Dziś mamy 24 września 2023, niedziela, imieniny obchodzą:

28 kwietnia 2023

Światowy Dzień Bezpieczeństwa w Pracy. Warto pamiętać

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Co roku 28 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. #Został on ogłoszony w 2003 r. przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP), we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia oraz Międzynarodową Konfederacją Związków Zawodowych.

Celem Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy jest upamiętnienie osób zmarłych w wyniku wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz zapobieganie takim tragediom. Obchody odbywają się na poziomie międzynarodowym, krajowym, regionalnym i lokalnym.

Bezpieczna praca podstawowym prawem każdego pracownika

Tegorocznym tematem wiodącym jest: Bezpieczna praca podstawowym prawem każdego pracownika (A safe and healthy working environment is a fundamental principle and right at work).

Tego dnia podkreślamy prawo każdego pracownika do bezpiecznych i zdrowych warunków pracy. W ramach obchodów Międzynarodowa Organizacja Pracy opublikowała raport „Implementing a safe and healthy working environment: Where are we now?”, w którym opisała realizację poszczególnych postanowień Konwencji nr 155 (dotyczącej bezpieczeństwa i zdrowia w pracy) oraz Konwencji nr 187 (dotyczącej ram promocji zagadnień bezpieczeństwa i zdrowia w pracy).

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Równolegle z obchodami Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy 28 kwietnia związki zawodowe na całym świecie obchodzą Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W tym roku Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych ogłosiła hasło: Organizowanie się na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa (Organising for health and safety).

Jaką rolę spełnia Państwowa Inspekcja Sanitarna

Państwowa Inspekcja Sanitarna działa na rzecz bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy. Prowadzi działania edukacyjno-informacyjne, administracyjne i kontrolne. Ich celem jest:

  • poprawa warunków pracy,
  • zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników przed negatywnym oddziaływaniem szkodliwych i uciążliwych czynników występujących w miejscu pracy,
  • wzrost świadomości pracodawców w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy.

Materiał: GIS

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Pudełko śniadaniowe
39,90PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

50 gminnych pracowni komputerowych. Nabór do projektu "miniPAKT"

Podczas konferencji prasowej #w Olsztynie minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił rozpoczęcie naboru do konkursu miniPAKT – gminne pracownie komputerowe. „miniPAKT, to konkurs grantowy, dzięki któremu JST będą mogły stworzyć u siebie kreatywną przestrzeń, która rozwinie nowe formy wzmacniania kompetencji cyfrowych wśród obywateli. Każdy samorząd może otrzymać 200 tys. na zorganizowanie takiej pracowni” – zaznaczył szef resortu cyfryzacji.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj pierwszy dzień jesieni. Oficjalne pożegnanie lata

Dzisiaj do Polski zawitała jesień. #Nowa pora roku rozpoczęła się dokładnie o godz. 8.49.

(czytaj więcej)
0

Pakiet edukacyjny „Rodzina Ulmów”. Materiały do wykorzystania na lekcjach

Zachęcamy do korzystania z materiałów edukacyjnych #przygotowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów. Przybliżają one nie tylko historię rodziny z Markowej, ale także inne postaci ratujące Żydów w czasie II wojny światowej. Uczniowie i nauczyciele mogą wziąć udział także w różnych konkursach, których celem jest popularyzacja wiedzy o relacjach polsko-żydowskich w czasie okupacji niemieckiej oraz postawach Polaków udzielających pomocy swoim żydowskim sąsiadom.

(czytaj więcej)
0

Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.

(czytaj więcej)