Nocne czuwanie dla młodzieży. Bal Wszystkich Świętych
fot. Sara Regent
„Zapalić pochodnię nadziei” – pod takim hasłem #z 26 na 27 października w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na bydgoskich Piaskach odbyło się nocne czuwanie dla młodzieży.
Jego słowa zostały wzięte z orędzia papieża Franciszka na ubiegłoroczny Światowy Dzień Młodzieży. Stąd czuwanie rozpoczęło się od konferencji na temat nadziei, którą poprowadziła s. M. Rozalia Kopka ISSM, pracująca na co dzień z dziewczętami w diecezji bydgoskiej.
W nawiązaniu do przesłania Ojca Świętego, młodzież mogła zastanowić się nad tym, w kim pokłada na co dzień nadzieję? Zostały podane propozycje tego, jak w codzienności nieść, a nade wszystko rozpalać nadzieję w innych.
W ramach czuwania był również czas na zawiązanie wspólnoty, poznanie się i rozmowy. W czasie warsztatów młodzież mogła poszerzyć swoją wiedzę na temat komunikacji – jak mówić, by nie „zgasić” drugiego człowieka.
Poruszony został temat języka serca (języka żyrafy) i języka walki (języka szakala) według Marshalla Rosenberga. Na przykładach indywidualnych oraz w grupach zebrane przy sanktuarium osoby mogły spróbować zmienić zdania: „Ty zawsze się spóźniasz”, „Nigdy nie masz porządku” na takie, którymi nie będzie się ranić drugiego człowieka.
Przed 22 rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której oprawę muzyczną zapewnił zespół Laurentius z Nakła nad Notecią. Był to również czas skorzystania ze spowiedzi świętej. Czuwanie zwieńczyła Eucharystia, której przewodniczył ks. Bartłomiej Brzeziński z parafii św. Marcina Biskupa w Szubinie. W czasie wydarzenia był obecny ks. Grzegorz Białek z Łochowa.
Dzień później u Sióstr Szensztackich w auli odbył się dla bal Wszystkich Świętych. Dzieci przebrane m.in. za Maryję, św. Ritę, św. Jerzego, św. Jadwigę Królową, a także za anioły, miały okazję wraz z rodzicami spędzić kilka godzin przy Sanktuarium Zawierzenia na Piaskach. Był to czas na zabawy z rozpoznawaniem świętych oraz quiz o ich życiu. Nie zabrakło także nauki piosenek, tańców, a także konkursów. Łączne w wydarzeniu wzięło udział ponad trzydzieścioro dzieci.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Dodatkowa para wieczornych pociągów przez Nakło. Wkrótce nowy rozkład jazdy
- Kolejne "skarby" ukryte pod ziemią. Co tym razem znaleziono w okolicach Kcyni?
- Uroczyste podpisanie umów. Stypendyści odebrali gratulacje
- Świetny występ MDP z Samsieczynka! Za nami wojewódzkie zawody pożarnicze
- Nowy ekran i rzutnik multimedialny. Świetlica doposażona
Znakowanie owoców i warzyw. Nowe przepisy od 1 stycznia
Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować# obowiązujące unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.
(czytaj więcej)To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu
Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.
(czytaj więcej)Uzyskali tytuł Ratownika. Pisemny test wiedzy oraz egzamin praktyczny
29 listopada 2024 r. blisko 20 żołnierzy# 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej uzyskało tytuł Ratownika. Jest to efekt prawie 70 godzin szkoleniowych kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) i zdanego egzaminu. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) przyswajają wiedzę nt. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej już od szkolenia podstawowego. Później, często jako pierwsi ratują zdrowie i życie osób poszkodowanych m.in. w wypadkach.
(czytaj więcej)Rozpoczął się okres Adwentu. Czas radosnego oczekiwania
Dziś w Kościele katolickim rozpoczął się czterotygodniowy okres Adwentu#. To czas, który ma przygotować wiernych na okres Bożego Narodzenia.
(czytaj więcej)