145-lecie nakielskiego liceum. Tegoroczny jubileusz będzie inny

fot. pow.
I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w# Nakle nad Notecią w 2021 roku obchodzi 145-lecie swego istnienia.
W takim momencie przychodzą na myśl kolejne pokolenia młodych ludzi, którzy w tym miejscu zdobywali gimnazjalne i licealne szlify. Nieodzownym i trwałym wyznacznikiem tych wszystkich lat pozostają nauczyciele i pracownicy szkoły tworzący trzon – kształtujący jej charakter i znaczenie na mapie edukacyjnej regionu Krajny i Pałuk. Wyznacznikiem całej historii 145 lat istnienia szkoły są poszczególne etapy chronologiczne określające miejsce szkoły i opisujące losy naszej ojczyzny. W latach 1876 – 1920 było to Königliche Gymnasium in Nakel Netze. Od 1920 do 1939 roku szkoła nosiła nazwę Państwowe Gimnazjum w Nakle nad Notecią a od 1945 roku Liceum Ogólnokształcące. Jubileusz to zawsze bardzo dobra okazja do oddania hołdu ludziom, którzy tworzyli naszą szkołę, winni jesteśmy im dobre słowo i naszą pamięć.
W roku szkolnym 2020/2021 - w roku 145-lecia istnienia szkoły w naszej palcówce uczy się 439 uczniów. 132 uczniów spośród nich to tegoroczni maturzyści. Pozostała grupa 307 uczniów to licealiści klas I i II. Aktualnie w szkole pracuje 40 nauczycieli i 12 pracowników administracyjnych. Oferta edukacyjna KRZYWOUSTEGO pozwala młodzieży kształtować i rozwijać swoje zainteresowania w obszarach nauk ścisłych i przyrodniczych: matematyki, biologii, chemii i geografii oraz w obszarach nauk humanistycznych i lingwistycznych: język polskiego, historii, języka angielskiego i języka niemieckiego. Mimo trudnego czas pandemii rozwijamy dotychczasowe kierunki współpracy zagranicznej z Elsterschlossgymnasium w Elsterwerdzie / Niemcy/ i PENTA college CSG Jacob van Liesveldt w Hellevoetsluis (Holandia). Szkołę i jej uczniów czekają nowe wyzwania związane z otrzymaną w tym roku akredytacją w PROGRAMIE ERASMUS+.
Tegoroczny jubileusz szkoły odbiega zasadniczo od przyjętych w Krzywoustym standardów. Ze względu na pandemię nie będzie tak oczekiwanego kolejnego zjazdu absolwentów. Pozostają nam wszystkim historyczne opisy spotkania z 1926 roku, a przede wszystkim wspomnienia kolejnych zjazdów z 1976, 1996, 2006, 2011 i 2016 roku. Pozdrawiając Wszystkich Absolwentów zapraszamy do odwiedzin szkoły, śledzenia informacji z życia szkoły na naszej stronie internetowej www.krzywousty.edu.pl oraz zakładce Absolwenci. Fotograficzna relacja choć na chwilę pozwoli wrócić do wspomnień z 2016 roku. W październiku 2021 roku świętować będziemy tegoroczny jubileusz 145-lecia organizując uroczysty koncert oraz oficjalnie udostępniając odrestaurowaną aulę.
Współczesna szkoła, Krzywousty jest miejscem ciągłych zmian dokonywanych przez instytucje nadzorujące. Nowe programy, nowe wymagania i nowe trendy nie przesłaniają nam jednak tego, co najważniejsze - odpowiedzialnego i nowoczesnego w formie kształcenia i wychowania, co przekłada się na bezpieczne warunki kształcenia oraz bardzo dobre wyniki egzaminu maturalnego oscylujące corocznie w granicach 100%. Losy Absolwentów pokazują, że z powodzeniem dostają się na wymarzone kierunki studiów. Odnajdujemy ich we wszystkich liczących się ośrodkach uniwersyteckich w kraju. 80% naszych absolwentów podejmuje studia stacjonarne. Absolwenci są najlepszym świadectwem jakości. Odpowiedzialnie proponujemy młodym ludziom szansę na dobrze zdaną maturę, dobre warunki kształcenia oraz ciekawe formy pracy – wyjazdy studyjne, wymianę międzynarodową czy interesujące formy spędzania wolnego czasu.
Pamiętając o przeszłości szkoły, jednocześnie jesteśmy świadomi, że zarówno nauczanie, jak i racjonalne zgłębianie rzeczywistości, jeśli są prawdziwe i inspirujące, prowadzą nas do samego progu tajemnicy i wywołują poczucie głębokiej pokory i szacunku. To staramy się przekazywać kolejnym młodym pokoleniom.
Słowa pozdrowienia i szacunku kieruję do Wszystkich naszych Absolwentów. Klamra czasowa spinająca pokolenia uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią to rocznik maturzystów 2021 oraz nieliczne już grono Absolwentów z 1946, 1947 i 1949, którzy przy pomocy swych najbliższych utrzymują kontakt ze szkołą. Pragnę podziękować wszystkim dyrektorom, nauczycielom i pracownikom szkoły za wysiłek i pracę na rzecz naszej wspólnej szkoły – naszego ważnego nakielskiego adresu ulicy Gimnazjalnej 3.
Niniejszy tekst jest początkiem cyklu reportaży i opracowań dotyczących historii szkoły i budynku. W ten sposób chcemy przywołać wspomnienia, zatrzymać chwilę obecną i jednocześnie przybliżyć lokalnej społeczności ciekawą historię miejsca oraz ludzi. Absolwentów i osoby związanych zawodowo z I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią zapraszamy do współpracy – przekazywania wspomnień i materiałów źródłowych do szkolnej izby tradycji.
Materiał: Paweł Darul Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią
Autor nie wyraża zgody na komentowanie.
Galeria










Czytaj również
- Przed młodzieżą nowy rozdział. Uroczyste pożegnanie maturzystów
- Zakończenie roku maturzystów. „To symboliczny moment zamknięcia pewnego rozdziału”
- Pożegnanie tegorocznych absolwentów. To już ostatnia prosta przed maturą!
- Pożegnanie absolwentów w nakielskim liceum. Wyróżniono najlepszych uczniów
- „Zmiana zaczyna się od działania”. Dzień Ziemi w Krzywoustym
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)