Dziś mamy 4 maja 2024, sobota, imieniny obchodzą:

21 października 2023

Wsparcie dla producentów zbóż i roślin oleistych. Nabór trwa

fot. pixabay

fot. pixabay

Wsparcie krajowe dla producentów zbóż i roślin oleistych# – kto spełnił warunki, a nie dostał pomocy w naborze prowadzonym do 31 lipca, może złożyć wniosek jeszcze raz. Termin upływa 31 października.

Rolnicy uprawiający kukurydzę, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik, którzy spełnili warunki przyznania pomocy obowiązujące w ramach naboru prowadzonego między 1 czerwca a 31 lipca 2023 r. i jej nie otrzymali, mogą się starać o dofinansowanie do 31 października 2023 r. W tym celu muszą złożyć wnioski w formie papierowej. Przeznaczone na ten cel środki pochodzą z budżetu państwa.

Pomoc skierowana jest do producentów zbóż i roślin oleistych, którzy ubiegali się o przyznanie wsparcia w ramach naboru prowadzonego między 1 czerwca a 31 lipca 2023 r., spełnili warunki, ale nie otrzymali dofinansowania. Tacy rolnicy muszą jeszcze raz złożyć wnioski, tym razem w formie papierowej, do 31 października 2023 r. Dokumenty przyjmują biura powiatowe ARiMR, można je składać bezpośrednio w placówkach Agencji, wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową, przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl. Na razie wnioski o pomoc złożyło ponad 21 tys. rolników, a może ich być ok. 51 tys. Tyle bowiem osób otrzymało z ARiMR pisma o przedłużeniu terminu na wydanie decyzji w ramach naboru zakończonego w lipcu.

Przypomnijmy, że w ramach naboru dla producentów zbóż i roślin oleistych, zakończonego 31 lipca 2023 r., wnioski złożyło ok. 130 tys. rolników. Wypłaty realizowano według kolejności złożenia dokumentów – więcej. Budżet na taką pomoc wyniósł ok. 800 mln zł i nie wystarczył dla wszystkich, którzy się o takie wsparcie ubiegali. W związku z tym, wystąpiono o zgodę do Komisji Europejskiej na przeznaczenie na taką pomoc środków krajowych. Taka zgoda została udzielona. Zatem ci rolnicy, którzy nie otrzymali wsparcia, mogą się o nie ubiegać do 31 października 2023 r. W tym celu należy złożyć wniosek o przyznanie pomocy.

Więcej informacji i wniosek - otwórz

Przypominamy, że maksymalna powierzchnia, do której można uzyskać wsparcie, wynosi 300 ha. W przypadku żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku sprzedaż ziarna musiała nastąpić między 1 grudnia 2022 r. a 15 lipca 2023 r., natomiast jeśli chodzi o kukurydzę nie wcześniej niż 15 kwietnia i nie później niż 15 lipca 2023 r.

Wysokość pomocy, którą można otrzymać, w przypadku żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, nasion rzepaku lub rzepiku, nie może przekroczyć:

  • iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw zatwierdzonej do jednolitej płatności obszarowej (za 2022 r.) oraz
  • iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw, która obliczana jest jako iloraz liczby ton wynikającej z faktur VAT i przelicznika 4,5 (dla jęczmienia lub pszenżyta) lub 3,5 (dla żyta, owsa, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku).

W przypadku kukurydzy algorytm jest podobny, wsparcie nie może być wyższe:

  • od iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw zatwierdzonej do jednolitej płatności obszarowej (za 2022 r.) i pomniejszonej o powierzchnię upraw, do której rolnikowi lub jego małżonkowi przyznano pomoc krajową, oraz
  • od iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw, która obliczana jest jako iloraz liczby ton wynikającej z faktur VAT i przelicznika 7.

Stawki pomocy zależą od gatunku rośliny oraz województwa - patrz tabela poniżej.

Źródło: ARiMR

Oceń artykuł: 14 15

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Korzystanie ze środowiska
500PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

233. rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Święto Narodowe

Ustawa Rządowa z 3 Maja 1791 roku była pierwszą #w nowożytnej Europie i drugą na świecie – po Stanach Zjednoczonych - konstytucją. Uchwalona przez Sejm Czteroletni miała zapewnić Polsce niezależność oraz umożliwić rozwój polityczny, społeczny i gospodarczy. Choć obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była ogromnym osiągnięciem narodu polskiego.

(czytaj więcej)
0

Przepis na syrop z lilaka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe

Dość wcześnie w tym roku zakwitł lilak pospolity#, zwany przez wielu bzem. Roślina cechuje się wyjątkowym zapachem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)
0

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Ustanowione w 1920 r.

3 maja w kościele katolickim obchodzone jest #Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

(czytaj więcej)
0

Ocena jakości powietrza w naszym regionie. Raport za miniony rok

Wypełniając obowiązek wynikający# z art. 89 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. 2024 poz. 54), Główny Inspektor Ochrony Środowiska wykonał ocenę jakości powietrza za rok 2023 i na jej podstawie dokonał klasyfikacji stref w województwie kujawsko-pomorskim.

(czytaj więcej)