Dziś mamy 27 kwietnia 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

20 czerwca 2023

Kontrole miejsc sprzedaży środków ochrony roślin. Szczególne regulacje

fot. PIORIN

fot. PIORIN

Zgodnie z ustawą o środkach ochrony roślin, działalność polegająca na sprzedaży środków #ochrony roślin jest działalnością regulowaną i wymaga wpisu do rejestru przedsiębiorców, którego dokonuje na wniosek przedsiębiorcy właściwy wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa.

Rejestr przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu lub konfekcjonowania udostępniony jest na stronie internetowej PIORiN: http://piorin.gov.pl/srodki-ochrony-roslin/rejestry/

Na dzień 31 grudnia 2022 r. łączna liczba przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie wprowadzania do obrotu i konfekcjonowania środków ochrony roślin wyniosła 7 018. Zgodnie z ewidencją, obrót środkami ochrony roślin na terenie kraju prowadzony był w 7 807 punktach sprzedaży.

Środki ochrony roślin to substancje służące do ochrony roślin uprawnych przed szkodliwymi organizmami, poprzez ich eliminowanie lub ograniczanie możliwości rozwoju. Pozwalają utrzymać rośliny w dobrej kondycji zdrowotnej. Stosowane są w rolnictwie, leśnictwie i ogrodnictwie – zarówno amatorskim, jak i profesjonalnym.

Ze względów bezpieczeństwa, sprzedaż środków ochrony roślin podlega szczególnym regulacjom. Obrót środkami ochrony roślin może odbywać się wyłącznie na zasadach określonych w ustawie o środkach ochrony roślin i podlega nadzorowi ze strony Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin jest obowiązany m.in.

  • zapewnić, aby osoby dokonujące zbycia środków ochrony roślin ostatecznemu nabywcy:
    • ukończyły odpowiednie szkolenia w zakresie doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin,
    • udzielały wszystkich niezbędnych informacji nabywcy środków ochrony roślin, dotyczących zagrożeń związanych ze stosowaniem nabywanych środków ochrony roślin  oraz dotyczących prawidłowego i bezpiecznego ich stosowania,
  • zbywać środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych wyłącznie osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie środków ochrony roślin lub innym dokumentem dającym uprawnienia do stosowania pestycydów,
  • prowadzić i przechowywać dokumentację dotyczącą środków ochrony roślin,
  • w przypadku składania oferty zawarcia umowy na odległość, dotyczącej zbycia środka ochrony roślin, umieszczać w ofercie zbycia tego środka informację, że nabycia środków ochrony roślin mogą dokonywać jedynie osoby: 
    • a) pełnoletnie, 
    • b) posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony.

Do obrotu handlowego można wprowadzać wyłącznie środki ochrony roślin, które:

  • zostały dopuszczone do obrotu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
  • mają opakowania szczelnie zamknięte i nieuszkodzone,
  • posiadają etykietę w języku polskim, trwale przytwierdzoną do opakowania,
  • spełniają ustalone wymagania jakościowe,
  • nie przekroczyły terminu ważności.

Należy podkreślić, że podejmowane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa  działania kontrolne w zakresie wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa ludzi, zwierząt oraz ochronę środowiska naturalnego.

W ramach sprawowanego nadzoru Inspekcja obejmuje czynnościami kontrolnymi miejsca, w których jest lub może być prowadzona działalność w zakresie wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin. Kontrole przeprowadzane są m.in. w hurtowniach, punktach obrotu detalicznego, punktach konfekcjonowania środków ochrony roślin, a także miejscach produkcji środków ochrony roślin. Zakres kontroli obejmuje m.in. kontrolę dokumentacji dotyczącej wprowadzanych do obrotu środków ochrony roślin oraz sprawdzenie posiadania odpowiednich uprawnień do obrotu środkami ochrony roślin.

Ponadto, w trakcie kontroli sprawdzeniu podlega oferowany asortyment środków ochrony roślin, jak również pobierane są próbki środków ochrony roślin do badań laboratoryjnych.

W 2022 r. przeprowadzono 5 846 kontroli wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin. W ramach prowadzonej kontroli jakości środków ochrony roślin zostało pobranych 319 próbek środków ochrony roślin, w tym 246 próbek kontrolnych oraz 73 próbki interwencyjne.

Materiał: PIORIN

Oceń artykuł: 5 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (11)

    jajka, w dniu 21-06-2023 20:16:35 napisał:

    zajmijcie sie tym syfem co z ukrainy do nas zwozicie z pisiorami wlacznie, zboza i truskawki pelne chemii. moze tam zrobcie testy, badania, pobierzcie probki. ale najlepiej to sie polaczków przedsiebiorcow gnebi. przypomne, ze pis bedzie zatrudnial ukraincow wsrod inspektorów sanepidu, tak wiec szykujcie tylki na kontrole ukraincow w waszych firmach

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
KOBIZE
500PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Budowa hal
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)