Czasu jest niewiele. Głęboka reforma niedługo wchodzi w życie

fot. Mikołaj Kuraś UMWKP
O wyzwaniach związanych z wchodzącą w # życie głęboką reformą planowania przestrzennego rozmawiali w środę, 12 lutego w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele samorządowych i rządowych wojewódzkich instytucji, które będą uczestniczyć w uzgodnieniach planów ogólnych 144 gmin naszego regionu. Chodzi o nowe, obligatoryjne narzędzia planistyczne w randze prawa miejscowego, na uchwalenie których kujawsko-pomorskie gminy, tak jak ich odpowiedniki w cały kraju, mają czas do 1 stycznia 2026.
Witając zebranych wicemarszałek Zbigniew Ostrowski podkreślił, że wchodzące w życie zmiany w planowaniu zagospodarowania przestrzennego nie tylko wprowadzają nowe elementy kreowania ładu w tej dziedzinie – właśnie plany ogólne, bez których nie będzie można przeprowadzić żadnej nowej inwestycji – ale wprowadzają też konkretne terminy dla przygotowania tych dokumentów. Gminy mają czas do końca roku nie tylko na stworzenie takich planów, ale też na konieczne uzgodnienie ich z ponad dwudziestoma instytucjami marszałkowskiej administracji wojewódzkiej i administracji rządowej – m.in. służbami ochrony środowiska, służbami sanitarnymi, służbami ochrony zabytków, służbami geologicznymi, strażą pożarną i wojskiem, zarządcami dróg publicznych, Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie i Lasami Państwowymi. Czasu jest niewiele, dlatego ważna jest pełna mobilizacja i płynny przepływ dokumentów.
Wprowadzająca reformę nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym została przyjęta przez Sejm w lipcu 2023, większość jej przepisów weszła w życie we wrześniu tego samego roku. Celem jest przede wszystkim poprawa ładu przestrzennego, wprowadzenie jasnych zasad inwestowania, ochrona przed chaotyczną zabudową i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się zabudowy na tereny rolnicze i leśne oraz przyrodniczo cenne. Określone w niej plany ogólne gmin są obligatoryjnie sporządzanymi dokumentami planistycznymi, aktami prawa miejscowego, z którymi muszą być zgodne plany miejscowe i decyzje o warunkach zabudowy.
materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Galeria




















Czytaj również
- Sprawują władzę nad powiatem. Kadencja trwa już rok
- Szkolenie z pierwszej pomocy. Uczestnicy zdobyli cenną wiedzę
- W tym składzie podejmują uchwały od roku. Trwa kadencja rady gminy
- Został wójtem rok temu. Jak oceniasz Michała Piszczka? (sonda)
- Obiekt niszczał przez dziesięciolecia. Pałac zyska dawny blask?
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
Obserwator , w dniu 13-02-2025 09:15:06 napisał:
odpowiedz
Stop emisji, w dniu 13-02-2025 10:27:45 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 13-02-2025 14:52:53 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!