Dziś mamy 23 września 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

30 lipca 2021

Spędź weekend na Kujawach i Pomorzu. Atrakcji nie zabraknie

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Recital organowy Dawida Wesołowskiego w# ramach trwającego w Toruniu 25. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura, występy kabaretowe i spotkanie z laureatem literackiej nagrody „Nike” Andrzejem Stasiukiem podczas Artus Festival, a dla miłośników tradycji ludowej piknik „Życie w pałuckiej zagrodzie” w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie – to tylko część wydarzeń, na które zapraszają kujawsko-pomorskie instytucje kultury.

Weekendowe spotkanie z kabaretami rozpocznie w sobotę (31 lipca) w Dworze Artusa stand-up Aberalda Gizy. O 21 w Amfiteatrze Muzeum Etnograficznego miłośnicy dobrego humoru mogą spotkać się z Joanną Kołaczkowską, Tomaszem Majerem i Dariuszem Kamys z formacji Hrabi. Niedzielne przedpołudnie upłynie pod znakiem „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” – o 10.30 zapraszamy na spotkanie z autorką książki o Małej Be, Malinowej z Truskawką i Prawej Niebieskiej Justyną Bednarek. W samo południe odbędą się tematyczne warsztaty plastyczne dla dzieci od 6. roku życia. Z toruńską publicznością spotka się także wybitny pisarz, laureat literackiej nagrody Nike Andrzej Stasiuk, który opowie m.in. o swojej ostatniej powieści „Przewóz”. Wydarzenia odbywają się w ramach trwającego Artus Festival. Więcej informacji na stronie festiwalu.

Na recital organowy Dawida Wesołowskiego zapraszamy w sobotę (31 lipca) do katedry śś. Janów w Toruniu. W programie utwory m.in. Volckmara, Stanleya i Surzyńskiego. W 77. rocznicę powstania warszawskiego w sali kameralnej CKK Jordanki odbędzie się koncert „Armaty ukryte w kwiatach”. Utwory Fryderyka Chopina zabrzmią w wykonaniu Kamili Pacholec. Szczegóły na stronie festiwalu Nova Muzyka i Architektura.

Miłośnicy Chopina będą mieli okazję wysłuchać mazurków i polonezów wybitnego kompozytora także podczas kolejnego koncertu z wakacyjnego cyklu zorganizowanego przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni. W niedzielę (1 sierpnia) przy fortepianie zasiądzie Krzysztof Książek. Więcej na stronie ośrodka.

Gratkę dla fanów przygód Rachel, Joeya, Moniki i Rossa przygotował Teatr Muzyczny w Toruniu. Przez cały weekend (30 lipca-1 sierpnia) zaprasza na komediowy musical „Friends: The Musical Parody”, będący parodią kultowego amerykańskiego sitcom „Friends”.

Na spektakl teatru lalek „Opowieści spod Kruszwicy” jutro (30 lipca) zaprasza Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Bilety dostępne są na biletyna.pl oraz w siedzibie KPCK, ilość miejsc ograniczona. Spektakl zostanie powtórzony 27 sierpnia. Więcej informacji na stronie centrum.

Chata pałucka z XVIII wieku mieszcząca się na terenie Muzeum Archeologicznym w Biskupinie stanie się w najbliższy weekend (31 lipca i 1 sierpnia) centralnym punktem pikniku „W pałuckiej zagrodzie”. Wydarzenie będzie okazją do spotkania z twórcami ludowymi oraz osobami propagującymi różne aspekty tradycji ludowej, którzy zaprezentują m.in. pałuckie stroje oraz typowe dla regionu rękodzieło, w tym haft pałucki. Dla chętnych (po wcześniejszych zapisach) liczne warsztaty, m.in. rzeźbiarskie, wikliniarskie oraz pieśni ludowych. Będzie także możliwość sprawdzenia swoich sił w tworzeniu tradycyjnych pająków ze słomy i kwiatów z bibuły. Więcej informacji i zapisy na warsztaty na stronie muzeum.

Teatr Muzyczny w Toruniu, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Muzeum Archeologicznym w Biskupinie są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie geometrii kół
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Szczotka elektryczna z jonizacją Fox Red Hot
175PLN 140PLN
Zestaw wypoczynkowy na stelażu drewnianym
Test amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Pokój dzienny/ jadalnia
0

Dzień Bez Samochodu. Zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

Zdarza Ci się narzekać, że masz za mało czasu na czytanie, oglądanie filmów, albo# załatwianie spraw urzędowych? Jeśli dodatkowo jesteś kierowcą – mamy dla Ciebie dobrą radę. Dziś, w Dzień Bez Samochodu, zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

(czytaj więcej)
0

Młodzi chętnie kontynuują tradycję przygotowywania przetworów na zimę

Polacy kochają przetwory – po raz kolejny pokazało cykliczne# badanie Barometr Providenta. Za specjałami ze słoika nie przepada zaledwie 3 proc. respondentów. Choć ulubionym przysmakiem Polaków w każdym wieku są kiszone ogórki, można zauważyć, że im młodsi badani, tym większa słabość do słodkich, owocowych smaków.

(czytaj więcej)
0

Apetyt na kawę służy zdrowej starości. Dobroczynne związki zaklęte w filiżance

Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej ma 65 lat i więcej#. Oznacza to, że niemal 100 milinów ludzi na naszym kontynencie mierzy się z wyzwaniami późnego wieku. Wśród nich znajduje się wiele rodzajów zaburzeń zdolności poznawczych, w tym choroba Alzheimera. Schorzenie to dotyka już 5 proc. osób w tym wieku. Przewiduje się, że populacja osób starszych będzie rosła, co prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem liczby osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Nie dziwi więc zwiększony wysiłek naukowców w celu poszukiwania czynników mogących przedłużać sprawność umysłową. Jedynym z nich, szczególnie przykuwającym uwagę badaczy, jest kawa.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa szer. Agatą Wasiluk. W weekend zdobyła V-ce Mistrzostwo Polski

Żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony# Terytorialnej szer. Agata Wasiluk ma 24 lata. Pochodzi z Bydgoszczy, na co dzień służy w 82 batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu, który podlega pod brygadę. Ma 177 cm wzrost i 64 kg wagi. Ukończyła studia pierwszego stopnia z wychowania fizycznego.

(czytaj więcej)