Warsztaty rękodzielnicze. Dzieci spróbowały swoich sił w haftowaniu
fot. GBP Sadki
W środę, 13 listopada 2024 r. do Gminnej Biblioteki Publicznej #w Sadkach przybyła grupa przedszkolna „Pracowitych Mrówek” z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Sadkach.
Tego dnia odbyły się bowiem warsztaty rękodzielnicze z haftu krajeńskiego, które poprowadziła Pani Stefania Bielecka. Jej niezwykłe zdolności można podziwiać m. in. na fartuszkach Koła Gospodyń Wiejskich w Sadkach, na których wyszyła przepiękny wzór krajeński.
Podczas warsztatów Pani Stefania opowiedziała dzieciom o hafcie krajeńskim i jego charakterystycznych cechach, a także pokazała podstawowe akcesoria przydatne podczas haftowania, takie jak: tamborki, igły, specjalne nożyczki, poduszeczki na igły czy śrubokręt. Dla wielu dzieci nie były to wcale zupełnie nowe rzeczy, ponieważ jak same stwierdziły, ich mamy i babcie również używają zaprezentowanych rzeczy.
W dalszej części zajęć dzieci miały okazję popróbować swoich sił w haftowaniu za pomocą plastikowych igieł oraz w odwzorowywaniu wzorów krajeńskich z użyciem oczywiście odpowiednich kolorów. Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy pracowali z ogromnym zapałem i zaangażowaniem. Wzór krajeński doczekał się również kilku modyfikacji, co świadczy o wielkiej kreatywności i pomysłowości młodego pokolenia.
Serdecznie dziękujemy Pani Stefanii Bieleckiej za przyjazd oraz rewelacyjne poprowadzenie zajęć.
*Warsztaty rękodzielnicze z haftu krajeńskiego zostały przeprowadzone w ramach autorskiego projektu pt. „Inni, a jednak tacy sami. W różnorodności siła” w ramach programu Ministra Edukacji „Kto ty jesteś? – Polak mały” i zostały sfinansowane ze środków Ministra Edukacji.
Materiał: Anna Maria Leppert / GBP Sadki
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- "Boże Narodzenie na Krajnie i Pałukach". Lekcja muzealna dla najmłodszych
- Święty Mikołaj w przedszkolu. Na jego wizytę dzieci czekały cały rok
- Utrwalanie wiedzy o zabytkach. Nauka przez zabawę
- Dzień Osób Niepełnosprawnych. Nauka szacunku i akceptacji
- O gwarze krajeńskiej w przedszkolu. Dzieci wysłuchały legendy
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?
Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)