Dziś mamy 3 grudnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

21 października 2024

Cyberzagrożenia w pracy zdalnej. O czym należy pamiętać?

fot. pixabay

fot. pixabay

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie# na rynku pracy. Pozwala na większą elastyczność, oszczędza czas spędzany na dojazdach oraz sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak wraz z tymi korzyściami wzrasta także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych. Z okazji Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że praca zdalna, choć wygodna i popularna, niesie za sobą ryzyko cyberataków.

Jak zabezpieczyć firmę przed cyberatakami?

Podstawą bezpiecznej pracy zdalnej jest przestrzeganie kilku kluczowych zasad. Po pierwsze, silne hasła i dwustopniowe uwierzytelnianie (np. hasło i PIN) to fundament ochrony systemów. Korzystanie z wirtualnych sieci prywatnych (ang. virtual private network - VPN) oraz regularne aktualizacje oprogramowania są niezbędne, by minimalizować ryzyko ataków. Urządzenia firmowe, takie jak laptopy czy smartfony, powinny być wykorzystywane wyłącznie do celów służbowych, co ogranicza ryzyko zainfekowania ich złośliwym oprogramowaniem.

Ochrona antywirusowa z funkcją monitorowania w czasie rzeczywistym oraz regularne tworzenie kopii zapasowych kluczowych dokumentów to kolejne, istotne elementy strategii zabezpieczeń. Nie należy również zapominać o blokowaniu komputera, gdy przestajemy z niego korzystać oraz o unikaniu otwierania załączników z nieznanych źródeł. Każdy podejrzany incydent musi być natychmiast zgłaszany odpowiednim specjalistom IT.

Warto, aby pracodawcy organizowali szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, dzięki którym pracownicy zyskają niezbędną wiedzę i umiejętności do bezpiecznej pracy w sieci.

Hakerzy nie śpią – jak działają cyberprzestępcy?

Najczęstszą metodą cyberataków jest phishing, czyli wyłudzanie informacji za pomocą złośliwych linków i załączników przesyłanych w e-mailach. Użytkownik, klikając w taki link, może trafić na fałszywą stronę, która wyłudza poufne dane.  W 2023 roku phishing stanowił aż 64% incydentów zgłoszonych do zespołu CERT Polska.

Kolejnym zagrożeniem jest ransomware – oprogramowanie blokujące dostęp do systemu i żądające okupu za jego odblokowanie. W 2023 roku CERT Polska zarejestrował 161 incydentów związanych z atakami ransomware. Jest to niemal dwa razy więcej niż rok wcześniej, kiedy obsłużono 85 incydentów. Wszystkie te ataki mogą prowadzić do ogromnych strat finansowych. Według raportu „Ransomware w Polsce 2024” firmy Sophos w co czwartym podmiocie, który padł ofiarą ransomware’u, łączne straty spowodowane atakiem wyniosły od 500 tys. do 5 milionów złotych. 8 proc. firm zanotowało ponad 5 mln złotych strat.

Zapewnienie cyberbezpieczeństwa podczas pracy zdalnej

Praca zdalna, choć przynosi liczne korzyści, wymaga także zwiększonej dbałości o bezpieczeństwo danych. Zastosowanie odpowiednich środków ochrony, takich jak silne hasła, VPN, oprogramowanie antywirusowe oraz regularne szkolenia pracowników, może znacząco zminimalizować ryzyko cyberataków. W obliczu rosnącego zagrożenia ze strony hakerów, szczególnie w formie m.in. phishingu czy ransomware, kluczowe jest świadome i odpowiedzialne podejście do cyberbezpieczeństwa, aby w pełni czerpać z zalet pracy zdalnej.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (2)

    Ja, w dniu 22-10-2024 07:35:49 napisał:

    Cyber zagrożenia ? kto wprowadził to badziewie zdalna praca wasza wina wy odpowiadacie za to wszystko za ten bałagan ..Zagrożenie dla firmy ? Wrócić do normalnej pracy i będzie ok

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
0

Znakowanie owoców i warzyw. Nowe przepisy od 1 stycznia

Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować# obowiązujące unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.

(czytaj więcej)
0

To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu

Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.

(czytaj więcej)
0

Uzyskali tytuł Ratownika. Pisemny test wiedzy oraz egzamin praktyczny

29 listopada 2024 r. blisko 20 żołnierzy# 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej uzyskało tytuł Ratownika. Jest to efekt prawie 70 godzin szkoleniowych kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) i zdanego egzaminu. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) przyswajają wiedzę nt. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej już od szkolenia podstawowego. Później, często jako pierwsi ratują zdrowie i życie osób poszkodowanych m.in. w wypadkach.

(czytaj więcej)
0

Rozpoczął się okres Adwentu. Czas radosnego oczekiwania

Dziś w Kościele katolickim rozpoczął się czterotygodniowy okres Adwentu#. To czas, który ma przygotować wiernych na okres Bożego Narodzenia.

(czytaj więcej)