Dziś mamy 17 sierpnia 2022, środa, imieniny obchodzą:

31 lipca 2022

W 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wyjątkowa uroczystość

fot. MM

fot. MM

31 lipca w miejscowości Orle odbyła się gminna uroczystość z okazji# Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to na stałe wpisało się już w kalendarz imprez oraz uroczystości organizowanych na terenie gminy Mrocza.


Tuż przed rozpoczęciem nabożeństwa, które zainaugurowało całe niedzielne wydarzenie, proboszcz parafii pw. św. Macieja w Orlu ks. Tomasz Kapczyński poświęcił motocykle, którymi przyjechali do Orla członkowie Klubu Motocyklowego „Mroteckie Anioły”. Motocykliści tym samym już tradycyjnie uświetnili swoją obecnością kolejne wydarzenie w gminie Mrocza. W dalszej kolejności ks. Tomasz Kapczyński wraz z wiernymi, delegacjami oraz pocztami sztandarowymi, udał się do kościoła parafialnego, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Powstańców Warszawskich oraz żołnierzy Armii Krajowej ppor. Bernarda Bzdawki, mjr. Benedykta Musiała i ppor. Tadeusza Klemensa Kapsy.

Przypominamy, że w 2021 roku podczas uroczystej mszy świętej nastąpiło odsłonięcie oraz poświęcenie tablicy upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej z terenu gminy Mrocza z szczególnym wyróżnieniem następujących osób:
ppor. Bernard Bzdawka, ur. 14.08.1916 r. w Orlinku, zm. 04.09.1983 r. w Poznaniu. Cichociemny, żołnierz AK ps. „Siekiera”, „Płotka”.
ppor. Benedykt Musiał, ur. 16.09.1915 r. w Broniewie, zm. 07.03.2004 r. w Bydgoszczy. Dowódca Obwodu Wyrzysk AK ps. „Karol”.
ppor. Tadeusz Klemens Kapsa, ur. 22.11.1919 r. w Mroczy, zm. 31.03.1997 r. w Londynie. Żołnierz AK ps. „Krasnolud”, „Wiechu”, Żołnierz Niezłomny.

W niedzielę posterunek honorowy przy wspomnianej tablicy memoratywnej w świątyni pełnili żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z 82 batalionu lekkiej piechoty z Inowrocławia. Po zakończeniu nabożeństwa, ciąg dalszy uroczystości przeprowadzono na placu znajdującym się przed kościołem oraz grobem Powstańców Warszawskich i śp. mjr. Benedykta Musiała.

Po wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, pomysłodawca i główny koordynator niedzielnego przedsięwzięcia – przewodniczący mroteckiej rady miejskiej mjr rez. Jarosław Odrobiński – przedstawił wszystkim zgromadzonym krótki rys historyczny o Powstaniu Warszawskim oraz wygłosił Apel Pamięci, po którym nastąpiło złożenie kwiatów i zniczy na grobie Powstańców Wielkopolskich przez przybyłe na uroczystość delegacje, m.in. samorządów gminy i powiatu, przedstawicieli służb mundurowych. Posterunek honorowy przy grobie poległych w Powstańczej Warszawie Marii, Iwony i Andrzeja Dunajewskich pełnili żołnierze WOT z 82 blp z Inowrocławia.

Ostatnimi elementami uroczystości była salwa honorowa dla uczczenia 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej, wykonana przez członków JRS w Kowalewku oraz modlitwa obozowa Armii Krajowej. Organizatorami wydarzenia byli: proboszcz parafii pw. św. Macieja w Orlu ks. Tomasz Kapczyński, przewodniczący mroteckiej rady miejskiej Jarosław Odrobiński, zastępca burmistrza Mroczy Waldemar Chudzik oraz sołtys sołectwa Witosław Magdalena Musiał-Resler. Wsparcie organizacyjne zapewnili: 82 blp w Inowrocławiu, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Witosławiu, Technikum Mundurowe Logistyczne w Mroczy, Jednostka Ratownictwa Specjalnego w Kowalewku, Klub Motocyklowy „Mroteckie Anioły”, Rada Sołectwa Witosław, Ochotnicza Straż Pożarna w Witosławiu, Rada Parafialna, Miejsko–Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy, Służba Więzienna Zakładu Karnego w Potulicach oraz Komenda Powiatowa Policji w Nakle.

Oceń artykuł: 12 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (4)

  Xp312, w dniu 31-07-2022 22:51:45 napisał:

  Kolejna uroczystość w tym miejscu ale czy nikt nie widzi jak wygląda to miejsce chociażby wewnątrz. Brakujące tynki aż rażą po oczach. Nie potrzeba wielkich planów i milionów aby uzupełnić ubytki tynkarskie i odmalować to wszystko.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (3)

  Mieszkaniec, w dniu 01-08-2022 03:17:36 napisał:

  Piękne miejsce do tego dworek,spichlerz,jezioro,rzeka.Szkoda że to wszystko zniszczone.Historia tam zatrzymała się,Mamy takie perełki w gminie i tylko szkoda że nie są pielęgnowane.

  odpowiedz

  • 4 (4)

  , w dniu 01-08-2022 06:00:42 napisał:

  Że im nie wstyd w takich rruinach to robić.

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Mieszkanka parafii , w dniu 01-08-2022 09:01:43 napisał:

  Klimat tam jest ale co z tego jak straszy ten magazyn i dwór , Agencja rolnictwa kawę pije a dziedzictwo niszczeje gmina powinna się tymi budynkami zainteresować nie mówiąc już o naprawie przez parafię płotu wokół kościoła bo niezbyt to dla oka

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Jerzy, w dniu 01-08-2022 09:57:40 napisał:

  obserwuję niszczejące budynki - spichlerz i dwór w Orlu, już kolejny rok od ponad dwudziestu lat; i stan kościółka; gdzie jest Pan konserwator zabytków? przecież to zabytki! Czy naprawdę trzeba zainteresować Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego by zainteresował się stanem tych zabytków?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  AK, w dniu 02-08-2022 08:28:34 napisał:

  A ci "pajace" z racami to od Bakiewicza ???

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Szkolenie okresowe dla pracowników robotniczych
59PLN
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Sprzedaż pożyczek. W porównaniu do roku ubiegłego wzrost o 19%

W lipcu 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 307,5 tys. nowych# pożyczek o wartości 793 mln zł. W porównaniu do lipca 2021 r. liczba udzielonych pożyczek wzrosła o 19,1%, a wartość o 18,0%.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)