Dziś mamy 21 października 2020, środa, imieniny obchodzą:

19 maja 2020

Socjolog- czy to zawód z przyszłością?

Obranie własnej drogi zawodowej wcale nie jest łatwe, wszak rynek pracy ciągle się zmienia. Niewątpliwie bardzo popularne są# studia socjologiczne. Ale czy po ukończeniu tego kierunku można znaleźć pracę? Wbrew pozorom możliwości jest bardzo wiele. Zatem gdzie szukać zatrudniania?

Socjolog- zawód z przyszłością

Praca socjologa jest bardzo ciekawa, ale i wymagająca. Otóż niezbędne jest posiadanie specjalistycznej wiedzy na temat technik badawczych, ale również umiejętność analizy społeczeństwa w skali mikro, makro i mezo. Zatem na samym początku należy uświadomić sobie, że ukończenie studiów socjologicznych wcale nie jest takie łatwe, a ta nauka w wielu przypadkach korzysta ze statystyki i logiki, a więc kierunek absolutnie nie jest humanistyczny. Jednak po otrzymaniu tytułu licencjata czy też magistra można znaleźć naprawdę korzystne oferty pracy. Warto tutaj skorzystać z portalu Pracuj.pl, gdzie można znaleźć świetne oferty i jednocześnie bardzo łatwo aplikować CV.

Gdzie można pracować po socjologii?

Po ukończeniu kierunku socjologia można podjąć pracę w wielu miejscach. Otóż absolwent ma uprawnienia aby podjąć pracę w ośrodku pomocy społecznej, ale również w urzędach miasta, czy starostwach powiatowych. Jednak to niejedyne możliwości. Otóż na pewno ciekawą opcją jest praca w urzędzie statystycznym czy firmach zajmujących się badaniem opinii publicznej. Można zajmować się nie tylko przeprowadzaniem badań na danych próbach badawczych, ale również obliczaniem wyników i wysnuwaniem wniosków. Ponadto samodzielnie można przeprowadzać badania fokusowe, które mają za zadanie ocenić czy np. dany produkt przyjmie się na rynku, bądź czy reklama dotrze do grupy odbiorczej. Do socjologa należy także układanie ankiet. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest stosunkowo dobrze płatna i już na samym początku można zarobić zdecydowanie powyżej pensji minimalnej. Jednak wymaga także posiadania dużych umiejętności myślenia analitycznego, ale również znajomości zależności jakie zachodzą między danymi grupami społecznymi. Warto przy tym pamiętać, że przyda się dodatkowo zdolność obsługi programów komputerowych służących do obliczania choćby, np. Exela, gdyż to znacząco ułatwia pracę i ją przyspiesza.

Niewątpliwie socjolog jest to zawód z przyszłością. Coraz więcej firm korzysta z usług takich specjalistów, dzięki którym można realnie ocenić choćby powodzenie danych kampanii reklamowych i społecznych.

 

Materiał Parnera- Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)