Dziś mamy 20 czerwca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

19 maja 2024

Pomoc na podobnym poziomie. Przedstawiono sprawozdanie

fot. archiwum

fot. archiwum

Mieszkańcy, którzy znajdują się w trudnej sytuacji mogą korzystać# z pomocy społecznej. W gminie Sadki świadczeniami zajmuje się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sadkach przedstawił sprawozdanie z zasobów pomocy społecznej za zeszły rok. Wynika z niego, że liczba osób, które korzystają z pomocy społecznej utrzymywała się na podobnym poziomie jak w latach poprzednich. W ubiegłym roku, z pomocy społecznej w gminie Sadki korzystało 355 osób ze 164 rodzin. Szczegółowe dane dotyczące liczby osób korzystających z pomocy społecznej ujęliśmy w zestawieniu.

Coraz częściej bez pomocy finansowej

Pomoc społeczna ma różne formy. Jedną z nich są świadczenia. Jeżeli chodzi o same świadczenia, na przykład, w 2020 i 2021 roku ze świadczeń korzystało po 166 osób, w 2022 roku było ich 171. W ubiegłym roku, ze świadczeń GOPS w Sadkach korzystało 169 osób. Najwięcej, bo aż 117 osób to osoby w wieku tzw. produkcyjnym, czyli od 18 do 60. roku życia. Z pomocy społecznej korzysta najwięcej mężczyzn. Było ich 66 w ubiegłym roku w tym przedziale wiekowym. Najmniej, z tego rodzaju pomocy korzystali mężczyźni w wieku poprodukcyjnym, których było 12. Jak wspomniano, świadczenia mają formę pieniężną i niepieniężną. Ze sprawozdania GOPS wynika, że w ciągu ostatnich kilku lat, z roku na rok spada liczba osób korzystających ze świadczeń pieniężnych, a rośnie liczba osób, które korzystają z innej niż finansowa pomocy. Pomoc społeczna jaką opracował rząd poprzednich kadencji, w formie świadczeń np. na dzieci przyczyniła się do tego, że coraz mniej rodzin boryka się z problemami finansowymi. Przy tym, rośnie zapotrzebowanie na różnego typu inne usługi i inne świadczenia. W 2023 roku wypłacono 323 świadczenia 30 osobom w formie zasiłku stałego, 114 zasiłków okresowych, 82 zasiłki celowe. Pomocą w formie posiłku objęto 41 osób z 23 rodzin, w tym 5 osób dorosłych, a także dzieci w szkołach. Pomocą w formie świadczeń pieniężnych na zakup posiłku lub żywności objęto 73 osoby z 43 rodzin. Na dożywianie wydano w ubiegłym roku prawie 59 tys. zł.

Wiele powodów trudnych sytuacji

Jeżeli chodzi o powody, z jakich mieszkańcy gminy Sadki decydują się na korzystanie z pomocy społecznej, to najczęściej w ubiegłym roku była to niepełnosprawność oraz bezrobocie. Warto dodać, że wiele powodów "nakłada się" na siebie i mieszkańcy korzystają z pomocy oraz ze świadczeń z różnych przyczyn. Dobra wiadomość jest taka, że spadła liczba osób, które długotrwale korzystają z pomocy GOPS. W 2022 było ich 59, a w ubiegłym roku 54.

Źródło:  

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (5)

  Mieszkaniec Gminy, w dniu 19-05-2024 09:50:59 napisał:

  Do roboty nie roby a nie z opieki korzystać opieka da kasę jedzenie opał

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Czosnek, w dniu 19-05-2024 09:57:43 napisał:

  Czy nowy wójt coś zrobi z paniami z ośrodka, które w czasie pracy chodzą sobie do lumpeksu. Między innymi żona pana Jacka tak porządnego obywatela Sadek

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (6)

  cyklista, w dniu 19-05-2024 10:43:03 napisał:

  kiedy wreszcie rozliczą budowę świetlicy w Dębionku formozie Ile tam poszło materiału , to już legendy krążą.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Rejestracja BDO
500PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
KOBIZE
500PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)