Dziś mamy 3 grudnia 2022, sobota, imieniny obchodzą:

05 kwietnia 2022

Akademicki Mistrzostwa Polski. Jak poszło mieszkańcom naszego powiatu?

fot. pow.

fot. pow.

W dniach 1-3 kwietnia Ewa Karkowska i Jan Rosiński wzięli udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w szachach, które odbyły się w Chorzowie.

Ewa Karkowska reprezentowała Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, a Jan Rosiński reprezentował Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie. Wzięło w nich udział wielu silnych szachistów m.in. arcymistrzowie Igor Janik i Daniel Sadzikowski. Warta uwagi jest również wysoka frekwencja, ponieważ w mistrzostwach wystartowało aż 377 zawodników (113 kobiet i 264 mężczyzn). Najpierw został rozegrany turniej indywidualny, a następnie drużynowy. W turnieju indywidualnym rywalizacja toczyła się w dwóch grupach: w grupie kobiet oraz w grupie mężczyzn. Ewa Karkowska zajęła 58. miejsce w grupie kobiet na 113 zawodniczek. Zawodniczka Feniksa zdobyła 4,5 punktu na 9 możliwych (4 wygrane, 4 przegrane oraz 1 remis). Warto wspomnieć, że Ewa Karkowska na liście startowej plasowała się na 61. miejscu, co oznacza, że skończyła mistrzostwa 3 pozycje wyżej. Dodatkowo Ewa Karkowska uplasowała się na 12. miejscu w klasyfikacji zawodniczek uczelni medycznych. Ponadto Ewa Karkowska wywalczyła kilka cennych skalpów z silnymi szachistkami m.in. remis z kandydatką na mistrzynię krajową++ Polą Mościcką oraz wygrana z Natalią Plutą (kategoria szachowa I++, ranking FIDE 1722). Dzięki swojemu wynikowi Ewa Karkowska podwyższyła swój ranking FIDE na szachy szybkie o 17 punktów.

W grupie mężczyzn wystartował Jan Rosiński, który zajął 133. miejsce na 264 zawodników. Jako ciekawostkę można podać fakt, że na liście startowej Jan Rosiński był rozstawiony na 197. pozycji, co oznacza, że finalnie zawodnik Feniksa zakończył zawody aż o 64 miejsca wyżej. Mroczanin wywalczył 4,5 punktu na 9 możliwych (4 zwycięstwa, 4 porażki i 1 remis). Jan Rosiński zanotował również kilka ciekawych skalpów na mistrzostwach m.in. remis z Sylwią Polak (kategoria szachowa I++, ranking FIDE 1641), a także wygrana z Kacprem Racławickim (kategoria szachowa II+, ranking FIDE 1728). Dodatkowo Jan Rosiński zajął 41. miejsce w klasyfikacji studentów uniwersytetów. Jan Rosiński zaliczył także spory wzrost rankingowy, ponieważ zyskał aż 55 punktów do rankingu FIDE na szachy szybkie. Mroczanin wziął udział także w turnieju drużynowym, gdzie również reprezentował Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Studenci UKW wystąpili w składzie: Sebastian Rogulski, Jan Rosiński, Marcin Chojnacki, Adam Duda. Sam udział w zawodach drużynowych był niemałym wyzwaniem, ponieważ kadra uniwersytetu przystąpiła do mistrzostw mając w składzie 2 zawodników mniej niż inne zespoły, co oznaczało konieczność odrabiania strat 0:2 praktycznie w każdym meczu. Najwięcej punktów dla drużyny UKW zdobyli Sebastian Rogulski (5 punktów) oraz Jan Rosiński (4,5 punktu). 3 punkty zdobył Marcin Chojnacki, a 1 punkt wywalczył Adam Duda. Grająca w osłabieniu bez 2 zawodników kadra UKW zdołała ugrać remisy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie, Akademią Nauk Stosowanych w Koninie, oraz z Akademią Nauk Stosowanych w Tarnowie. Łączny bilans osłabionej drużyny UKW to 3 remisy i 6 porażek oraz 47. miejsce w klasyfikacji końcowej. Całej kadrze należą się duże brawa za podjęcie walki w turnieju drużynowym bez posiadania pełnego składu. Podsumowując, turnieje indywidualne były udane dla Ewy Karkowskiej i Jana Rosińskiego, ponieważ oboje zaliczyli wzrosty rankingowe i zdobyli cenne skalpy z mocnymi graczami. Z kolei turniej drużynowy był sporym wyzwaniem. Ciężko się gra w sytuacji, gdy brakuje 2 zawodników i trzeba odrabiać straty w meczach już na samym starcie. Tym bardziej cieszą wywalczone 3 remisy w zawodach drużynowych. Co ciekawe na turnieju drużynowym Jan Rosiński również zaliczył wzrost rankingu FIDE. Udział w obu tak silnych zawodach jest niezwykle cennym doświadczeniem, a także świetną przygodą. Ponadto w wolnym czasie udało się pojechać do Czech i zwiedzić Ostravę. Największe powody do zadowolenia dają wzrosty rankingu FIDE oraz cenne skalpy.

Materiał: Jan Rosiński

Oceń artykuł: 85 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
Konstrukcje stalowe
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
0

Nadzieje polskich kibiców. Dzisiaj Polska zagra z Meksykiem

Rozpoczęcie mundialu rozpaliło nadzieje polskich kibiców. Sukces w meczu towarzyskim z Chile (1:0) dodał optymizmu #przed dzisiejszym spotkaniem z Meksykiem.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)