Dziś mamy 19 sierpnia 2022, piątek, imieniny obchodzą:

03 grudnia 2021

Referendum ws. odwołania burmistrza już w niedzielę! Mieszkańcy ruszą do urn

fot. archiwum

fot. archiwum

Już w najbliższą niedzielę lokale wyborcze w gminie Mrocza zostaną# otwarte. Wszystko za sprawą zaplanowanego na 5 grudnia referendum ws. odwołania Leszka K. ze stanowiska burmistrza Mroczy.

Jak do tego doszło?

Cała historia rozpoczęła się 18 grudnia 2019 roku. Wówczas Leszek K. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. W toku prowadzonego postępowania usłyszał on w końcu zarzuty z art. 231, par. 2 kodeksu karnego, który dotyczy nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. W tym konkretnym przypadku przekroczenie polegało na tym, że pracownikom mroteckiego ratusza były wypłacane zawyżone premie, a część tych kwot z nagród (łącznie 83 tys. zł) trafiała do prywatnej kieszeni burmistrza, wobec którego toczy się jeszcze obecnie postępowanie karne.

Do urn musi pójść przynajmniej 2108 osób

Przypominamy, że decyzję o przeprowadzeniu referendum podjęli mroteccy radni, przyjmując pod koniec sierpnia stosowną uchwałę (czyli po ponad 20 miesiącach od chwili zatrzymania burmistrza Leszka K.). Powodem jej podjęcia było nieudzielenie wotum zaufania burmistrzowi w dwóch kolejnych latach.

Ostatecznie uchwała została przyjęta zdecydowaną większością głosów (12 za podjęciem uchwały). Konsekwencją tego było ogłoszenie komisarza wyborczego w Bydgoszczy, który wydał obwieszczenie o przeprowadzeniu referendum, wyznaczając jego termin na 5 grudnia.

Warto jednak nadmienić, że aby przeprowadzone referendum było ważne, musi w nim wziąć udział 3/5 głosujących spośród tych, którzy uczestniczyli w wyborach na burmistrza w 2018 roku. W tę liczbę wlicza się osoby, które pobrały karty do głosowania i oddały ważne głosy.

W ostatnich wyborach na burmistrza Mroczy startował Leszek K., który uzyskał 2062 głosy (58,71%) oraz jego kontrkandydat Radosław Mrugowski z poparciem w liczbie 1450 głosów (41,29%). Tak więc łączna suma oddanych głosów w wyborach na burmistrza w 2018 roku wyniosła 3512. Wynika z tego, że aby zaplanowane na najbliższą niedzielę głosowanie było ważne, do urn musi się udać i oddać przy tym ważny głos łącznie 2108 osób.

Co dalej?

W przypadku stwierdzenia ważności referendum możliwe są jego dwa rozstrzygnięcia. Jeśli ponad 50% głosujących będzie za odwołaniem burmistrza, wówczas Leszek K. zostanie odwołany ze swojego stanowiska i mieszkańcy ponownie pójdą do urn – tym razem po to, by wybrać nowego burmistrza Mroczy. A co w przypadku, jeżeli ponad 50% głosujących będzie przeciwko odwołaniu mroteckiego włodarza? Wtedy odwołana zostanie cała mrotecka Rada Miejska. Reasumując – jeśli referendum będzie ważne, mieszkańcy gminy w niedługim czasie wezmą udział w kolejnych wyborach.

Co do kosztów przeprowadzenia, to spoczywają one oczywiście na mroteckim samorządzie. Mowa tu o kwocie wynoszącej ok. 70 tys. zł. Co istotne, jeżeli referendum w sprawie odwołania burmistrza będzie ważne i tym samym dojdzie do kolejnych wyborów (burmistrza bądź rady miejskiej) to koszty ich organizacji pokryje już Skarb Państwa.

Trudno jednak przewidzieć, jak zakończy się referendum w sprawie odwołania burmistrza Leszka K., który obecnie zasiada jeszcze na ławie oskarżonych w toczącym się przeciwko niemu procesie sądowym. Najbliższa rozprawa zaplanowana jest na 6 grudnia, czyli dzień po referendum. Zgodnie z zapowiedziami nakielskiego sądu wyrok w sprawie Leszka K. ma zapaść jeszcze w bieżącym roku.

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (19)

  Kasia, w dniu 03-12-2021 16:31:06 napisał:

  Odwolajcie go może w końcu mu ten głupi uśmieszek zejdzie z twarzy co dzień widzę tego cwaniaka w Nakle

  odpowiedz

  • 11 (19)

  MP, w dniu 03-12-2021 17:49:11 napisał:

  Rade trzeba odwołać i tyle

  odpowiedz

  • 15 (21)

  On, w dniu 03-12-2021 17:53:03 napisał:

  Generalnie czystkę trzeba zrobić w urzędzie,odwołać burmistrza ,tak samo jak odwolac cała rade .

  odpowiedz

  • 1 (27)

  Silver, w dniu 03-12-2021 18:03:55 napisał:

  Bardzo dobry burmistrz, wyrazy szacunku Panie Leszku

  odpowiedz

  • 1 (9)

  Gospodarz z jajami, w dniu 03-12-2021 18:12:58 napisał:

  Lechu dobry by był dalej bo się już nachapal a nowy będzie kraść kraść moje piniądze!

  odpowiedz

  • -6 (10)

  stara baba, w dniu 03-12-2021 18:20:11 napisał:

  Za zimno nigdzie nie pójdę.

  odpowiedz

  • 3 (13)

  Ania, w dniu 03-12-2021 18:34:17 napisał:

  co to za duże dziecko bylo burmistrzem w Mroczy XD Ludzie! takie byle co wybraliscie? leżę

  odpowiedz

  • -1 (5)

  ??, w dniu 03-12-2021 20:05:03 napisał:

  burmistrz mroczy mieszka w nakle, tak możma?

  odpowiedz

  • 2 (14)

  Ida, w dniu 03-12-2021 20:14:16 napisał:

  Usunąć całą radę i kierowników są mściwi i nic nie warci.Marnują na vezsensowne referendum tyle naszych pieniędzy i inwestycji dla gminy można by było za to zrobić. A to nieprawdziwe konto to też założyli ci vo chcą za wszelką cenę zostać na stołkach. Cała rada to porażka.

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Ptyś, w dniu 03-12-2021 20:56:37 napisał:

  Do ?? Tak a burmistrz Nakła mieszka w trzeciewnicy też go Nakło nie interesuje nie jego problem np z drogą jednokierunkową tylko mieszkańców Nakła

  odpowiedz

  • 6 (8)

  nakielanin, w dniu 04-12-2021 10:46:08 napisał:

  Teraz czekamy na referendum w sprawie odwołania burmistrza Nakła!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
Budowa magazynów
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Nowa publikacja o Kcyni . O argentyńskim Rozpętku i nie tylko

– Uwielbiam ten moment, gdy po wielu miesiącach pracy nad projektem# uzyskuje on swój ostateczny kształt i jest to suma wysiłków wielu osób. Kształt piękniejszy niż wszystko, co o nim myślałam wcześniej – tak o wydaniu książki pt. „Ciekawostki o Kcyni i okolicy. Ku nauce i rozrywce czytających skrzętnie zebrane” pisze Justyna Makarewicz, autorka publikacji.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)
0

Czy pompy ciepła się psują? Na te rzeczy warto zwrócić uwagę podczas instalacji

W związku z wysokimi cenami gazu i węgla, a także rosnącą świadomością# ekologiczną konsumentów, coraz więcej Polaków decyduje się na zainstalowanie pomp ciepła. Pomagają w tym dofinansowania, które mogą pokryć nawet 90 proc. kosztów montażu i sprzętu. Za instalację należy zapłacić od 40 do 60 tysięcy złotych – cena zależy m.in. od mocy urządzenia. Pompy ciepła uznawane są za dobre i niezawodne rozwiązanie. Jak często ulegają awarii? I na co zwrócić uwagę podczas instalacji?

(czytaj więcej)