Zmiany w wypisywaniu recept. Nowe przepisy w praktyce

fot. Rzecznik Praw Pacjenta
Rzecznik Praw Pacjenta przypomina# – od 7 listopada 2024 r. nastąpiła zmiana przepisów prawa w zakresie wystawiania recept na niektóre produkty lecznicze, w tym na fentanyl czy medyczną marihuanę; ich przepisanie może nastąpić wyłącznie po osobistym zbadaniu pacjenta.
7 listopada 2024 r. weszły w życie znowelizowane przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. Wprowadziły one katalog środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1, których przepisanie na recepcie jest możliwe po osobistym zbadaniu pacjenta. Katalog ten obejmuje:
- fentanyl,
- morfinę,
- oksykodon,
- konopi ziele innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste,
- żywicę konopi.
Zatem od 7 listopada 2024 r. nie jest możliwe przepisanie recepty na ww. preparaty w drodze teleporady (na odległość). Osoba wystawiająca receptę ma obowiązek osobistego zbadania pacjenta w celu ustalenia (lub wykluczenia) wskazań do zastosowania danego preparatu. Wyjątkiem są przypadki kontynuacji leczenia określonym preparatem, kiedy osobą wystawiającą receptę jest lekarz udzielający świadczeń opieki zdrowotnej, w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (z wyłączeniem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej).
Dostosowanie się do powyższych zasad, których nadrzędnych celem jest zapewnienie pacjentom bezpieczeństwa i leczenia zgodnie ze wskazaniami i aktualną wiedzą medyczną, jest obowiązkiem każdego podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
W kontekście powyższego należy wskazać, że w tym roku Rzecznik Praw Pacjenta wydał 31 decyzji,
w których uznał stosowanie praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów przez podmioty lecznicze, oferujące możliwość szybkiego uzyskania recept na leki za pośrednictwem portali internetowych i na podstawie wypełnianych samodzielnie przez pacjentów ankiet on-line. Należy dodać, że 22 decyzje dotyczyły terapii medyczną marihuaną, a z tych – 12 decyzji dotyczyło niedostosowania się przez podmioty lecznicze do obowiązujących od 7 listopada 2024 r. zmian w przepisach prawa.
Rzecznik Praw Pacjenta nakazał wyeliminowanie stwierdzonych nieprawidłowości. W razie braku wykonania decyzji Rzecznik Praw Pacjenta nałoży na podmiot leczniczy karę pieniężną do wysokości 500 000 zł.
Jednocześnie należy wskazać, że na jeden podmiotów leczniczych prowadzących wyżej wymienioną działalność, Rzecznik Praw Pacjenta nałożył karę pieniężną, w związku z niewykonaniem decyzji, w wysokości 234 tys. zł i kara ta została utrzymana w mocy przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sprawa V SA/Wa 614/24).
Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta
Czytaj również
- Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę
- Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią
- Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy
- Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji
- Wielki Tydzień. Czas refleksji i przygotowań do świąt
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (13) Zgłoś naruszenie zasad
Koksiarz, w dniu 22-12-2024 11:46:54 napisał:
odpowiedz
Nn, w dniu 22-12-2024 15:31:32 napisał:
odpowiedz
Kibic , w dniu 22-12-2024 15:37:17 napisał:
odpowiedz
Konował, w dniu 22-12-2024 16:16:45 napisał:
odpowiedz
Do konował, w dniu 22-12-2024 16:21:52 napisał:
odpowiedz
Bezpartyjny , w dniu 22-12-2024 16:41:39 napisał:
odpowiedz
Bezpartyjny , w dniu 22-12-2024 16:44:14 napisał:
odpowiedz
Y, w dniu 22-12-2024 16:50:32 napisał:
odpowiedz
Bezpartyjny , w dniu 22-12-2024 17:14:30 napisał:
odpowiedz
Jj, w dniu 24-12-2024 07:47:36 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!