jako ekspert w panelu „Biopreparaty w procesie uprawy roślin. Czy preparaty mikrobiologiczne i nawozy pochodzenia naturalnego mogą zastąpić środki chemiczne?”. Paneliści próbowali odpowiedzieć na istotne dla rolników pytanie, czy wdrożenie założeń Zielonego Ładu wsparte premiowaniem stosowania preparatów biologicznych umożliwi zastąpienie środków chemicznych bez szkody dla efektywności rolnictwa.
Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że zielona transformacja to wyznaczenie właściwego kierunku w rolnictwie. Jednak równocześnie podkreślili, że optymalnym rozwiązaniem jest hybrydowy system ochrony roślin wykorzystujący preparaty biologiczne przede wszystkim jako środki prewencyjne, nie wykluczając przy tym preparatów chemicznych nieodzownych zwłaszcza w ochronie interwencyjnej. W produkcji roślinnej należy postawić na zdrowy rozsądek w połączeniu z opłacalnością produkcji przy jednoczesnej ochronie środowiska i zapewnieniu bezpiecznej żywności konsumentom.
W dyskusji wzięli udział przedstawiciele różnych grup zainteresowań i każdy wskazywał na trudności z ich punktu widzenia, co nie przeszkodziło w sformułowaniu wspólnych konstruktywnych wniosków. Jak zaznaczył Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa niektóre przepisy i procedury można uprościć, ale nie może się to odbywać kosztem bezpieczeństwa konsumentów, producentów i środowiska. Jest oczywiste, że nie dla wszystkich substancji chemicznych stosowanych w rolnictwie są alternatywne metody biologiczne. Dlatego warto korzystać z badań i doświadczenia instytutów naukowych, co czyni PIORiN tworząc lub modyfikując metodyki Integrowanej Produkcji. Ze względu na ekoschematy, które są nowością w dopłatach obszarowych, Inspekcja również dostrzega konieczność stałej współpracy w ramach administracji, związków i stowarzyszeń branżowych oraz instytucjami wspólnotowymi.
Spotkanie zakończyły pytania skierowane przez obecnych na sali rolników i doradców oraz kuluarowe rozmowy z uczestnikami forum.
Materiał: PIORIN
Czytaj również
- Święto Smaku i Tradycji powoli dobiega końca. Do Minikowa zjechały tłumy
- Lato na wsi w Minikowie. Święto Smaku i Tradycji trwa w najlepsze!
- Nie przegap terminu. Uproszczenia w rozliczeniu wsparcia
- Wnioski o dopłaty napływają. Do tej pory złożono ich ponad pół miliona
- Informacja dla hodowców. Można składać wnioski o dopłaty
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 28-03-2023 07:24:18 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!