Dziś mamy 8 grudnia 2023, piątek, imieniny obchodzą:

19 sierpnia 2022

Na co najczęściej chorują pracownicy w powiecie? Sprawdzamy!

fot.archiwum

fot.archiwum

W wielu środowiskach pracy panują niekorzystne warunki. Szkodliwe# czynniki albo sposób wykonywania pracy może być przyczyną wielu chorób. Określa się je mianem chorób zawodowych. Przedstawiciele jakich zawodów w naszym powiecie najczęściej zapadają na choroby zawodowe?

Klasyfikacja chorób zawodowych jest odgórnie ustalana przez rząd. W rozporządzeniu znajduje się lista chorób zawodowych. Są to choroby, które spowodowały szkodliwe czynniki występujące w miejscu pracy lub sposób wykonywania pracy. Chorobę zawodową można stwierdzić również po zakończeniu pracy w szkodliwym środowisku. Wspomniane rządowe rozporządzenie poza listą chorób również określa sposób postępowania w przypadku zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej, jej rozpoznania oraz stwierdzenia. Wymienione są również podmioty, które zajmują się rozpoznaniem chorób zawodowych. Jedną z instytucji odpowiedzialnych za prowadzenie postępowań w sprawie chorób zawodowych jest sanepid. W ubiegłym roku Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nakle otrzymała zgłoszeń 7 podejrzeń chorób zawodowych u 7 osób. Dwie dotyczyły chorób narządu głosu spowodowanych nadmiernym wysiłkiem głosowym u nauczycieli. Jedna dotyczyła zespołu cieśni nadgarstka u kobiety pracującej na stanowisku pakowacza. Od jednej z kasjerek zgłoszono podejrzenie choroby zawodowej – zespołu rowka nerwu łokciowego. Od jednego rolnika zgłoszono boreliozę. W dwóch przypadkach – lekarza i pielęgniarki sanepid prowadzi postępowanie z powodu ich zgonów spowodowanych zakażeniem koronawirusem.

Najgorzej mają nauczyciele
Poza tymi postępowaniami, które wpłynęły w ubiegłym roku, sanepid dalej prowadził 12 postępowań dotyczących spraw z lat poprzednich. Chodziło o choroby, które wystąpiły u osób wykonujących zawód stolarza, nauczycielki, szwaczki, stylistki paznokci, leśniczego, laboranta, pomocnika murarza i piekarza. W trzech przypadkach postępowanie umorzono, a w 8 stwierdzono występowanie chorób zawodowych. Jedno postępowanie umorzono. W ciągu ostatnich lat liczba postępowań w sprawie stwierdzenia występowania chorób zawodowych przez sanepid znacząco spadła. W 2017 roku do nakielskiej stacji wpłynęło 18 zgłoszeń, w 2018 było ich 5, w 2019 zgłoszono 9 podejrzeń, a w 2020 roku złożono 5 wniosków. -- Największą liczbę zgłoszeń na terenie powiatu odnotowano w grupie chorób zawodowych, która dotyczy nauczycieli i jest związana z przewlekłymi chorobami narządu głosu, spowodowanymi nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat. Drugą grupą zawodową, która najczęściej zgłaszała podejrzenia chorób zawodowych byli rolnicy oraz stolarze i piekarze, a chorobą zawodową zgłaszaną najczęściej jest astma oskrzelowa. Trzecią najczęściej zgłaszaną są choroby skóry, które dotyczyły lakiernika samochodowego oraz kosmetyczki – poinformował nakielski sanepid w sprawozdaniu z zeszłorocznej

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (13)

  prezes, w dniu 19-08-2022 14:13:18 napisał:

  najczesciej te nygusy choruuja na nieróbstwo i lenistwo tacy do zwolnienia lekko chory i odrazu l4 bierze

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 11 (11)

  Adrian, w dniu 19-08-2022 15:48:13 napisał:

  W klawiszewie przed emeryturą na głowę się choruje.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (3)

  Wojak szwejk, w dniu 19-08-2022 21:20:13 napisał:

  Tam mogą zyskać procenty do emerytury, w wojsku nie tak łatwo, zresztą chorujesz na głowę, zapomnij o pracy z bronią

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Robotnik, w dniu 20-08-2022 10:14:20 napisał:

  Przez stres wszystko może człowiekowi się przypałetać. W Polsce pracodawcy lub właściciele firmy myślą, że człowiek jak w średniowieczu pod batem powinien pracować.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Puchar Tymbarku. Trwają zapisy uczniów do turnieju piłkarskiego

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału# w turnieju o Puchar Tymbarku. Przedsięwzięcie skierowane jest do młodych, aktywnych miłośników piłki nożnej, którzy chcą aktywnie spędzać czas i rozwijać swoje umiejętności piłkarskie. Zapisy trwają do 31 stycznia 2024 roku. Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody. Wydarzenie jest objęte patronem Ministra Edukacji i Nauki.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Innowacyjny projekt cyfrowy. Wzmocnienie bezpieczeństwa żywności

Jesteś przedsiębiorcą z branży spożywczej? Pracujesz przy# kontroli przedsiębiorców? A może po prostu jesteś świadomym konsumentem, któremu zależy, żeby żywność była bezpieczna? „System powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu żywności prozdrowotnej (SPOŻ)” to innowacyjny projekt, który wspiera wszystkich uczestników rynku spożywczego.

(czytaj więcej)