Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

17 kwietnia 2022

Domowa święconka i barszcz biały Wielkanoc Bożeny Danielewskiej

fot. pow.

fot. pow.

Beata Danielewska pielęgnuje wielkanocne tradycje. Które są dla niej najważniejsze ?

Zdaniem Bożeny Danielewskiej, przewodniczącej Inicjatywy Kobiet w Kowalewie, Polacy nadal chętnie pielęgnują wielkanocne tradycje. – Robimy palmy, idziemy ze święconką, bierzemy udział w drogach krzyżowych, które przechodzą, często w Wielki Piątek, ulicami miast i wsi w całym kraju. W niedzielny poranek wielu z nas jedzie do kościoła na rezurekcję, czyli mszę świętą o świcie, która zwiastuje zmartwychwstanie – mówi. Zdaniem przewodniczącej Inicjatywy Kobiet, dzisiejszy kosz ze święconką raczej nie różni się od tych, które święcono dawniej. – Pamiętam, że w koszyczku co roku było i jest to samo. Święcenie pokarmów co roku odbywa się w naszym domu. Sąsiedzi przynoszą koszyczki z barankiem z masła, kawałkiem wędliny, kiełbasy, ciastem. Jest sól i pieprz oraz chrzan. No i oczywiście jajka. Po święconce siadamy wspólnie do stołu. Przy kawie i cieście wspominamy miniony rok. To jest już nasza tradycja – przyznaje Bożena Danielewska.

Jedną z bardziej znanych tradycji świątecznych jest śmigus-dyngus. Niestety, w ciągu ostatnich lat można zauważyć, że polewanie się wodą odchodzi w zapomnienie. - Poniedziałek Wielkanocny zamyka cały Wielki Tydzień i kończy też nasze świętowanie. Choć w kościele trwa jeszcze oktawa wielkanocna i każdy kolejny dzień traktowany jest jak wielkie święto. Dlaczego w świąteczny poniedziałek polewało się wodą? Woda symbolizuje oczyszczenie z brudu i chorób, a także z grzechu. Wydaje mi się jednak, że ta tradycja już zamarła, a szkoda – mówi Danielewska.

Jakie tradycje świąteczne pielęgnowane są w rodzinie pani Bożeny? Jak mówi, jest to gotowanie białego barszczu wielkanocnego (nie żurku), który przygotowywany jest tylko na Wielkanoc. – Szykujemy też gniazdka z siana i kładziemy dzieciom małe upominki. Jest zabawa, bo dzieci same muszą je znaleźć – opowiada Bożena Danielewska.

Rozmówca nie wyraził zgody na komentowanie artykułu.

Źródło: 

Oceń artykuł: 2 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)