Europejski Dzień Języków w Staszicu. Wyniki poszczególnych konkursów
fot. powierzone
„Kto nie zna języków obcych, nie wie nic o własnym” #(Johann Wolfgang von Goethe). Tym cytatem Dyrektor ZS im. S. Staszica, Dariusz Jan Betscher, rozpoczął rozstrzygnięcie czterech konkursów, które zwieńczyły obchody Europejskiego Dnia Języków 2024. Wydarzenia z 31. października 2024 w Staszicu to już piękna przeszłość... Ale powspominajmy.
Od samego rana w głównym holu szkoły żyły stanowiska, na których prezentowane były dania i przekąski z niemal wszelkich zakątków Europy. W trakcie przerw natomiast usłyszeć można było muzykę charakterystyczną dla różnych kręgów kulturowych kontynentu europejskiego.
Uczniowie każdej klasy dekorowali drzwi sal lekcyjnych, zgodnie z przydzielonymi im krajami. Szkoła tętniła życiem i kolorami. Dodatkowo chętni reprezentanci społeczności Staszica ubrani byli w stroje narodowe lub charakterystyczne dla kultury danego kraju.
Nie zabrakło również akcentu dydaktycznego. W auli poszczególne grupy klasowe mogły wziąć udział w stacjach językowych w języku angielskim. W sali nr 34 zaś inni uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w niemieckim escape roomie.
Punktem kulminacyjnym EDJ w Staszicu było wyłonienie zwycięzców konkursów. W skład komisji wchodzili zarówno reprezentanci grona pedagogicznego, jak i społeczności uczniowskiej. Wszyscy uczestnicy konkurencji zasłużyli na ogromne brawa a ich zaangażowanie w poszczególne zadania wzbudziło podziw całej komisji oraz innych obserwujących.
Oto wyniki poszczególnych zmagań językowych i kulturowych:
Konkurs na plakat promujący naukę języków obcych:
1 miejsce: Maja Suty (2a)
2 miejsce: Julia Budnik (5c)
3 miejsce: Martyna Rzyska ( 5c)
Konkurs na najpiękniejsze wykonanie piosenki w języku obcym:
1 miejsce: Karina Katafiasz (2b)
2 miejsce: Maria Niedbała (2d)
3 miejsce: Alicja Wieczorkiewicz
Konkurs na najciekawszy strój narodowy:
1. Zuzanna Okpisz (2c)
2. Aleksander Magda (2g)
3. Amelia Baran (3a)
Konkurs na najpiękniej udekorowane drzwi i najsmaczniejszą potrawę narodową:
1 miejsce: 2c
2 miejsce: 2g
3 miejsce: 3a
Nauka języków obcych otwiera człowieka na świat, ułatwia podróżowanie, rozwija horyzonty myślowe i jest wręcz niezbędna w życiu zawodowym. Władanie kilkoma językami daje satysfakcję i umożliwia nawiązywanie nowych kontaktów międzynarodowych. Moją relację zakończę cytatem jednej z legendarnych postaci, która w dziejach świata odegrała niewątpliwie znaczącą rolę, dążąc do równouprawnienia osób czarnoskórych:
„Kiedy mówisz do kogoś w języku, który on rozumie, trafiasz do jego umysłu. Kiedy mówisz do niego w jego ojczystym języku, trafiasz do jego serca.” (Nelson Mandela)
Materiał: Monika Pilarska / Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Kiermasz słodkości. Pełne stoły domowych wypieków
- Cztery tygodnie pełne wrażeń. Uczniowie Staszica powrócili z Hiszpanii
- Powstały jesienne dekoracje. Zajęcia plastyczne dla uczniów
- Warsztaty zawodowe. Uczniowie Żeglugi udali się do Szczecina
- "Rok Edukacji Ekonomicznej 2024". Uczniowie kontynuują realizację projektu
Kompetencje cyfrowe nauczycieli. Nowe projekty
Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) zakończyło podpisywanie umów# dotyczących wsparcia realizacji przedsięwzięć z Inwestycji „E-kompetencje” w ramach dwóch naborów: dla nauczycieli przedszkolnych oraz dla nauczycieli szkolnych. Ich celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych u nauczycieli, aby skuteczniej wprowadzali dzieci i młodzież w świat nowych technologii.
(czytaj więcej)Niebieski listopad. Akcja Movember z myślą mężczyznach
Listopad to czas, w którym na całym świecie mężczyźni zapuszczają wąsy# w ramach akcji Movember. Ma ona na celu podniesienie świadomości na temat męskich nowotworów - raka gruczołu krokowego i jąder. Na nowotwór jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni od 14 do 35 lat. Choroba może dotyczyć każdego.
(czytaj więcej)Ochrona praw kredytobiorcy. Co przewiduje projekt nowej ustawy?
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty #i nabywcach kredytów. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.
(czytaj więcej)Nowe przedmioty w szkołach. Projekty skierowane do konsultacji
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń# zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które wprowadzają do szkół podstawowych nowy przedmiot edukacja zdrowotna, a do szkół ponadpodstawowych: edukację obywatelską i edukację zdrowotną.
(czytaj więcej)