Dziś mamy 24 marca 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

13 lutego 2025

Czasu jest niewiele. Głęboka reforma niedługo wchodzi w życie

fot. Mikołaj Kuraś UMWKP

fot. Mikołaj Kuraś UMWKP

O wyzwaniach związanych z wchodzącą w # życie głęboką reformą planowania przestrzennego rozmawiali w środę, 12 lutego w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele samorządowych i rządowych wojewódzkich instytucji, które będą uczestniczyć w uzgodnieniach planów ogólnych 144 gmin naszego regionu. Chodzi o nowe, obligatoryjne narzędzia planistyczne w randze prawa miejscowego, na uchwalenie których kujawsko-pomorskie gminy, tak jak ich odpowiedniki w cały kraju, mają czas do 1 stycznia 2026.

Witając zebranych wicemarszałek Zbigniew Ostrowski podkreślił, że wchodzące w życie zmiany w planowaniu zagospodarowania przestrzennego nie tylko wprowadzają nowe elementy kreowania ładu w tej dziedzinie – właśnie plany ogólne, bez których nie będzie można przeprowadzić żadnej nowej inwestycji – ale wprowadzają też konkretne terminy dla przygotowania tych dokumentów. Gminy mają czas do końca roku nie tylko na stworzenie takich planów, ale też na konieczne uzgodnienie ich z ponad dwudziestoma instytucjami marszałkowskiej administracji wojewódzkiej i administracji rządowej – m.in. służbami ochrony środowiska, służbami sanitarnymi, służbami ochrony zabytków, służbami geologicznymi, strażą pożarną i wojskiem, zarządcami dróg publicznych, Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie i Lasami Państwowymi. Czasu jest niewiele, dlatego ważna jest pełna mobilizacja i płynny przepływ dokumentów.


Wprowadzająca reformę nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym została przyjęta przez Sejm w lipcu 2023, większość jej przepisów weszła w życie we wrześniu tego samego roku. Celem jest przede wszystkim poprawa ładu przestrzennego, wprowadzenie jasnych zasad inwestowania, ochrona przed chaotyczną zabudową i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się zabudowy na tereny rolnicze i leśne oraz przyrodniczo cenne. Określone w niej plany ogólne gmin są obligatoryjnie sporządzanymi dokumentami planistycznymi, aktami prawa miejscowego, z którymi muszą być zgodne plany miejscowe i decyzje o warunkach zabudowy.

 materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 7 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • -3 (3)

    Obserwator , w dniu 13-02-2025 09:15:06 napisał:

    Na obietnicach się skończy,czas przywyknąć

    odpowiedz

    • -2 (2)

    Stop emisji, w dniu 13-02-2025 10:27:45 napisał:

    W Paterku Westalka i Veolia nie widza problemu! OCEN SAM/A https://www.facebook.com/share/p/1Q17wEcAoX/

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Ja, w dniu 13-02-2025 14:52:53 napisał:

    Chaotyczna to była zabudowa strzelnicy na terenie leśnym koło Szubina nie prawdasz a każecie rolnikom sadziec drzewa na ziemi która was żywi

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
KOBIZE
500PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Praca na wysokości
60PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zadaj pytanie
40PLN
0

Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.

(czytaj więcej)
0

Coraz mniej umów o dzieło. Ich liczba spada z roku na rok

W 2024 roku do ZUS wpłynęło # 1,1 mln formularzy RUD, w których zgłoszono blisko 1,4 mln umów o dzieło. To najmniejsza liczba formularzy oraz umów o dzieło zgłoszonych do ZUS-u od momentu wprowadzenia rejestru umów o dzieło. W województwie kujawsko-pomorskim złożono ponad 23,1 tys. formularzy RUD, dotyczących 24,5 tys. umów o dzieło.

(czytaj więcej)
0

100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami

(czytaj więcej)
0

Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.

(czytaj więcej)