Dziś mamy 26 grudnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

28 listopada 2024

Wycieczka integracyjna trzecioklasistów. Wspólne podziwianie przyrody

fot. powierzone

fot. powierzone

W piątek, 22 listopada 2024 r. uczniowie #klasy III a, III b i III c Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią wyjechali ze swoimi nauczycielami autokarem do miejscowości Kraczki, która znajduje się w gminie Sadki i powiecie nakielskim.

 

W trakcie wycieczki uczniowie nakielskiej „Dwójki” przestrzegali tak ważne zasady bezpiecznego zachowania a także obowiązującej kultury.

Na początek uczestnicy wycieczki udali się do lasu. Przywitał ich Pan Patryk Krok – podleśniczy w leśnictwie Glinki z Nadleśnictwa Szubin, który poprowadził dla nich bardzo ciekawe zajęcia pod kątem przyrody i ekologii. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest las - poznali jego definicję a także podział lasów na lasy liściaste, iglaste (bory) i mieszane. Uzyskali informacje na temat zróżnicowanej roślinności w lasach i typów terenów leśnych biorąc pod uwagę występowanie roślinności, klimatu, jakości gleb, czy też prowadzonej na danym terenie gospodarki leśnej. Poznali rodzaje lasów z uwagi na wiek rosnących w nich drzew – w  Polsce najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Wycieczkowicze poznali gatunki drzew najczęściej rosnących w większości polskich lasów iglastych – sosna zwyczajna czy też liściastych – dąb, brzoza, lipa i topola a na terenach górskich – świerk, buk. Uzyskali rozległą wiedzę na temat ochrony obszarów leśnych. Usłyszeli o czynnikach, które szczególnie przyczyniają się do zniszczenia lasów, jak np.: anomalie pogodowe – susze, huragany lub ogromne opady śniegu, oddziaływanie na lasy zanieczyszczeń powietrza, wód i gleby, pojawienie się w lasach szkodników roślin a także nadmierna i bezmyślna eksploatacja gospodarcza dóbr natury prowadzona przez ludzi. Dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę nie tylko na temat drzew, lasów i innej roślinności występującej w lasach, lecz również na temat fauny zamieszkującej tereny leśne oraz ochrony gatunków roślinnych i zwierzęcych przed niszczącym działaniem człowieka. Pan podleśniczy pokazał dzieciom siedliska zwierząt, różne norki, jamki, dziuple i inne miejsca ich życia. Wskazał potrzebę tworzenia przez człowieka odpowiednich miejsc, by niektóre gatunki mogły przetrwać, np. okres zimy lub klęski spowodowanej przez żywioły.

Dalej trzecioklasiści udali się do świetlicy w Kraczkach. Powitali ich członkowie Rady Sołeckiej z Panią Kamilą Budysz na czele, reprezentujący sołtysa wsi – Pana Grzegorza Działoszyńskiego oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kraczkach z przewodniczącą Roksaną Komasą. Na miejscu przygotowany został piknik edukacyjny – uczniowie mogli obserwować i podziwiać piękno natury występującej na wsi czy rozwijać zainteresowania. W świetlicy przebiegła dalsza część zajęć przyrodniczych, które przygotował podleśniczy. Wycieczkowicze uzyskali informacje na temat znaczenia zasobów leśnych dla człowieka, odpowiedzialnego z nich korzystania oraz roli lasu dla istnienia życia na Ziemi. Uczniów zainteresowały przykłady poroża zwierząt żyjących w lesie. Wysłuchali wielu ciekawostek o roślinach i zwierzętach i jeszcze raz utrwalili zasady ochrony przyrody. Wykonali także ciekawe prace plastyczne prezentujące lasy w Polsce.

Gościnni gospodarze zaprosili wycieczkowiczów na wspaniały poczęstunek w postaci gorących i letnich napojów, świeżych bułek zafundowanych przez Spółdzielnię Handlowo-Produkcyjną w Sadkach, pieczonych kiełbasek, pysznych ciast oraz faworków oraz innych niespodzianek. Przygotowali również pamiątki z Kraczek dla uczniów i ich pań.

Na koniec pobytu w Kraczkach uczniowie serdecznie podziękowali organizatorom pikniku edukacyjnego za możliwość poszerzenia wiedzy poprzez niezwykle pouczające zajęcia, czas spędzony na integracji podczas poczęstunku i za wszelką okazaną życzliwość. Wręczyli Panu podleśniczemu oraz przedstawicielom sołectwa piękne laurki i upominki.

Na wycieczce towarzyszyły uczniom ich nauczycielki, które przyczynili się do realizacji edukacyjnego i integracyjnego przedsięwzięcia: Pani Lilianna Grabarkiewicz, Pani Ewa Bębnista, Pani Kamila Wełniak-Bohdanowicz, Pani Katarzyna Kemnitz-Beger, Pani Klaudia Nowicka-Adamczyk.

Wyjazd do Kraczek podobał się dzieciom. Być może przyczyni się do zainteresowania młodych ludzi pięknem i potrzebami przyrody a przede wszystkim jej ochrony.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia.

Materiał: kierownik wycieczki – Kamila Wełniak-Bohdanowicz

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies

Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).

(czytaj więcej)
0

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?

Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".

(czytaj więcej)
0

Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią

Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.

(czytaj więcej)
0

Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?

Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.

(czytaj więcej)