Dziś mamy 27 grudnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

25 grudnia 2024

Usuwanie folii rolniczych. Czy program będzie kontynuowany?

fot. freepik

fot. freepik

Minister rolnictwa i rozwoju wsi #Czesław Siekierski wystąpił do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloska z prośbą o kontynuację programu NFOŚiGW dotyczącego usuwania folii rolniczych oraz rozszerzenie zakresu programu NFOŚiGW dotyczącego usuwania wyrobów zawierających azbest o wsparcie na wymianę pokryć dachowych z azbestu.

 

Znaczenie Programu

Program „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” ma kluczowe znaczenie dla rolników w całym kraju. Program ten jest niezwykle istotny zarówno z punktu widzenia ochrony środowiska, jak i wspierania zrównoważonego rolnictwa.

Stanowisko rolników

W trakcie licznych spotkań z rolnikami w terenie często poruszany był temat zagospodarowania odpadów pochodzących z działalności rolniczej. Jednocześnie do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) wpływają prośby od organizacji rolniczych, które alarmują o braku możliwości właściwego zagospodarowania odpadów, m.in. folii rolniczych. W ocenie MRiRW konieczne jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli na ponowne uruchomienie tego programu.

Propozycja MRiRW w sprawie wymiany pokryć dachowych z azbestu

Jednocześnie, mając na uwadze, że w kolejnych latach nie będzie możliwe finansowanie ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) wymiany pokryć dachowych wykonanych z azbestu, MRiRW zaproponowało, aby takie wsparcie było kontynuowane w ramach obecnie realizowanego przez NFOŚiGW programu „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”. Dodanie do tego programu zadania polegającego na wymianie pokrycia dachowego z azbestu zarówno na budynkach mieszkalnych, jak i budynkach gospodarskich, położonych na obszarach wiejskich niewątpliwie przyczyni się do zrealizowania celów określonych w Programie Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032 oraz w obecnie procedowanym projekcie ustawy o wyrobach zawierających azbest (UC60), zgodnie z którymi azbest należy usunąć najpóźniej do 31 grudnia 2032 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w korespondencji skierowanej do Ministerstwa Klimatu i Środowiska zadeklarowało gotowość ścisłej współpracy w celu wypracowania najlepszych rozwiązań, które będą korzystne zarówno dla rolników, jak i dla środowiska.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Oceń artykuł: 0 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies

Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).

(czytaj więcej)
0

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?

Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".

(czytaj więcej)
0

Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią

Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.

(czytaj więcej)
0

Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?

Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.

(czytaj więcej)