Dziś mamy 24 kwietnia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

12 kwietnia 2025

Powiatowy Konkurs Ortograficzny o Pióro Starosty. Osiągnął pełnoletniość!

fot. pow.

fot. pow.

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława #Krzywoustego, w zabytkowej Auli im. ks. prof. Szczęsnego Feliksa Dettloffa, po raz osiemnasty, zgromadzili się miłośnicy słowa, którzy walczyli o Złote Pióro Starosty Nakielskiego.

Pani dyrektor I LO, Aleksandra Białka, oraz pani Ilona Świder, współorganizatorka konkursu, polonistka w nakielskiej Jedynce powitały gościa honorowego - dra hab. pana Rafała Zimnego, prof. UKW, pracownika naukowego z Zakładu Stylistyki i Pragmatyki Językowej w Instytucie Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa, autora dyktanda, członka Rady Języka Polskiego. W progach Krzywoustego powitały także wicestarostę nakielskiego, pana Michała Dubkowskiego, oraz młodzież z Zespołu Szkół imienia Wincentego Witosa w Samostrzelu, z polonistką panią Bernadetą Sobierajską, uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie, z polonistką, panią Joanną Stefaniak-Szmyt, młodzież z Liceum Ogólnokształcącego imienia Karola Libelta w Kcyni, z polonistką, panią Aliną Król oraz uczniów I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią.

Zmagania na konkursie okazały się nie tylko testem wiedzy, lecz także świętem precyzji, czujności i miłości do ojczystego słowa. Kształt tegorocznego dyktanda zawdzięczamy panu prof. Rafałowi Zimnemu.

W XVIII edycji Powiatowego Konkursu Ortograficznego o Pióro Starosty Nakielskiego zwyciężyli:
1. miejsce Filip Frieske z ZST w Kcyni,
2. miejsce Amelia Purczyńska z kl. 4 hum (I LO w Nakle),
3. miejsce Aleksandra Podraza z kl. 3 agB (I LO w Nakle).

Powiatowi mistrzowie ortografii odebrali nagrody oraz dyplomy z rąk pana Michała Dubkowskiego, wicestarosty nakielskiego. Wszyscy uczestnicy konkursu zebrali gromkie brawa jako symbol uznania dla tych, którzy „potrafili nie tylko usłyszeć słowa, ale i zapisać je zgodnie z ortograficzną partyturą”

„Niech poprawność językowa będzie z Wami – na co dzień, nie tylko od święta!” - takimi słowami pożegnała zgromadzonych pani Ilona Świder, zapraszając wszystkich do udziału w kolejnej edycji ortograficznych potyczek.

Konkurs został zorganizowany przez zespół polonistek I LO: Ilonę Świder, Justynę Michalską, Beatę Tomaszewską oraz Justynę Misterkiewicz.

Materiały: Justyna Misterkiewicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 10 11

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)