Dziś mamy 4 maja 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

14 lutego 2024

Program modernizacji szpitali w regionie. Jakich placówek dotyczy?

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Ważnym priorytetem zarządu województwa pozostają placówki publicznego lecznictwa#, w tym przede wszystkim szpitale. Marszałek Piotr Całbecki konsekwentnie podkreśla, że musimy kontynuować nasz wielki wojewódzki program modernizacji lecznic. Najbliższe plany obejmują m.in. budowę ośrodka diagnostyki narządowej w bydgoskim Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym, dokończenie inwestycji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu oraz rozbudowę i modernizację kompleksu regionalnego Centrum Onkologii.

- W medycynie nie ma zakończonych projektów. Szpitale, zwłaszcza te najważniejsze w regionie, muszą być stale modernizowane, co oznacza zakupy sprzętu i aparatury medycznej najnowszej generacji, a także rozbudowę szpitalnych kompleksów. Musimy też pamiętać o segmencie ambulatoryjnym. W związku z rozwojem technologii medycznych z jednej i zmianami w modelach prowadzenia terapii z drugiej strony także ta część lecznictwa wymaga inwestycji  – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Dziecięcy i Centrum Onkologii

Przygotowania do budowy ośrodka diagnostyki narządowej Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego są już zapięte na ostatni guzik, całość dokumentacji projektowej jest gotowa. Inwestycja obejmuje powstanie w kompleksie szpitalnym trzykondygnacyjnego nowego budynku, w którym zostaną ulokowane wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt do wielonarządowej diagnostyki obrazowej dwie pracownie rezonansowe i pracownia endoskopowa oraz przeniesiona z istniejącego budynku pracowania USG. Źródłem finansowania będą kredyt preferencyjny z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i nasz program regionalny nowej perspektywy Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza.  Rozpoczęcie robót budowlanych najprawdopodobniej w 3-4 kwartale tego roku.

Ośrodek wzmocni zaplecze diagnostyczne lecznicy. Zobacz Wśród najlepszych szpitali w kraju (https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/wywiad-tygodnia/cieszy-nas-zaufanie-pacjentow/)

Połączona z rozbudową modernizacja czeka też marszałkowskie Centrum Onkologii, od lat, podobnie jak Szpital Dziecięcy, jedną z najlepszych lecznic w kraju. Powstaną m.in. nowe przestrzenie dla ambulatorium chemioterapii i pracowni cytostatycznej oraz onkologicznego oddziału klinicznego, w planach też rozbudowa bloku operacyjnego oraz przebudowa zakładu patomorfologii i centralnej sterylizatorni. Projekt wykonawczy w opracowaniu.

Centrum Onkologii, które praktycznie co roku wzbogaca się o nową specjalistyczną aparaturę, jest jednym z najlepszych przykładów naszego podejścia do publicznego lecznictwa. Od 2022 roku w placówce wykonuje się operacje urologiczne z użyciem robota chirurgicznego, w ubiegłym roku zakupiła najnowszej generacji aparaturę do radioterapii nowotworów - medyczny akcelerator liniowy zintegrowany z urządzeniem wykorzystującym rezonans magnetyczny do obrazowania poddawanych naświetlaniu zmian nowotworowych. Trwają też przygotowania do stworzenia funkcjonującego w oparciu o najnowocześniejszą obecnie na świecie amerykańską technologię Centrum Terapii Wychwytu Neutronów Borowych. Nowatorska, nowa w polskich warunkach terapia borowo-neutronowa jest rodzajem radioterapii, której przewaga nad innymi technikami polega na jeszcze znaczniejszym ograniczeniu negatywnych skutków w tkankach zdrowych.

Nowatorska terapia najtrudniejszych nowotworów wkrótce w marszałkowskim Centrum Onkologii (https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/nowatorska-terapia-najtrudniejszych-nowotworow-wkrotce-w-centrum-onkologii/ )

Jeszcze nowocześniejsza radioterapia w Centrum Onkologii (https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/jeszcze-nowoczesniejsza-radioterapia-w-centrum-onkologii/ )

Bielany i Centrum Pulmonologii

Budowa nowego głównego budynku Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego będzie drugim etapem i dokończeniem budowy nowego miasteczka medycznego na toruńskich Bielanach, naszej sztandarowej inwestycji medycznej ostatnich lat. W projektowanym obiekcie, nowoczesnym i spełniającym europejskie standardy funkcjonalności dla tego typu miejsc, zostaną ulokowane miejsce m.in. oddział kliniczny położnictwa i ginekologii (z dedykowaną izbą przyjęć, blokiem porodowym i blokiem operacyjnym) oraz oddział noworodkowy i bank mleka; klinika kardiochirurgii z blokiem operacyjnym i oddziałem łóżkowym oraz oddziałem ECMO (pozaustrojowego utlenowania krwi); oddział teleradioterapii; zakład diagnostyki laboratoryjnej; ośrodek badawczo-wdrożeniowy; kuchnia szpitalna i restauracja.

Powierzchnia: 30 tysięcy metrów kwadratowych. Trwają prace nad projektem budowlanym.

Zobacz Lecznica na Bielanach – będzie nowy budynek główny (https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/lecznica-na-bielanach-bedzie-nowy-budynek-glowny/ )

Bydgoskie Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii będzie miało nowy budynek dla oddziału leczenia gruźlicy – z dwoma oddziałami łóżkowymi (34-łóżkowym diagnostycznym i leczniczym dziennym), zakładem patomorfologii i laboratorium mikrobiologicznym. Trwają prace nad projektem wykonawczym.

Nowoczesna psychiatria

Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu przygotowuje się do kolejnych kroków, które pozwolą placówce na wdrożenie nowoczesnych standardów terapeutycznych. Po remoncie adaptacyjnym oraz rozbudowie czterech istniejących pawilonów powstaną tu oddziały opieki środowiskowej i dziennej opieki psychiatrycznej. W planie inwestycyjnym znalazło się także utworzenie zaplecza dla terapii ogrodnictwem (hortiterapii) – w nowym, wykonanym w technologii pasywnej parterowym budynku znajdą się m.in. ogród zimowy i pracownie plastyczne, a wokół niego ogród warzywny i rabaty kwiatowe. Dokumentacja projektowa już gotowa.

Ten sam cel, dostępna nowoczesna opieka psychiatryczna – z akcentem na psychiatrię środowiskową i deinstytucjonalizację - przyświeca też koncepcji utworzenia na bazie Wojewódzkiej Przychodni Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy placówki dysponującej dziennym oddziałem psychiatrycznym (dla 20 chorych) i zespołem leczenia środowiskowego, nowocześnie wyposażoną pracownią diagnostyki neuropsychiatrycznej i zespołem poradni. Postawiony w tym celu nowy obiekt będzie miał pięć konsygnacji. Dokumentacja projektowa została już przygotowana.

Dokończenie inwestycji we Włocławku i w bydgoskim Zakaźnym

Jednocześnie trwają dwie rozpoczęte wcześniej inwestycje - rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala  Specjalistycznego im. Popiełuszki we Włocławku i budowa nowego budynku techniczno-administracyjno-szkoleniowego Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy.

We Włocławku jeszcze w listopadzie 2023 zakończyła się pierwsza faza budowy nowego budynku głównego. Przyszłe serce szpitala – pięciokondygnacyjny gmach zwieńczony platformą z lądowiskiem dla śmigłowców medycznych, który pomieści m.in. wszystkie oddziały zabiegowe i zintegrowany blok operacyjny oraz oddział ratunkowy i oddział intensywnej terapii - jest obecnie w stanie surowym otwartym. Inwestor, którym w imieniu samorządu województwa są Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, rozpisały przetarg, który wyłoni wykonawcę drugiej fazy przedsięwzięcia, obejmującą roboty wykończeniowe i instalacyjne, w tym montaż wymagającego wbudowania wyposażenia medycznego. Otwarcie ofert w marcu.

Budowa i zakupy sprzętu będą kosztowały łącznie 170 mln złotych.

Wyburzenie i odtworzenie niewielkiego pawilonu w kompleksie Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego, mieszczącego m.in. pomieszczenia magazynowe szpitalnej apteki, pomieszczenia administracyjne i magazyny firmy sprzątającej – jest jednym z ostatnich akordów modernizacji placówki. Założono nadbudowę jednej kondygnacji i poszerzenie funkcjonalności budynku – znajdą tu również miejsce m.in. sala konferencyjna i sala wykładowa dla studentów. Całość będzie kosztować 21 mln złotych. Zakończenie prac budowlanych do końca roku.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 11 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (14)

    siostra Basen, w dniu 14-02-2024 17:49:03 napisał:

    Wpierw masowa likwidacja placówek,rozsprzedawanie,oddawanie "pod zarząd" prywatnym podmiotom bo były nierentowne,zadłużone,o niskim standardzie leczenia i wyposażenia.Teraz buduje się ogromne kombinaty z kompleksową usługą.Padną te mniejsze w gminach i powiatach..Kto w tych "kombinatach" będzie pracował-leczył skoro problem z lekarzami i personelem medycznym jest powszechnie znany.

    odpowiedz

    • 1 (11)

    Ewa , w dniu 14-02-2024 19:45:04 napisał:

    Jest moc.

    odpowiedz

    • 1 (11)

    Tele , w dniu 14-02-2024 19:46:34 napisał:

    Jest Gut

    odpowiedz

    • 4 (12)

    Cb, w dniu 14-02-2024 20:23:17 napisał:

    Dobrze że się za nasz szpital nie biorą bo teraz to już chyba bym musieli go zamknąć po ostatnich swoich rządach zrobili nie szpital a rakarnie. Też dali nowy sprzęt od owsika a lekarzy dobrych zwolnili zostawiając emerytów którzy nie potrafili korzystać z tego sprzętu. Sprzęt trafił do piwnicy a szpital został z ręką w nocniku. A psychiatria się im przyda do swoich i do młodych po gimbazach.

    odpowiedz

    • 4 (12)

    Po kremacji, w dniu 14-02-2024 22:46:22 napisał:

    Jakby co zostało mi wiaderko popiołu. To podobno działa i ma prozdrowotne właściwości. Więc zapraszam . W ""parafialnych" ogłoszeniach na portalu nie można bo cenzura zakonna obowiązuje, więc dobrą nowinę ogłaszam tutaj.

    odpowiedz

    • 2 (10)

    Ja, w dniu 15-02-2024 07:43:40 napisał:

    Po holere ta modernizacja jak wy nie dbacie o obywateli Polski chyba że o innych .Do lekarzy specjalistów czekamy miesiącami i latamiiiiiiiiiii.Narod jest cierpliwy ale jak wybuchnie to wasz problem .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)