Dziś mamy 26 maja 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

16 stycznia 2022

Zwrot nadpłaconego podatku. 13,7 tys. emerytów i rencistów otrzyma pieniądze

fot. pow.

fot. pow.

13,7 tys. emerytów i rencistów w regionie otrzyma zwrot nadpłaconego podatku. Nie trzeba składać w tej sprawie wniosku do ZUS.

Emeryci i renciści ze świadczeniem od 4 920 zł do 12 800 zł otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za styczeń. Nie muszą składać w tej sprawie żadnego wniosku.  ZUS z urzędu wyrówna im świadczenie w lutym.

Dla ponad 8 mln, czyli prawie 94 proc. emerytów i ponad 98 proc. rencistów, którzy pobierają świadczenie w kwocie do 4920 zł brutto, od stycznia wypłata na rękę jest wyższa. Miesięczny wzrost w tej grupie wynosi do 180 zł. Świadczenie w wysokości do 2,5 tys. zł miesięcznie pobiera: 3,7 mln emerytów (czyli 62 proc. ogółu) oraz 1,4 mln rencistów (czyli 75 proc. ogółu). Osoby te nie zapłacą podatku dochodowego.

Rozporządzenie Ministra Finansów z 7 stycznia wprowadza zmiany, z których wynika, że na składce zdrowotnej nie stracą osoby pobierające świadczenia w wysokości od 4920 zł do 12 800 zł. Stanowią one ok. 6 proc. wszystkich emerytów i niecałe 2 proc. rencistów. W lutym ta grupa świadczeniobiorców otrzyma zwrot nadpłaconej zaliczki z tytułu podatku dochodowego. Takich osób w województwie kujawsko-pomorskim jest około 13,7 tys. – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Emeryci i renciści, którzy chcą sprawdzić wysokość swojego świadczenia po zmianach, nie muszą odwiedzać placówek ZUS. Mogą to zrobić z domu, logując się na Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), gdzie zamieszczone są paski wypłat świadczeń.


Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 2 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (5)

  ***** ***, w dniu 16-01-2022 16:43:18 napisał:

  nie wiem jak z rentami emeryturami, ale co do normalnych wypłat to ludzie się wkurzyli, że dostali w styczniu mniej , więc nasz (nie)rząd wymyślił se, że trza liczyć cały rok wypłaty po staremu (nie według polskiego wału, który obowiązuje), a potem na koniec roku wyrównać do nowych zasad, czyli np. w styczniu było 100 zł mniej, ale jednak oddali tę stówkę i będzie normalnie jak z tą stówką za to na koniec roku bah 1200 zł mniej bo trzeba wyrównać do nowych zasad. myślicie, że ludzie będą mniej kurzeni jak im yebn@ kasę raz a porządnie?

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Mig, w dniu 17-01-2022 09:24:24 napisał:

  Łaskawcy zwrócą zagrabione pieniądze. Jak to możliwe że ulga podatkowa 3 tyś jest lepsza niż 30 tyś? Dla tych którzy teraz tak się cieszą dostaliście przy emeryturze 2500 zł podwyżkę 200 zł którą oddacie w inflacji 9%. Nie dostaniecie obiecanej 14 i za rok nie będzie zwrotu podatku za rehabilitację, leki , internet itp. Zapłacicie jeszcze więcej za wodę, gaz , prąd i podatki w gminach którym zabrano wasze 200 zł.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Margaryna Delma 500g maślana
3,39PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.

(czytaj więcej)
0

Jakie upominki Polacy wręczają na Dzień Matki? Sprawdzamy wyniki badania

Dzień Matki to wyjątkowe święto jak# pokazują wyniki badania Polacy coraz częściej zamiast standardowych upominków wręczają swojej mamie czas. Zarówno spędzając go razem jak i podarowując ciekawe przeżycia.

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)