Dziś mamy 5 października 2022, środa, imieniny obchodzą:

19 sierpnia 2022

Na co najczęściej chorują pracownicy w powiecie? Sprawdzamy!

fot.archiwum

fot.archiwum

W wielu środowiskach pracy panują niekorzystne warunki. Szkodliwe# czynniki albo sposób wykonywania pracy może być przyczyną wielu chorób. Określa się je mianem chorób zawodowych. Przedstawiciele jakich zawodów w naszym powiecie najczęściej zapadają na choroby zawodowe?

Klasyfikacja chorób zawodowych jest odgórnie ustalana przez rząd. W rozporządzeniu znajduje się lista chorób zawodowych. Są to choroby, które spowodowały szkodliwe czynniki występujące w miejscu pracy lub sposób wykonywania pracy. Chorobę zawodową można stwierdzić również po zakończeniu pracy w szkodliwym środowisku. Wspomniane rządowe rozporządzenie poza listą chorób również określa sposób postępowania w przypadku zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej, jej rozpoznania oraz stwierdzenia. Wymienione są również podmioty, które zajmują się rozpoznaniem chorób zawodowych. Jedną z instytucji odpowiedzialnych za prowadzenie postępowań w sprawie chorób zawodowych jest sanepid. W ubiegłym roku Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nakle otrzymała zgłoszeń 7 podejrzeń chorób zawodowych u 7 osób. Dwie dotyczyły chorób narządu głosu spowodowanych nadmiernym wysiłkiem głosowym u nauczycieli. Jedna dotyczyła zespołu cieśni nadgarstka u kobiety pracującej na stanowisku pakowacza. Od jednej z kasjerek zgłoszono podejrzenie choroby zawodowej – zespołu rowka nerwu łokciowego. Od jednego rolnika zgłoszono boreliozę. W dwóch przypadkach – lekarza i pielęgniarki sanepid prowadzi postępowanie z powodu ich zgonów spowodowanych zakażeniem koronawirusem.

Najgorzej mają nauczyciele
Poza tymi postępowaniami, które wpłynęły w ubiegłym roku, sanepid dalej prowadził 12 postępowań dotyczących spraw z lat poprzednich. Chodziło o choroby, które wystąpiły u osób wykonujących zawód stolarza, nauczycielki, szwaczki, stylistki paznokci, leśniczego, laboranta, pomocnika murarza i piekarza. W trzech przypadkach postępowanie umorzono, a w 8 stwierdzono występowanie chorób zawodowych. Jedno postępowanie umorzono. W ciągu ostatnich lat liczba postępowań w sprawie stwierdzenia występowania chorób zawodowych przez sanepid znacząco spadła. W 2017 roku do nakielskiej stacji wpłynęło 18 zgłoszeń, w 2018 było ich 5, w 2019 zgłoszono 9 podejrzeń, a w 2020 roku złożono 5 wniosków. -- Największą liczbę zgłoszeń na terenie powiatu odnotowano w grupie chorób zawodowych, która dotyczy nauczycieli i jest związana z przewlekłymi chorobami narządu głosu, spowodowanymi nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat. Drugą grupą zawodową, która najczęściej zgłaszała podejrzenia chorób zawodowych byli rolnicy oraz stolarze i piekarze, a chorobą zawodową zgłaszaną najczęściej jest astma oskrzelowa. Trzecią najczęściej zgłaszaną są choroby skóry, które dotyczyły lakiernika samochodowego oraz kosmetyczki – poinformował nakielski sanepid w sprawozdaniu z zeszłorocznej

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (13)

  prezes, w dniu 19-08-2022 14:13:18 napisał:

  najczesciej te nygusy choruuja na nieróbstwo i lenistwo tacy do zwolnienia lekko chory i odrazu l4 bierze

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 11 (11)

  Adrian, w dniu 19-08-2022 15:48:13 napisał:

  W klawiszewie przed emeryturą na głowę się choruje.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (3)

  Wojak szwejk, w dniu 19-08-2022 21:20:13 napisał:

  Tam mogą zyskać procenty do emerytury, w wojsku nie tak łatwo, zresztą chorujesz na głowę, zapomnij o pracy z bronią

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Robotnik, w dniu 20-08-2022 10:14:20 napisał:

  Przez stres wszystko może człowiekowi się przypałetać. W Polsce pracodawcy lub właściciele firmy myślą, że człowiek jak w średniowieczu pod batem powinien pracować.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracowników robotniczych
59PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
0

1 października. Jak ucztować w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu?

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że# w Polsce coraz więcej osób ogranicza ilość spożywanego mięsa. Eksperci PIE, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami. Według badań przeprowadzonych przez Maczfit, w aglomeracjach miejskich może być nawet 20% wegetarian. Tymczasem jeszcze w 2014 r. CBOS podawał, że wegetarianizm deklaruje zaledwie 1% społeczeństwa. Wzrost jest zatem ogromny, a Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu świętuje coraz więcej osób.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)