Dziś mamy 22 grudnia 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

16 listopada 2024

Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych. Każda akcja jest inna

fot. GDDKiA

fot. GDDKiA

W trzecią niedzielę listopada obchodzony był Światowy Dzień Pamięci #o Ofiarach Wypadków Drogowych. W Polsce główne uroczystości odbędą się 17 listopada w miejscowości Zabawa koło Tarnowa, m.in. przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”.

 

Wydarzenie ogólnoświatowe

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych zainicjowany został przez angielską organizację Road Peace w 1993 roku. Początkowo jako Europejski Dzień Pamięci, a od października 2005 r., po zaproszeniu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ państw członkowskich i społeczności międzynarodowej, jako wydarzenie ogólnoświatowe.

Ostrożność i zdrowy rozsądek

Nadmierna prędkość, brawura, pośpiech, lekkomyślność – to jedne z przyczyn niebezpiecznych i często tragicznych zdarzeń, w wielu przypadkach zakończonych kalectwem lub śmiercią.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Dlatego po raz kolejny przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach w ruchu drogowym (zachęcamy do zapoznania się z infografikami pod tekstem).

Zgodnie z prawem i zasadami bezpiecznej jazdy

Podkreślaliśmy już wielokrotnie - drogi to nie prywatne tory wyścigowe i muszą być wykorzystywane przez użytkowników zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. To kierowcy mają największy wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Dla prowadzących pojazdy rozpoczął się szczególnie trudny okres jesienno-zimowy, w którym zmienna pogoda w znaczący sposób utrudnia bezpieczne kierowanie autem. Wilgotna nawierzchnia i niższa temperatura – w takich warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża. Znaki ograniczenia prędkości wskazują wartość maksymalną, jaka obowiązuje na danym odcinku. Na drodze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Dlatego pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do panującej aury, jak również natężenia ruchu.

Apelujemy o przestrzeganie przepisów drogowych oraz szacunek wobec innych użytkowników dróg.

Ćwiczenia służb ratowniczych i GDDKiA

Z roku na rok przybywa w Polsce bezpiecznych, dwujezdniowych dróg. Niestety za sprawą brawurowej jazdy kierowców czy też braku utrzymywania odpowiedniego odstępu pomiędzy pojazdami, wciąż zdarzają się kolizje i wypadki. Wtedy potrzebne jest szybkie, efektywne działanie i wzorowa współpraca wielu służb.

Każda akcja ratownicza jest inna, jednak pewne mechanizmy działań można wyćwiczyć i udoskonalać. Tak właśnie robimy, wspólnie ze służbami ratowniczymi – Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną, Policją, Pogotowiem oraz Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym – w wielu miejscach w Polsce. 

Bezpieczna infrastruktura drogowa to nasz priorytet

Rządowe inwestycje realizowane przez GDDKiA – zarówno budowa nowych dróg oraz bieżące utrzymanie obecnej sieci – przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa użytkowników. Nowoczesne trasy szybkiego ruchu, obwodnice miast oraz stały monitoring i korekty infrastruktury w miejscach, gdzie często dochodzi do zdarzeń drogowych – to wszystko przekłada się na bezpieczeństwo kierowców.

Mimo to, będąc uczestnikiem ruchu drogowego, cały czas należy zachowywać szczególną ostrożność. Chwila nieuwagi, nieznaczne przekroczenie prędkości, krótka rozmowa przez telefon na przejściu dla pieszych, a konsekwencje mogą pozostać na całe życie.

Zaplanuj podróż, bądź bezpieczny w trasie

Dobrze zaplanowana podróż oraz dostęp do bieżących informacji o sytuacji na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA, również przyczyniają się do bezpiecznego korzystania z tych dróg. Przypominamy, że ich użytkownicy mogą odwiedzić serwis GDDKiA, w którym znajdą m.in. informacje, jakich utrudnień oraz jakiej pogody mogą spodziewać się na trasie.

Szczegóły dotyczące warunków panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111. Numer obsługiwany jest przez funkcjonujące w GDDKiA Punkty Informacji Drogowej (PID). Ich pracownicy zbierają dane o stanie dróg i przekazują je podróżującym.

Źródło: GDDKiA

Oceń artykuł: 3 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Audyt środowiskowy
3000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Rejestracja BDO
500PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
0

Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.

(czytaj więcej)
0

Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą

Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.

(czytaj więcej)
0

Ustawa o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach. Nowe rozwiązania

Sejm przyjął ustawę o podmiotach obsługujących# kredyty i nabywcach kredytów. Ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.

(czytaj więcej)
0

Zmiany w wypisywaniu recept. Nowe przepisy w praktyce

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina# – od 7 listopada 2024 r. nastąpiła zmiana przepisów prawa w zakresie wystawiania recept na niektóre produkty lecznicze, w tym na fentanyl czy medyczną marihuanę; ich przepisanie może nastąpić wyłącznie po osobistym zbadaniu pacjenta.

(czytaj więcej)