Dziś mamy 24 kwietnia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

03 czerwca 2021

Ciągle niebezpiecznie. Sygnalizacja bezkolizyjna rozwiązałaby problem?

fot. pow.

fot. pow.

Zwiększone natężenie ruchu na i tak bardzo ruchliwym skrzyżowaniu ulicy Mroteckiej# w Nakle z drogą krajową nr 10 nie sprzyja bezpieczeństwu. W tym miejscu zawsze wyjątkowo często dochodziło do kolizji i wypadków, a w ostatnim czasie sytuacja jeszcze się pogorszyła. Nakielski radny zaproponował kolejne rozwiązanie, które mogłoby to zmienić. Co na to zarządca drogi?

Zwiększone natężenie ruchu na i tak bardzo ruchliwym skrzyżowaniu ulicy Mroteckiej w Nakle z drogą krajową nr 10 nie sprzyja bezpieczeństwu. W tym miejscu zawsze wyjątkowo często dochodziło do kolizji i wypadków, a w ostatnim czasie sytuacja jeszcze się pogorszyła. Nakielski radny zaproponował kolejne rozwiązanie, które mogłoby to zmienić. Co na to zarządca drogi?
Skrzyżowanie ulicy Mroteckiej z drogą krajową nr 10 to jeden z najbardziej newralgicznych punktów na drogowej mapie Nakła. Praktycznie nie ma tygodnia, aby na tym odcinku nie doszło do zdarzenia drogowego. Kolizje to norma, ale zdarza się, że dochodzi do tragicznych w skutkach wypadkach, także tych śmiertelnych. Wówczas od razu pojawiają się sugestie, aby w tym miejscu wprowadzić rozwiązania, które poprawią bezpieczeństwo. W 2019 roku radny powiatowy Adam Piszczek składał wniosek o zamontowanie tzw. wyświetlaczy czasu, jaki pozostał do zmiany świateł. Propozycja została odrzucona przez zarządcę drogi, czyli Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Uznano ją za mało bezpieczne rozwiązanie, które rozprasza kierowców uporczywie patrzących na liczniki czasu, zamiast koncentrować się na sytuacji na drodze. Pomysł więc upadł. Dodatkowo jakiś czas temu apelowano, aby w tym miejscu doszło do budowy ronda. Na początku tego roku zarządca drogi, czyli GDDKiA przekazał, że nie wyklucza wprowadzenia takiego rozwiązania, ale nie podano żadnych szczegółów.

„Życie i zdrowie ludzkie są ważniejsze”
Dodatkowo w marcu br. przy ul. Mroteckiej otwarto nowo powstałe pawilony handlowe, przez co ruch w tym rejonie miasta zwiększył się jeszcze bardziej. Sytuacja pogorszyła się także na samym skrzyżowaniu ulicy Mroteckiej z krajową „dziesiątką” . W ostatnim czasie, do kolizji w tym miejscu dochodzi nawet kilka razy w tygodniu. Zdaniem wielu kierowców, jest to wyjątkowo niebezpieczne miejsce. Podczas kwietniowej sesji rady miejskiej radny Antoni Żygowski złożył nawet w tej sprawie interpelację. – Wnoszę o modernizację sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulicy Mroteckiej z drogą krajową nr 10 i wprowadzenie sygnalizacji bezkolizyjnej – przekazał. Czym radny argumentował swój wniosek? – Na tym skrzyżowaniu systematycznie dochodzi do licznych wypadków i kolizji. Ostatnio ruch zwiększył się tam jeszcze bardziej ze względu na powstałe sklepy przy drodze krajowej nr 10. Kilka osób straciło tam życie, a wiele osób, w tym dzieci i młodzież straciło zdrowie na wiele lat. Wprowadzenie sygnalizacji bezkolizyjnej zniweluje tragedie życiowe uczestników ruchu drogowego lub ograniczy je do minimum. Ewentualna budowa ronda w tym miejscu jest tak odległa, a życie i zdrowie ludzkie jest ważniejsze przede wszystkim – uważa radny Żygowski. Interpelację praktycznie przemilczano, a obecny na posiedzeniu rady miejskiej burmistrz Nakła Sławomir Napierała nawet się do niej nie ustosunkował. Co więcej, do tej pory, mimo takiego obowiązku nie została ona nawet opublikowana w biuletynie informacji publicznej gminy. A więc prawdopodobnie głos radnego Żygowskiego jest kolejnym głosem, który nic tak naprawdę nie zmieni.

„Skrzyżowanie jest bezpieczne”
Problemu nie widzi także zarządca krajowej drogi nr 10, czyli GDDKiA. – Skrzyżowanie jest bezpieczne i spełnia wymogi bezpieczeństwa ruchu drogowego. Niemniej oddział nieustannie monitoruje bezpieczeństwo omawianego skrzyżowania – przekazał rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału GGDKiA Julian Drob. Nic więcej, żadnych konkretów. Rzecznik wspomniał tylko o planach kontynuacji budowy drogi ekspresowej S10 na odcinku Wyrzysk – Bydgoszcz Zachód. – Droga jest rozwiązaniem docelowym zarówno dla ruchu w Nakle nad Notecią, jak i innych miejscowości w ciągu DK 10. W połowie bieżącego roku planowane jest złożenie wniosku do RDOŚ o wydanie decyzji środowiskowej (DŚU). Po jej wydaniu możliwe będzie ogłoszenie przetargu w systemie Projektuj i buduj. Według prognoz po przeniesieniu ruchu tranzytowego na S10, na „starej” drodze krajowej nr 10 zmaleje on poniżej 2 tysięcy pojazdów na dobę – wyjaśnił rzecznik.
Zanim jednak dojdzie do budowy S10, minie sporo czasu i zapewne będziemy jeszcze nie raz świadkami kolejnych zdarzeń drogowych w tym miejscu.

 Źródło: 

Oceń artykuł: 8 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

    • 7 (19)

    nakielanin, w dniu 03-06-2021 11:48:22 napisał:

    Pomysł dobry z tą sygnalizacją, na pewno było by bezpieczniej, ale z drugiej strony zwiększy się czas oczekiwania na przejazd przez skrzyżowanie, na który i tak długo się czeka. Proponuje trochę rozwagi dla wszystkich kierowców w tym miejscu, mniej myślenia: ,,a może zdążę", a na pewno będzie mniej kolizji i wszystkich będzie się przyjemniej jeździło.

    odpowiedz

    • 7 (19)

    zainteresowani, w dniu 03-06-2021 11:56:43 napisał:

    Dlaczego mieszkancy Chrząstawa Malocina Karnowa wyb. Kosowa i innych miejstowosci az do Mroczy.nie mają mozliwosci przejscia i przejechania rowerm przez to skrzyżowanie.a tyle mowi sie o ekologii a nawet niema scieszki pieszo_rowerowej. Wiele lat temu ktoś kto to projektował byl bez wyobraźni zeby nie zrobić wiaduktu i przejscia dla pieszych.widocznie uwczesnej wladzy tak pasowalo zeby miasto nie rozwijalo się tylko tkwilo w starym systemie

    odpowiedz

    • 2 (16)

    nadzieja, w dniu 03-06-2021 12:14:47 napisał:

    Moze teraz rzadzacy cos by z tym skrzyżowaniem zrobili .ten temat co jakis czas pojawia się i znika. Moze konkretne rozmowy z zarządem dróg krajowych .albo z jakims ministrem porozmawiac. Bo ile mozna zyc obietnicami

    odpowiedz

    • 4 (14)

    nadzieja, w dniu 03-06-2021 12:14:54 napisał:

    Moze teraz rzadzacy cos by z tym skrzyżowaniem zrobili .ten temat co jakis czas pojawia się i znika. Moze konkretne rozmowy z zarządem dróg krajowych .albo z jakims ministrem porozmawiac. Bo ile mozna zyc obietnicami

    odpowiedz

    • 6 (16)

    Mam, w dniu 03-06-2021 12:25:56 napisał:

    Powinni także pomyśleć o pieszych i zrobicy barierki przy chodniku na całej mroteckiej, zwłaszcza na końcu przy McDonaldzie. I zlikwidować krzaki , które ograniczają widoczność jak się wyjeżdża z podporządkowanych na mrotecka, bo ostatnio głównie na mroteckiej jakoś często są stłuczki

    odpowiedz

    • 16 (24)

    Kierujaca, w dniu 03-06-2021 12:27:36 napisał:

    Wczoraj koło godziny 16 działy się cuda na tym skrzyżowaniu. Ruch jak w Warszawie, korek na pół ulicy Mroteckiej a w drugą stronę prawie do Chrząstowa, cały wjazd do Maca zawalony w obie strony. Samochody (szczególnie ciężarowe i lawety) skręcające w lewo blokują cały ruch w jedną stronę. Na zielonym wjedzie tylko taki co skręca w lewo, zatrzymuje się na środku i reszta czeka, bo albo nie mają fizycznie możliwości jazdy prosto, albo nie widzą czy można bezpiecznie go ominąć, ewentualnie jeden czy 2 auta zaryzykują i wjadą jeszcze na żółtym a reszta czeka. Uważam, że powinny tam być osobne pasy do skrętu w lewo i jazdy prosto/w prawo. Do tego sygnalizacja kierunkowa i nikt nie będzie musiał omijać samochodów czekających na skrętu w lewo, tylko każdy będzie miał swój pas i będzie mógł bezpiecznie się nim poruszać. To skrzyżowanie jest poprostu za małe na taki duży ruch.

    odpowiedz

    • 6 (14)

    Realista, w dniu 03-06-2021 18:48:00 napisał:

    Liczniki czasu rozpraszają kierowców czy negatywnie wpływają na wpływy z mandatów? Takie cuda to ciemnocie możecie wciskać. Weźcie przykład z Płocka gdzie ruch w mieście płynny i wypadków prawie w ogóle. A wszystko to zasługa liczników.

    odpowiedz

    • 5 (13)

    kier, w dniu 04-06-2021 10:19:36 napisał:

    nie wiem jak to w PL prawie lecz dobrym rozwiązaniem byłoby także pulsowanie światła przed jego zmianą, np. 3 sekudy pulsacyjne zielone oznacza, że za chwilę będzie zółte. Myslę, że takie rozwiązanie jest dużo lepsze i tańsze niż dodatkowa tablica z odliczaniem. Poza tym większość wypadków nie jest spowodowana przez światła jedynie poprzez manewry skrętu jakie są wykonywana. Zamiast poczekać i ustąpić z na przeciwka, ktoś kto ma zielone myśli, że z pierwszeństwem może skręcić dostając strzała w bok. Pominę fakt samego ustawienia się na skrzyżowaniu- mało kto wie czy ustawić się bezkolizyjnie czy do prawej krawędzi jezdzni.

    odpowiedz

    • 0 (14)

    tomek, w dniu 04-06-2021 10:19:50 napisał:

    po co bezpieczeństwo ? wg włodarzy nakła lepiej zrobić parking na nowej z którego nikt nie korzysta.. tak sie dzieje gdy burmistrzem jest nauczyciel lub lekarz czyli statystycznie nazwiska zazwyczaj znane społeczności lokalnej....dramat .. w toruniu przed kilkunastu laty robili obwodnice w ciągu DK 10 i tam potrafiono nie tylko zrobić bezkolizyjne ale tez przygotowac od razu wiadukty na ewentualną droge ekspresową !!! to jest myślenie perspektywiczne ..

    odpowiedz

    • 3 (13)

    Czytelnik, w dniu 04-06-2021 10:40:49 napisał:

    Przed wyborami coś wymyślą.

    odpowiedz

    • 0 (12)

    Ostronogi, w dniu 04-06-2021 12:11:33 napisał:

    Jest dobrze tylko pomysleć tuki

    odpowiedz

    • 2 (10)

    Ciekawe, w dniu 04-06-2021 21:20:27 napisał:

    Przed wyborami beda tylko obiecywac i natym się skończy.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
0

Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.

(czytaj więcej)