Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

06 stycznia 2022

Poznaliśmy patronów 2022 roku. Przedstawiamy ich sylwetki

fot. sejm.gov.pl

fot. sejm.gov.pl

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, jak co roku, wybrał na patronów roku kilka# znaczących postaci , które są ważne dla naszej historii i kultury.

Wśród nich znalazło się sześć osób:

Maria Konopnicka – najwybitniejsza pisarka w polskiej historii, która za pomocą swoich utworów wyrażała sprzeciw wobec ustroju oraz niesprawiedliwości społecznej. 23 maja będzie przypadać 180 rocznica jej urodzin.

Józef Mackiewicz – pisarz, urodzony 1 kwietnia 1902 roku. Jeden z największych pisarzy polskich, który w swoim dorobku literackim wspierał idee niepodległości Polski oraz wolności i przyjaznego współistnienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej, a także wyrażał opór przeciw komunizmowi.

Józef Wybicki – autor polskiego hymnu narodowego, jeden z inicjatorów Konfederacji Barskiej, uczestnik prac wdrażających Konstytucję 3 maja. W 2022 roku we wrześniu przypada jego 275 rocznica urodzin, a także 200 rocznica śmierci oraz mija 225 lat od napisania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” i 95 lat od ustanowienia pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła” hymnem narodowym.

Maria Grzegorzewska – naukowiec i pedagog specjalny, działaczka społeczna. Jako pierwsza tworzyła szkoły specjalne dla osób z niepełnosprawnościami. W 2022 roku mija 100 rocznica założenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej (obecnie Akademii Specjalnej i Marii Grzegorzewskiej w Warszawie), którego była założycielką.

Ignacy Łukasiewicz – twórca światowego przemysłu naftowego. W marcu będziemy obchodzić 200 rocznicę jego urodzin oraz 140 rocznicę śmierci. Była wynalazcą lampy naftowej. Angażował się w walkę niepodległościową, był filantropem i działaczem społecznym, szczególnie dbał o pracowników.

Wanda Rutkiewicz – himalaistka, pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, która zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest. W 2022 roku mija 30 lat od jej zaginięcia w drodze na Kanczendzongę – jej dziewiąty ośmiotysięcznik. Była orędowniczką kobiecego himalaizmu, wspierała kobiece ekspedycje i sam brała w nich udział. Należała do „Solidarności” i działała w opozycji demokratycznej.

Rok 2022 został także ogłoszony Rokiem Polskiego Romantyzmu, który jako okres literacki ukształtował kolejne pokolenia Polaków. W tym roku mija 200 rocznica opublikowania w Wilnie dzieła „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Materiał: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)