Nieświadomie zjadamy mikroplastik. Dzień Bez Opakowań Foliowych

fot. GDOŚ
Na Ziemi nie ma już miejsc bez plastiku. #Od trudno dostępnych rowów oceanicznych po Mount Everest nasza planeta tonie w śmieciach. Ogrom plastikowych odpadów szkodzi środowisku naturalnemu oraz zagraża równowadze ekologicznej.
Opakowania z tworzyw sztucznych wymyślono po to, aby ułatwić ludziom życie, a w konsekwencji popularne jednorazówki dosłownie je zatruły. Plastikowa torba stała się stałym elementem krajobrazu. Dziś to od producentów i nas - konsumentów zależy, czy skorzystamy z rozwiązań bardziej przyjaznych dla naszej planety. W Dzień bez Opakowań Foliowych, 23 stycznia, zachęcamy do podjęcia działań, które przyczynią się do polepszenia kondycji ziemskiego globu.
Smutne rekordy
- Uwaga – człowiek zjada nieświadomie nawet 5 gramów mikroplastiku tygodniowo, czyli wielkość karty płatniczej! Mikroplastik to maleńkie cząsteczki tworzyw sztucznych, których wymiary nie przekraczają 5 mm. Najmniejsze z nich mogą być jednak mikroskopijne, niemożliwe do dostrzeżenia gołym okiem. Występują dosłownie wszędzie, a zwłaszcza w żywności i napojach w plastikowych opakowaniach.
- Produkcja jednej torebki trwa mniej niż sekundę, służy nam średnio przez 20 minut, a rozkłada się blisko 400 lat.
- W ciągu roku na wysypiska śmieci trafia 280 milionów ton plastikowych śmieci, a tylko 9% z nich odzyskujemy i zużywamy ponownie.
- W ciągu roku zużywamy bilion plastikowych torebek. Oznacza to, że w każdej minucie korzystamy z blisko dwóch milionów torebek.
- Na polskie wysypiska trafia około 55 tysięcy ton odpadów z tzw. reklamówek.
- Co roku w oceanach: 50 tysięcy ton plastikowej folii jest w stanie zabić ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków.
- W 1997 roku, pomiędzy Kalifornią a Hawajami, odkryto Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci – ogromne skupisko plastikowych odpadów, powstałe na skutek ruchu prądów oceanicznych. Obejmuje obszar pięć razy większy od Polski i nadal rośnie. Druga taka plama znajduje się pomiędzy Hawajami i Japonią.
- Foliowe opakowania zagrażają też ludziom. Na terenach gęsto zaludnionych są najczęściej spotykanym rodzajem śmieci. Gdy trafiają do akwenów wodnych, blokują odpływ rzek, kanałów czy wodociągów. Przyczyniły się m.in. do dwóch dużych powodzi w Bangladeszu z 1988 i 1998 roku, które zabrały życie i pozbawiły dachu nad głową tysięcy osób.
Czym zastąpić plastik i jak zmniejszyć jego zużycie?
Nadużywanie plastiku oraz jego nadprodukcja spowodowały, że jest go wszędzie pełno. Naukowcy szacują, iż jeśli do roku 2050 nic się nie zmieni, to w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.
Już dziś zacznij zmiany od siebie i swoich przyzwyczajeń.
- Zakup filtr do wody i pij kranówkę, przenoś ją w butelkach wielorazowego użytku.
- Kawę/herbatę kupuj do własnego termosu, a nie kubeczkach jednorazowych.
- Używaj toreb bawełnianych lub innych wielorazowych toreb, plecaków, koszy.
- Małe zakupy kupuj „do ręki”.
- Do zakupu warzyw, owoców i pieczywa używaj wielorazowych woreczków.
- Osłonka wielorazowa do żywności to świetny zamiennik folii spożywczej.
- Używaj wielorazowych woreczków i pudełek hermetycznych.
- Korzystaj z opakowań z papieru.
- Korzystaj z opakowań biodegradowalnych.
- Segreguj śmieci.
- Produkty płynne, np. mleko, kupuj w szklanych butelkach.
- Plastikowe torebki, których nie potrzebujesz można przetworzyć na inne, przydatne rzeczy – w sieci znajdziesz wiele inspiracji.
- Rezygnujmy z zakupu produktów opakowanych w uciążliwe folijki na długopisach, kartach do gry czy czasopismach, kilkustopniowo zapakowane ciastka, makaron czy batoniki.
Plastikowe torebki, których nie potrzebujesz można przetworzyć na inne, przydatne rzeczy – w sieci znajdziesz wiele inspiracji.
Rezygnujmy z zakupu produktów opakowanych w uciążliwe folijki na długopisach, kartach do gry czy czasopismach, kilkustopniowo zapakowane ciastka, makaron czy batoniki.
Plastikowe produkty są bardzo użyteczne dla ludzi i są niezwykle cennym rozwiązaniem w medycynie – pozytywnie odmienił jej oblicze, rozwoju technologii w codziennym życiu. Problemem stają się jednak skutki nierozsądnego użytkowania plastiku. Tylko od nas zależy, jak wykorzystamy przedmioty wykonane z tego niezwykle trwałego tworzywa, aby nie stały się trudnymi do usunięcia odpadami, które są w stanie zniszczyć zdrowie i życie.
***
Dzień Bez Opakowań Foliowych to inicjatywa, która w 2008 roku powstała w Polsce. Pomysłodawcą kampanii przeciw plastikowym jednorazówkom jest ówczesny łódzki radny Krzysztof Piątkowski. Wydarzenie ma na celu zmobilizowanie społeczeństwa do wdrażania ekologicznych rozwiązań w wielu sektorach. Dzień ten obchodzony jest 23 stycznia, ale zamiarem są długofalowe skutki.
Źródło: GDOŚ
Czytaj również
- Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę
- Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią
- Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy
- Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji
- Wielki Tydzień. Czas refleksji i przygotowań do świąt
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
Ciekawostka, w dniu 23-01-2024 22:37:13 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 24-01-2024 08:13:28 napisał:
odpowiedz
Glupi ci radni, w dniu 24-01-2024 16:25:18 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!