Dziś mamy 21 kwietnia 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

23 marca 2025

Współpraca Polski i Ukrainy. Rozmowy o rolnictwie

fot. MRiRW

fot. MRiRW

Kwestie dotyczące wymiany handlowej towarami # rolno-spożywczymi oraz perspektywy rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa, to tematy spotkania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Witalijem Kowalem.


Stanowisko polskiego resortu rolnictwa

Minister Czesław Siekierski podkreślił pozytywne efekty dotychczasowego dialogu. Potwierdził gotowość strony polskiej do kontynuacji rozmów w tym formacie. Minister zaznaczył także, że Polska chce rozwijać współpracę z partnerami z Ukrainy i wykorzystywać nasze przewagi, jakimi są bliskość geograficzna i polskie doświadczenia w transformacji rolnictwa.

Wiceminister Michał Kołodziejczak zwrócił uwagę na konieczność poszukiwania wspólnych celów współpracy. Wiceminister Adam Nowak nakreślił obszary potencjalnego współdziałania, wskazując m.in. na doradztwo rolnicze oraz wymianę pokoleń w rolnictwie.


Perspektywiczne obszary współpracy

Polscy eksperci przedstawili informacje nt. produktów perspektywicznych w wymianie handlowej PL i UA w sektorze roślin oleistych oraz wymogów w produkcji rolnej w UE. Obecny na spotkaniu prof. dr hab. inż. Piotr Przybyłowicz, Dziekan Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, zaprezentował  wspólny projekt MRiRW i Politechniki Warszawskiej w obszarze wykorzystania biopaliw.

Duże możliwości rozwoju istnieją także w obszarze naukowo-badawczym. Polskie i ukraińskie instytuty naukowo-badawcze potwierdziły zainteresowanie zacieśnieniem kontaktów.


Strona ukraińska o relacjach rolnych z Polską

Ukraiński minister W. Kowal podziękował stronie polskiej za dotychczasowe wsparcie. Zwrócił uwagę na wpływ wojny na ukraiński sektor rolno-spożywczy. Jak poinformował, obecnie ukraiński eksport odbywa się znowu przede wszystkim przez Morze Czarne. W rozmowie z przedstawicielami polskiej branży rolniczej podkreślił, że polskie rolnictwo jest obecnie o wiele bardziej wydajne niż ukraińskie i zachęcał do podejmowania przez polskie firmy inwestycji na Ukrainie.

Ukraińscy eksperci przedstawili informacje nt. stanu dostosowania ukraińskiego sektora rolnego do standardów UE ws. fitosanitarnych i weterynaryjnych, a także struktury agrarnej na Ukrainie.


Głos organizacji branżowych

Przedstawiciele organizacji branżowych obu krajów poruszyli temat możliwości zacieśnienia współpracy m.in. w sektorze mleczarskim i roślin oleistych. Podczas dyskusji zostały mocno zaznaczone obawy polskich rolników w kontekście przewag konkurencyjnych ukraińskich agroholdingów.


Rozmowy o rolnictwie z udziałem organizacji branżowych Polski i Ukrainy

W marcu br. mija rok od pierwszego spotkania ministrów rolnictwa PL i UA zorganizowanego w formacie poszerzonym o przedstawicieli organizacji branżowych obu krajów. Dotychczas odbyły się 4 takie spotkania. Szefowie resortów rolnictwa Polski i Ukrainy zapowiedzieli, że będą one kontynuowane.

Materiał: MRIRW

Oceń artykuł: 15 23

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

    • -7 (45)

    Włościanka, w dniu 23-03-2025 09:55:19 napisał:

    O! Nasza zawiedziona nadzieja - Kołodziejczak - tam jest, i o to tylko chłopu chodziło.

    odpowiedz

    • -2 (20)

    Kosiarz umysłów, w dniu 23-03-2025 10:41:35 napisał:

    Mów za siebie,nie za ogół.

    odpowiedz

    • 4 (20)

    ONU, w dniu 23-03-2025 11:14:00 napisał:

    Czy zostali powitani solą i chlebem z wołka zbożowego ?

    odpowiedz

    • 10 (26)

    Gość, w dniu 23-03-2025 11:51:13 napisał:

    Wiceminister o inteligencji bezobjawowej ...!

    odpowiedz

    • 3 (35)

    Sława Ukrainie, w dniu 23-03-2025 17:56:55 napisał:

    Bardzo dobrze,że wreszcie znajdujemy wspólny język z naszymi braćmi z Ukrainy.Jest tam wojna i oni potrxebuja naszego wsparcia i pomocy.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -6 (26)

    Włościanka, w dniu 23-03-2025 21:21:15 napisał:

    Sława...; wsparcia i pomocy niech udziela kto chce. Oddaj wszystko co masz! Ale obdzierać mnie z podatków dla turystów socjalnych? ? Mnie okradzioną z oszczędności na książeczce mieszkaniowej to plugawstwo! Bodaj im bachory pokręciło -nie mają knesejmowcy na oddanie co ukradli a mają na rozdawnictwo?

    odpowiedz

    • 10 (18)

    Stańczyk, w dniu 24-03-2025 10:24:29 napisał:

    Uspokój się.Nic nie masz, więc nie mają cię z czego okraść.Po twoich bajeczkach to nawet Andersen wymięka.

    odpowiedz

    • 2 (10)

    szatan z siódmej klasy, w dniu 24-03-2025 20:45:33 napisał:

    Gdybyś wiedział jak mnie wqrwasz,to sam byś sobie przypierd...

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Zadaj pytanie
40PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Rejestracja BDO
500PLN
0

Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.

(czytaj więcej)
0

Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.

(czytaj więcej)
0

Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.

(czytaj więcej)
0

Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.

(czytaj więcej)