Dziś mamy 9 maja 2025, piątek, imieniny obchodzą:

24 września 2023

Pakiet edukacyjny „Rodzina Ulmów”. Materiały do wykorzystania na lekcjach

fot. MEiN

fot. MEiN

Zachęcamy do korzystania z materiałów edukacyjnych #przygotowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów. Przybliżają one nie tylko historię rodziny z Markowej, ale także inne postaci ratujące Żydów w czasie II wojny światowej. Uczniowie i nauczyciele mogą wziąć udział także w różnych konkursach, których celem jest popularyzacja wiedzy o relacjach polsko-żydowskich w czasie okupacji niemieckiej oraz postawach Polaków udzielających pomocy swoim żydowskim sąsiadom.

Pakiet edukacyjny „Rodzina Ulmów”

Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej przygotował specjalny pakiet edukacyjny „Rodzina Ulmów” dla nauczycieli i uczniów. Znalazły się filmy i scenariusze lekcji.

Wśród tematów poruszanych w filmach znalazły się:

Materiały mogą być wykorzystane w ramach zajęć z historii, historii i teraźniejszości, języka polskiego oraz kół zainteresowań.

Konkurs dla nauczycieli „Sprawiedliwi z Markowej”

Konkurs „Sprawiedliwi z Markowej” to inicjatywa skierowana do nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczących historii oraz innych przedmiotów. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie scenariusza 45-minutowej lekcji i poprowadzenie zajęć dla uczniów swojej szkoły.

Celem konkursu jest rozszerzenie warsztatu pracy nauczycieli o kreatywne i innowacyjne metody nauczania historii. Przedmiotem zajęć będzie opowieść o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w czasie II wojny światowej i relacjach polsko-żydowskich w czasie okupacji niemieckiej. Lekcje przyczynią się także do poszerzenia wiedzy uczniów o Holokauście.

Laureaci i wyróżnieni w konkursie nauczyciele otrzymają nagrody rzeczowe oraz zaproszenie na finansowany przez IPN wyjazd seminaryjny.

Prace konkursowe kuratoria przyjmują do 30 października 2023 roku.

Szczegółowe informacje o konkursie

Konkurs „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje...”

Celem konkursu jest przybliżenie uczniom postaci Józefa i Wiktorii Ulmów i ich dzieci oraz innych osób, które wykazały się bohaterską postawą i wyjątkową odwagą, ratując Żydów podczas II wojny światowej.

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu tekstu z elementami pracy badawczej na temat historii rodziny Ulmów lub własnej rodziny pomagającej Żydom w czasie II wojny światowej. Materiał powinien zostać opracowany na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z rodziną, kwerendy w archiwum rodzinnym oraz w archiwach państwowych.

Prace konkursowe można nadsyłać do 31 grudnia 2023 r. na adres: ndap@archiwa.gov.pl.

Szczegółowe informacje o konkursie

Wojewódzki Projekt Edukacyjny im. Marianny Krasnodębskiej „Sprawiedliwi Lubelszczyzny”

Inicjatywa jest skierowana do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa lubelskiego. Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy na temat roli mieszkańców Lubelszczyzny, którzy podczas II wojny światowej ratowali osoby pochodzenia żydowskiego przed eksterminacją.

Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy w jednej lub dwóch kategoriach:

  • nagranie filmu lub przygotowanie prezentacji multimedialnej ukazującej działania osób ze społeczności lokalnej na rzecz ratowania obywateli narodowości żydowskiej na terenie Lubelszczyzny podczas II wojny światowej,
  • przygotowanie projektu wpinki okolicznościowej odzwierciedlającej cele powyższego przedsięwzięcia.

Link do strony z zamieszczonym projektem należy przesłać do 9 października 2023 r. na adres e-mail: projekt@kuratorium.lublin.pl.

Szczegółowe informacje o projekcie

Źródło: MEiN

Oceń artykuł: 25 23

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (12)

    Ja, w dniu 24-09-2023 15:30:21 napisał:

    Pakiet edukacyjny ????????

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)