Dziś mamy 12 lipca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

13 czerwca 2024

Wyzwania na najbliższe lata. Dyskusja na temat samorządów

fot. KPUW

fot. KPUW

13 czerwca br. w Bydgoskim Centrum Sportu odbyła się# konferencja pn.:"Mieszkaniec, samorząd, rząd – wyzwania na najbliższe lata", zorganizowana przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla. Wydarzenie to stało się ważnym forum dyskusji na temat roli samorządów w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem województwa kujawsko-pomorskiego.

Podczas spotkania poruszono kluczowe kwestie związane z funkcjonowaniem samorządów i ich współpracą z rządem. Samorządy odgrywają fundamentalną rolę w rozwoju lokalnych społeczności, odpowiadając za szeroki wachlarz zadań, od edukacji i ochrony zdrowia po infrastrukturę i kulturę. W województwie kujawsko-pomorskim, tak jak w całej Polsce, samorządy stoją przed szeregiem wyzwań, takich jak:

• Niewystarczające finansowanie

• Starzenie się społeczeństwa

• Potrzeba rozwoju infrastruktury

• Zmiany klimatyczne

Jednakże samorządy dysponują również licznymi szansami na rozwój. Województwo kujawsko-pomorskie posiada ogromny potencjał, który może zostać wykorzystany do stworzenia nowych miejsc pracy i poprawy jakości życia mieszkańców.

Wojewoda Sztybel zapowiedział powołanie Rady Samorządowej przy Wojewodzie, która ma służyć jako platforma wymiany informacji i wypracowywania wspólnych rozwiązań.:

- Chciałbym zadeklarować, że powołuję Radę Samorządową przy Wojewodzie. Zapraszam do udziału w niej przedstawicieli wszystkich samorządów z naszego województwa. Samorząd jest środowiskiem repezentującym mieszkańców, a siła naszego oddziaływania wzrasta, gdy wypracowujemy wspólne stanowiska, rekomendacje i wnioski - mówił Wojewoda.

Dariusz Kurzawa, Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, podkreślił w swojej wypowiedzi, że Urząd Marszałkowski stawia sobie za cel ścisłą i dobrą współpracę z samorządami w województwie. Wspomniał także o zakończonych w ostatnim czasie projektach dofinansowania związanymi z gospodarką wodną i poinformował, że Urząd stara się pozyskać kolejne środki.

- W tej chwili rozmawiamy z Ministerstwem Rolnictwa, żeby przekierować środki, które zostaną przeznaczone z innych obszarów - mówił przedstawiciel Marszałka Kujawsko-Pomorskiego.

Prelegenci konferencji podkreślili kluczową rolę samorządów w systemie administracyjnym Polski. Samorządy odpowiadają za szeroki wachlarz zadań publicznych, od edukacji i ochrony zdrowia po infrastrukturę i kulturę. Ich działalność ma bezpośredni wpływ na jakość życia mieszkańców i rozwój lokalnych społeczności.

Jednym z głównych tematów poruszanych podczas konferencji było kwestia niewystarczającego finansowania samorządów. Wprowadzenie do panelu przedstawiła reprezentantka Ministerstwa Finansów - Zdzisława Wasążnik (Zastępca Dyrektora Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego), która przedstawiła bardzo szczegółowo propozycje rozwiązań nad, którymi pracuje jej Departament, ale również Rząd. Przedstawiono perspektywę rządu na ten problem, wskazując na działania mające na celu zwiększenie transferów finansowych do samorządów. Przedstawicielka Ministerstwa podkreśliła również wagę racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi przez samorządy.

Główne proponowane zmiany to:

• Wzmocnienie i ustabilizowanie JST przez zwiększenie dochodów własnych

• Oparcie zasilenia finansowego JST na dochodach własnych wynikających z lokalnej bazy podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych

• Odseparowanie wpływu zmian podatkowych na dochody podatkowe JST

• Obiektywne i algorytmiczne naliczanie środków finansowych dla każdej JST

• Zapewnienie lepszej alokacji środków publicznych

• Uelastycznienie systemu oraz ograniczenie nadmiernie rozbudowanego przepływu środków pomiędzy budżetem państwa a JST

• Zwiększenie wpływu Strony Samorządowej na podział środków dla JST

Uczestnicy dyskusji panelowej poświęconej tej tematyce, z udziałem m.in. Wiceprezydent Grudziądza Róży Lewandowskiej i Skarbnika Miasta Bydgoszczy Piotra Tomaszewskiego, zwracali uwagę na problem niedoboru środków na realizację zadań statutowych.

Kolejnym ważnym tematem konferencji były zagadnienia związane z inwestowaniem w rozwój edukacji na poziomie samorządów. Wprowadzenie do panelu przedstawiła Ada Guźniczak (Szefowa Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji). W swoim wystąpieniu podkreśliła w jaki sposób rząd działał dotychczas w sprawie szeroko pojętej edukacji, ale także wspomniała o tym jakie plany na najbliższy czas mają rządzący.

- Obecnie realizujemy szereg zadań w związku z zastaną po naszych poprzednikach sytuacją, a przede wszystkim dokonujemy uszczuplenia podstaw programowych. Jest to konieczne między innymi ze względu na wygasanie przepisów covidowych i likwidacji gimnazjów. (…) Prace nad zmianą podstaw programowych prowadziliśmy długo. Przeprowadziliśmy dwuetapowe konsultacje publiczne. Rozporządzenia będą podpisane jeszcze czerwcu, a uszczuplone podstawy zaczną obowiązywać od 1 września tego roku. Zwiększenie efektywności nauczania sprzyjało nieobowiązkowości i nieocenianych prac domowych. Nauczyciele otrzymali informatory z metodami i modelami pracy dla uczniów szkół podstawowych - przypomniała Ada Guźniczak

Panel dyskusyjny poświęcony edukacji stał się platformą wymiany poglądów na temat wyzwań i szans stojących przed systemem edukacyjnym w Polsce. Uczestnicy dyskusji, m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz i Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Grażyna Dziedzic, podkreślili kluczową rolę samorządów w zapewnieniu dostępu do wysokiej jakości edukacji dla wszystkich dzieci i młodzieży.

- Chciałabym powiedzieć, że edukacja to nie jest tylko problem, który nas otacza na co dzień, a także nasze dzieci, które chodzą do szkoły, ale to jest również pewna sprawa, że dla tych dzieciaków, które teraz edukują się, będą zajmowały ważne stanowiska, będą stanowiły ocenę  społeczeństwie i wszyscy prędzej czy później będziemy od nich zależni. Więc wychowajmy je tak, żebyśmy tego nie musieli żałować. Problemów jest wiele, ale największym jest  szybkie tempo rozwoju zjawiska, którym można nazwać depresja i chorobami psychicznymi wśród dzieci i młodzieży – zaznaczyła Grażyna Dziedzic

Ostatnim blokiem tematycznym były informacje dotyczące współpracy m.in. z Urzędem Wojewódzkim. Zbigniew Reniecki, Kierownik Działu Obsługi Programów Ogólnopolskich w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu przedstawił informacje o możliwym wsparciu z WFOŚiGW dla samorządów.

Dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli KPUW – Robert Górecki przypomniał jak ważna jest komunikacja w ramach nadzoru Wojewody Kujawsko-Pomorskiego nad jednostkami samorządu terytorialnego.

Ostatnim prelegentem był dr Przemysław Biegański – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej KPUW. Przypomniał on samorządowcom czym dokładnie jest program „Aktywny Maluch” na lata 2022-2029. Szczegółowo omówił finansowe wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu miejsc opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat.

Konferencja "Mieszkaniec, samorząd, rząd – wyzwania na najbliższe lata" była cennym forum wymiany poglądów i wypracowywania nowych pomysłów na rozwój całego województwa kujawsko-pomorskiego. Wspólna praca rządu i samorządów, przy uwzględnieniu potrzeb i wyzwań stojących przed lokalnymi społecznościami, może przyczynić się do stworzenia lepszej przyszłości dla mieszkańców Kujaw i Pomorza.

Źródło: KPUW

Oceń artykuł: 1 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (3)

  Df, w dniu 14-06-2024 13:50:35 napisał:

  Bzdury i tak będzie jak było. Wielkie spotkania i obiecanki. Z których nic nie wynikanie. Stara śpiewka. Brać się za robotę i zobowiązania jakie przed wyborami opowiadano.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Mieszkaniec, w dniu 15-06-2024 10:47:26 napisał:

  A kto zaopiekuje emerytami,którym 1000 zł zmniejszono emeryture

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
0

Lipiec. Idealny czas na wakacyjną domówkę!

Orzeźwiające drinki, soczyste owoce oraz aromatyczne# i pożywne przekąski, zapewniające nam energię do białego rana – lipiec to doskonały moment, by we własnym mieszkaniu lub ogrodzie wyczarować iście tropikalny bar, godny najlepszych nadmorskich kurortów. Jakie przekąski pasują do najpopularniejszych wakacyjnych koktajli? Z czym je łączyć, by miło rozpocząć dzień po udanej imprezie?

(czytaj więcej)
0

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Patriotyczna postawa rolników

12 lipca obchodzimy święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej#. Obchody tego dnia to oddanie hołdu mieszkańcom polskiej wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – bohaterską walkę, zapewnianie żywności oraz pomoc udzielaną uciekinierom i osobom ukrywającym się przed prześladowaniami.

(czytaj więcej)
0

Ważna data dla leśników. Dzień poświęcony Janowi Gwalbertowi

Dzień leśnika w różnych kalendarzach# „wypada” inaczej. Dzień Leśnika i Drzewiarza mamy 5 kwietnia. Od kilku lat uznaje się, że leśnicy swój dzień obchodzą 12 lipca. Ale to nie jedyna ważna data dla leśników i lasów Państwowych.

(czytaj więcej)
0

Uważaj na barszcz Sosnowskiego! Roślina niebezpieczna dla człowieka

Czy wiesz, że podczas letniego spaceru powinieneś uważać na rośliny#, które mijasz na swojej drodze? Zagrożenie dla zdrowia może stanowić przede wszystkim barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi). Ryzykowne jest nie tylko dotykanie, ale nawet przebywanie w jego otoczeniu.

(czytaj więcej)