Dziś mamy 27 grudnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

25 grudnia 2024

Tegoroczne wsparcie klęskowe. Większość środków już wypłacona

fot. ARiMR

fot. ARiMR

Właściciele gospodarstw, które ucierpiały w wyniku gradu, deszczu nawalnego, przymrozków #wiosennych lub huraganu, mogli ubiegać się o pomoc do 15 listopada 2024 r. Na konta 11 tys. rolników, którzy wystąpili o rekompensaty z budżetu państwa, trafiło na razie 165 mln zł.

 

O przyznanie pomocy mogli się ubiegać producenci rolni, których uprawy zostały zniszczone w wyniku wystąpienia do 10 września 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu. Powstałe szkody musiały być oszacowane przez specjalną komisję i wynosić powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie (z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły, albo z pięciu – z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji). Ubiegający się o to wsparcie rolnik musiał też mieć nadany numer identyfikacyjny w ewidencji producentów i prowadzić działalność w formie mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa.

Wysokość pomocy ustalana jest jako iloczyn powierzchni uprawy, na której zgodnie z szacunkami zawartymi w protokole powstały straty, i stawki pomocy, która wynosi: 3 000 zł/ha – w przypadku strat co najmniej 70 proc. plonów; 2 000 zł/ha – w przypadku strat co najmniej 50 proc. i mniej niż 70 proc. plonów; 1 000 zł/ha – w przypadku strat co najmniej 30 proc. i mniej niż 50 proc. plonu.

W tym naborze wnioski złożyło ok. 12,7 tys. rolników. Do 23 grudnia 2024 r. na konta 11 tys. właścicieli gospodarstw, które ucierpiały w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, trafiły 165 mln zł.

Źródło: ARiMR

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Budowa magazynów
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
0

Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies

Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).

(czytaj więcej)
0

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?

Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".

(czytaj więcej)
0

Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią

Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.

(czytaj więcej)
0

Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?

Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.

(czytaj więcej)