Dziś mamy 27 kwietnia 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

26 kwietnia 2025

Mieszkańcy pytają o żłobek. A gmina rozkłada ręce

fot. freepik

fot. freepik

W ostatnich miesiącach społeczność gminy Sadki coraz #częściej zwraca uwagę na potrzebę utworzenia żłobka, który odpowiadałby na rosnące zapotrzebowanie na tego typu placówkę w regionie. Mieszkańcy wielokrotnie podkreślali, jak istotne jest zapewnienie maluchom odpowiedniej opieki w pierwszych latach życia, umożliwiającej rodzicom godzenie obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym. Mimo licznych apeli, jak dotąd nie podjęto żadnych konkretnych działań, które przybliżyłyby realizację tego ważnego przedsięwzięcia. Temat pozostaje więc w sferze oczekiwań, a kwestia powstania żłobka w gminie wciąż nie znalazła rozwiązania.

– Kiedy w końcu w gminie Sadki powstanie żłobek? Od dłuższego czasu słyszymy o potrzebie utworzenia takiej placówki, ale nadal nic się w tej sprawie nie dzieje. Mieszkańcy, zwłaszcza rodzice małych dzieci, od dawna apelują o to, by umożliwić im skorzystanie z opieki nad maluchami w pierwszych latach życia. Przecież coraz więcej rodzin potrzebuje takiego wsparcia, by móc godzić życie zawodowe z obowiązkami rodzicielskimi. Dlaczego wciąż nie podjęto żadnych konkretnych działań w tej sprawie? Czekamy na odpowiedź i konkretne plany, bo temat ten jest naprawdę pilny. Ostatnio czytałam w Gazecie Regionalnej Powiat, że w Nakle ma powstać kolejny prywatny żłobek – w budynku po przedszkolu Donald. Skoro tam udaje się realizować takie rzeczy w tak krótkim czasie, to dlaczego w Sadkach się nie udaje? Przecież 100%-owe obłożenie takiego żłobka u nas byłoby gwarantowane, więc tu nie chodzi o ewentualny brak zysku. A skoro nie można prywatnie, to może gmina powinna się zastanowić nad utworzeniem żłobka? Jedna tego typu placówka to będzie co prawda kropla w morzu potrzeb, ale lepsze to niż nic! – tak do kwestii braku żłobka na terenie gminy Sadki odniosła się jedna z mieszkanek Samostrzela.
O powstanie żłobka na terenie gminy pytano również na tegorocznych, sołeckich zebraniach sprawozdawczych, więc sprawa wydaje się być jak najbardziej istotna dla lokalnej społeczności.
Są chętni do prowadzenia żłobka, tylko miejsca brak...
Kwestia utworzenia żłobka na terenie gminy Sadki jest oczywiście tematem dobrze znanym tutejszym władzom, którym zależy raczej na tym, aby tego typu placówka na terenie gminy prowadzona była przez podmiot prywatny. W zeszłym roku gmina prowadziła dość zaawansowane rozmowy z jednym z potencjalnych inwestorów, który posiada doświadczenie w prowadzeniu żłobka. Należąca do niego placówka do dziś funkcjonuje w Koninie – jako jeden z oddziałów sieci franczyzowej. Żłobek ten jest kameralną placówką opiekuńczo-wychowawczą oraz edukacyjną dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Godziny otwarcia takiego żłobka ustalono od 7:00 do 17:00 i co istotne – istnieje w nim możliwość pozostawiania dziecka również w weekendy. Oferta wydawała się niezwykle atrakcyjna i zapewne podobnie wyglądałoby to w gminie Sadki. Od tego czasu jednak minęło już wiele miesięcy i negocjacje spełzły na niczym.

Nie oznacza to jednak, że w tym temacie nic się jeszcze nie zadzieje. – Było u mnie bodajże 5 kolejnych przedstawicieli prywatnych chcących otworzyć w Sadkach niepubliczny żłobek. Wszyscy szukają odpowiedniej lokalizacji i każdy z potencjalnych inwestorów jest zainteresowany wyłącznie wynajęciem placówki bądź kupnem istniejącego już budynku. Powiem szczerze, że zaangażowałem się w tą sprawę i sam wskazywałem potencjalnym inwestorom obiekty należące do osób prywatnych, których właściciele nosili się z zamiarem najmu bądź sprzedaży swoich nieruchomości. Niestety, ale te lokalizacje inwestorom nie odpowiadały – podobnie jak te, którymi dysponuje gmina. Wszystko znajdowało się za daleko od centrum albo nie spełniało odpowiednich wymogów. Nie ukrywam, że dla gminy Sadki zdecydowanie łatwiejszym tematem byłoby to, gdyby taka inwestycja prywatnego inwestora doszła do skutku. Skoro są osoby, które chcą u nas inwestować, to trzeba to wykorzystać i pomóc w miarę możliwości. Najlepiej by było, gdyby żłobek powstał w Sadkach, bo jest to centrum całej gminy. Przez chwilę proponowaliśmy również budynek po szkole w Bninie, ale jednak ta lokalizacja nie jest zbytnio optymalna, bo jednak znajduje się praktycznie na granicy powiatu nakielskiego – mówił wójt Sadek Michał Piszczek.

Skoro gminie nie udaje się doprowadzić do tego, by prywatny inwestor utworzył w Sadkach żłobek, to może warto pomyśleć o utworzeniu gminnej placówki? Co ciekawe, byłby to dopiero drugi gminny żłobek utworzony w całym powiecie nakielskim, bowiem jedyna tego typu placówka pod zarządem gminy funkcjonuje wyłącznie w Szubinie. – Myślałem o takim wariancie, ale jednak po przeanalizowaniu sprawy szybko się do tego tematu zniechęciłem. Po prostu utworzenie takiego miejsca wiązałoby się nie tylko z dużymi nakładami finansowymi wynikającymi z budowy placówki, ale także z wysokimi kosztami jej późniejszego utrzymania. Zdecydowanie jestem zwolennikiem tego, aby ewentualny żłobek w Sadkach prowadzony był przez prywatną firmę. Zarówno my, jak i potencjalni inwestorzy, widzą u nas potencjał na utworzenie żłobka, jednak jak już wspomniałem – budowa nowej infrastruktury nie wchodzi w grę z uwagi na zbyt wysokie koszty, a istniejące nieruchomości nie nadają się do adaptacji na tego typu placówkę. Myślałem też o naszym rozbudowanym przedszkolu, bo na samej jego górze znajdują się pomieszczenia wykorzystywane wyłącznie do organizacji zajęć dodatkowych, ale tam również z powodów technicznych żłobek nie mógłby funkcjonować – dodał włodarz Sadek.

Tym samym największym i tak naprawdę jedynym problemem uniemożliwiającym powstanie żłobka w Sadkach jest obecnie znalezienie odpowiedniego budynku, w którym mógłby on funkcjonować, bowiem ani gmina, ani żaden z prywatnych inwestorów nie chce „bawić się” w budowę nowego obiektu z uwagi na zbyt wysokie koszty z tym związane. Prywatne firmy wolałyby wynająć bądź wydzierżawić istniejący już budynek i wyremontować go pod kątem adaptacji na żłobek. Wszystko wskazuje więc na to, że jeśli żaden z potencjalnych inwestorów nie zdecyduje się na budowę nowego obiektu pod żłobek, to tego typu placówka w Sadkach po prostu nie powstanie. A szkoda, bo jak widać zapotrzebowanie na żłobek w tej części powiatu nakielskiego jest całkiem spore...

Źródło: 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

    • 15 (17)

    Rodzic , w dniu 26-04-2025 11:23:52 napisał:

    Chyba stać gminę na to zadanie

    odpowiedz

    • 14 (16)

    przełudniczuncy, w dniu 26-04-2025 12:41:03 napisał:

    oni często rozkładają, nie tylko ręce. Jak chodzi o nagrody po 20 tys to nawet ręce wyciągają

    odpowiedz

    • 14 (14)

    Jędrzej , w dniu 26-04-2025 18:34:00 napisał:

    Żenada. Tylko telewizję tutaj wpuścić. Na nagrody 300tys. jest na podwyżki dla radnych jest a dla szarych obywateli figa z makiem. Pytanie brzmi jak długo na to jeszcze pozwolimy. Trzeba zrobić porządek z tym kolesiostwem w urzędzie gminy. Czyżby referendum się tutaj sprawdziło? Zróbmy coś z tym ludzie!!!!!

    odpowiedz

    • 13 (13)

    Głosy stracone, w dniu 26-04-2025 20:06:49 napisał:

    Panie Piszczek rok minął i tylko leżysz i piszczysz i nic innego robisz jak ręce rozkładasz. A społeczeństwu ręce opadają!!! Tyle żeś Pan kocopołów naopowiadał przed wyborami. Ze wysypisko kupisz, hala widowiskowo- sportowa powstanie, szkołę rozbudujesz. A teraz cisza!Ty człowieku nawet ukończyć nie potrafisz to co zostało rozpoczęte A co dopiero zrobić coś. Brak pomysłu na gminę i na inwestycje. Zal patrzeć.!

    odpowiedz

    • 8 (8)

    Dubai, w dniu 26-04-2025 20:51:23 napisał:

    Panie wojcie ładna pogoda się zrobiła może jakiś wypad nad morze na ostrą bibe?. Dzień Samorządowca tuż tuż to się nagrody znów posypią. A co tam mieszkańcy zapłacą.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    inszpiktór pastewka, w dniu 26-04-2025 22:14:25 napisał:

    W mrozowie zróbta. Będzie mleko prosto z wymiona.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Maria, w dniu 26-04-2025 22:16:45 napisał:

    Kiedy kolejna biba dla pracowników gminy, bo tylko to potrafią robić, a nic dla mieszkańców

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Budowa hal
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)