Sezon na te pożary trwa. Jak uniknąć zapalenia się sadzy?

fot. archiwum
Chociaż temperatury za oknem już wzrosły # i niedługo nadejdzie kalendarzowa wiosna, sezon grzewczy trwa. Niestety, jego nieodłączną częścią są pożary sadzy. Jak się przed nimi uchronić?
Strażacy przyznają zgodnie: kiedy temperatura na zewnątrz spada, rośnie liczba interwencji i wezwań do pożarów sadzy w przewodach kominowych. - Potwierdzeniem jest zakończony okres grzewczy, gdy od początku maja do końca września pożarów przewodów kominowych nie odnotowuje się - wyjaśnia st. kpt. Bartosz Walkowiak, oficer prasowy KP PSP w Nakle. To bardzo niebezpieczne zdarzenia. - Zwiększona eksploatacja układów centralnego ogrzewania oraz kanałów spalinowych przy nieprawidłowej konserwacji i braku kontroli stanu technicznego, stwarza realne zagrożenie pożarem lub zatruciem tlenkiem węgla - dodaje. Zapytaliśmy, ile przypadków pożarów sadzy odnotowano od grudnia 2024 do połowy lutego br. - W grudniu 2024 roku interwencji klasyfikowane jako „sadze w kominie" odnotowano 11, w styczniu 2025 roku 6, a od 1 do 13 lutego 2025 roku 4 interwencje - przekazał oficer prasowy KP PSP w Nakle.
Kontrole są obowiązkowe
Nie wszyscy właściciele pieców zdają sobie sprawę, że kontrole przewodów kominowych, dymowych, spalinowych wentylacyjnych są obowiązkowe. Jak często takie kontrole muszą być przeprowadzane? Otóż raz w miesiącu czyszczeniu należy poddawać przewody kominowe od palenisk zakładów żywienia zbiorowego. Raz na 3 miesiące należy poddać czyszczeniu przewody kominowe od palenisk opalanych paliwem stałym. Co najmniej raz na 6 miesięcy należy czyścić przewody kominowe od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym. Przewody wentylacyjne należy poddawać czyszczeniu co najmniej raz w roku. Kontrolę musi przeprowadzić osoba, która posiada kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim. Z takiej kontroli spisywany jest protokół, w którym powinny być opisane usterki i uchybienia, a właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek je usunąć. To nie wszystko. - Obiekty budowlane podlegają również przepisom, gdzie nakłada się obowiązek usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych oraz wentylacyjnych i określa się również częstotliwość dokonywania czyszczeń - dodaje st. kpt. Walkowiak. Jeżeli jednak dojdzie do pożaru sadzy, co należy zrobić? - W takim przypadku należy niezwłocznie powiadomić straż pożarną, jednocześnie wygasić ogień w urządzeniu grzewczym i jeśli to możliwe, zamknąć dopływ powietrza do komina. Bardzo istotny jest fakt, aby do palącego się komina nie wlewać wody, gdyż może to doprowadzić do jego uszkodzenia i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek. Aby uniknąć pożaru sadzy, nie można spalać w urządzeniu grzewczym żadnych odpadów. Należy również dokonywać regularnego czyszczenia przewodów, w zależności od stosowanego paliwa oraz dokonywać przeglądu stanu technicznego przewodu kominowego i przewodów wentylacyjnych - przestrzega st. kpt. Walkowiak.
Czytaj również
- Polewanie wodą. Niewinna zabawa może skutkować przykrymi konsekwencjami
- Warto się zatrzymać. Dziś Światowy Dzień Trzeźwości
- Trzynasta emerytura. Niektórzy otrzymają ją jeszcze przed świętami
- Jak skorzystać z odroczenia terminu płatności składek w ZUS? Sprawdź!
- Rusza sezon turystyczny. Każdy znajdzie coś dla siebie
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!