Dziś mamy 16 września 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

11 sierpnia 2024

W tym roku bociany szybciej zbierają się do odlotu. Słabsze pozostaną na miejscu

fot. GDOŚ

fot. GDOŚ

Koniec lata i wakacji wszystkim nam# kojarzy się z odlotem bocianów białych. Jest sierpień i wakacje w pełni, ale w tym roku sejmiki bocianie zbierają się już od końca lipca. To oznacza, że wkrótce odloty.

Lato jeszcze się nie kończy, a bociany białe już zbierają się do odlotu. Część z nich opuściła nasz kraj na przełomie lipca i sierpnia. Te bociany białe, które jeszcze pozostały, żerują na łąkach i polach przygotowując się do podróży. Przyleciały wcześniej i zdążyły już odchować młode, które szybciej są gotowe do drogi. To oznacza, że ich gniazda wkrótce opustoszeją.

Nie wszystkie bociany odlecą

Nie wszystkie bociany białe opuszczą jednak nasz krajobraz. Te słabsze, czy zbyt młode z późnych lęgów, które nie zdążyły z nauką latania, pozostaną na miejscu. Przypadki bocianów, które z różnych przyczyn zimę spędzą w naszym kraju, odnotowujemy w każdym roku. Czy każdy bocian potrzebuje naszej pomocy zimą?

Jak pomagać bocianom zimą?

Zanim zdecydujesz się na pomoc, pamiętaj: bocian biały to zwierzę dziko żyjące, zatem zawsze zachowaj spokój i dystans.

Z „Poradnika ochrony bociana białego”, przygotowanego przez Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”, dowiadujemy się, jak postępować z bocianem białym, który zimę spędza w naszym kraju:

„Jeśli zaobserwujemy zimującego bociana najważniejszą rzeczą jest ustalenie, czy ptak jest zdrowy czy ranny. Czasem może to przysparzać trudności, ale na ogół pobliscy mieszkańcy są w stanie powiedzieć czy ptak: – ma widoczne oznaki urazu np. krew? – kuleje, trzyma asymetrycznie lub wręcz powłóczy jednym ze skrzydeł? – w razie zaniepokojenia jest w stanie odlecieć, czy jedynie odbiega? – nocuje na wysokich obiektach, zapewniających mu bezpieczeństwo, czy nie jest w stanie sprawnie latać i nocuje na ziemi?

Zwykle zimujące bociany żerują na pobliskich polach i jeśli to nie jest konieczne, nie należy podejmować prób ich chwytania aż do nastania pierwszych mrozów. Do tego czasu na polach jest wystarczająco dużo pokarmu, zaś dostępne metody chwytania bocianów stwarzają ryzyko dla ptaków i stosuje się je jedynie w przypadku wyraźnej konieczności.

Co więcej, na podejmowanie prób schwytania zdrowego ptaka nie pozwala prawo, w świetle którego, na odłów i transport zwierzęcia chronionego, które nie jest ranne potrzebna jest zgoda (patrz: rozdział VIII).

Bociana zdrowego można na pewno dokarmiać (patrz: rozdział VI. 6.), co pozwala także na obserwację jego stanu zdrowia. Jeśli ptak jest wyraźnie słaby i/lub chory, należy niezwłocznie podjąć próbę schwytania go i dostarczenia do najbliższego ośrodka rehabilitacji. Trzeba pamiętać o tym, że nawet ranny ptak, jeśli tylko jest w wystarczająco dobrej kondycji, żeby uciekać, nie pozwoli zbliżyć się człowiekowi”.

Pamiętaj, aby pomagać nie szkodząc!

Więcej informacji w „Poradniku ochrony bociana białego”

Wykaz ośrodków rehabilitacji zwierząt jest dostępny na stronie GDOŚ

Źródło: GDOŚ

Oceń artykuł: 8 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rejestracja BDO
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
0

Urozmaicona śniadaniówka. Co powinno się w niej znaleźć?

W porannym pośpiechu trudno skomponować pożywne# drugie śniadanie dla dziecka? A jednak warto poświęcić temu chwilę zastanowienia.

(czytaj więcej)
0

Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października

Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Nie bądź bierny

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji#, gdy szybka reakcja otoczenia może uratować życie! Przypominamy o tym, świętując Światowy Dzień Pierwszej Pomocy.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Noteci. "Wiatr nam sprzyjał"

Kolejna wędrówka z cyklu #"Po Bezdrożach" za nami.

(czytaj więcej)