Dziś mamy 15 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:

17 września 2023

Sprzątanie świata w trzeci weekend września. Akcja ekologiczna

fot. GDOŚ

fot. GDOŚ

Tradycyjnie, w trzeci weekend września, #Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina o międzynarodowej akcji ekologicznej pn. Sprzątanie Świata (Clean up the World). Zachęcamy do przyłączenia się do kampanii i „(…) posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić więcej”.

Pomysł na sprzątanie świata przywędrował do Polski, a także innych krajów, z odległej Australii. Inicjatorem akcji był Ina Kiernana, australijski biznesmen i żeglarz, którego podczas morskich podroży zaniepokoiły ogromne ilości śmieci pływające w oceanie.

Data Sprzątania Świata nieprzypadkowo została wyznaczona na koniec września. W tym czasie zauważalny jest ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym.

„Sprzątanie Świata" w Polsce

W naszym kraju kampanię zainicjowała i spopularyzowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. Od 1994 roku także Polacy udzielają się w zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania.

W tym roku organizowana jest już 30. akcja sprzątania świata w Polsce.

Przesłanie przedsięwzięcia odnajdziemy w hymnie „Sprzątanie Świata - Polska”, którego autorem jest Wojciech Młynarski:

„Posprzątajmy Polskę,
wszędzie, wzdłuż i wszerz,
z tych wczorajszych śmieci,
z tych jutrzejszych też.

A na koniec czułe słowa
padną w tej piosence,
posprzątajmy sobie w głowach,
by nie śmiecić więcej!”.
Mieszkańcy Ziemi sprzątają swój dom."

Clean up the World objęła zasięgiem cały świat. Szacuje się, iż każdego roku w akcji uczestniczy 40 milionów wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie.

Ta kampania nie ma ograniczeń wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli wspólnie porządkują swoją okolicę. To rodzaj warsztatów z poszanowania środowiska. Angażuje i integruje społeczność lokalną, a przede wszystkim przyczynia się do wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Po raz trzeci czynnie do akcji włączyli się pracownicy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zgodnie z hasłem tegorocznych obchodów - „Sprzątanie świata łączy ludzi” -  wraz z kolegami z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zadbali o czystość obszarów leśnych w Nadleśnictwie Drewnica. Ponad sto osób przez kilka godzin uzbierało kilkadziesiąt worków śmieci.

***

Pierwsze sprzątanie odbyło się w 1989 roku w Sydney. Grupa ponad 40 tysięcy mieszkańców, z ogromnym sukcesem posprzątała miejscowy port. W kolejnych latach kampania objęła już całą Australię, a z czasem zaczęła przenosić się na inne kontynenty. Lokalna akcja Clean up Sydney Harbour przerodziła się w międzynarodową kampanię pn. Clean up the World – Sprzątanie Świata.

W 1993 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych objęła patronatem Clean up the World. Do dziś światowa akcja odbywa się we współpracy z Programem Środowiskowym ONZ (The United Nations Environment Programme).

Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Oceń artykuł: 17 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 8 (12)

    Władimir , w dniu 17-09-2023 11:04:03 napisał:

    Jeszcze chwila i nie będzie trzeba już sprzątać, pisowskie mendy wytną lasy w pień i będzie po problemie.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -8 (12)

    klotka, w dniu 17-09-2023 11:48:49 napisał:

    a jak P.O sprywatyzuje to nie bedziemozliwosci wejsc do lasu

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 4 (4)

    Ja, w dniu 17-09-2023 11:57:47 napisał:

    Sprzątanie świata co za bzdury piszecie a kto wydał pozwolenie na przywóz śmieci z zachodu i zaśmiecać mazury .Powiem tak takie pozwolenie na zaśmiecenie polski wydał tylko brudas i bezmózg żeby srac we własne gniazdo.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Konstrukcje stalowe
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
0

Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?

Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.

(czytaj więcej)
0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?

Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)