Dziś mamy 26 października 2024, sobota, imieniny obchodzą:

18 września 2023

Biblioteka przystąpiła do ogólnopolskiej akcji. Czytano powieść "Nad Niemnem"

fot. GBP Sadki

fot. GBP Sadki

Dnia 15 września Gminna Biblioteka Publiczna #w Sadkach po raz 6. przystąpiła do akcji Narodowego Czytania, zainicjonowanej w 2012 roku przez prezydenta RP.

W roku bieżącym czytaliśmy powieść pozytywistyczną Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.  Całość ukazała się w 1888 roku w 25 rocznicę powstania styczniowego. Książka powstała na zamówienie Mariana Gawalewicza, jej głównym tematem miał być konflikt pomiędzy postawą romantyczną a programem pozytywistycznym. Podczas 12 odsłony akcji, w sadkowskiej bibliotece, zaproszenie do czytania „Nad Niemnem” przyjęli: Radny Gminy Sadki Michał Olejniczak, p. Longina Szłapa, Dominika Mitek, Julia Siemion, Emilia i Maja Hoppe zastępca kierownika Referatu Organizacyjnego Gminy Sadki Mariusz Czyż , Zuzanna Strzyżewska, Inga Sójka ,Antonina Brzozowska, Monika Mitek, Aleksandra Maćkowiak , dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Iwona Biniak, Anna Leppert , Daria Hoppe Sójka, Milena Kapica ,Bernadeta Sobierajska, wicedyrektor ZSCKR w Samostrzelu Ewa Makowska, Olga Cegielska, Jakub Chmura, Justyna Rybarczyk, Zuzanna Musiał. Ponadto  przerwach pomiędzy rozdziałami, sonatiny zagrał Łukasz Szpojda, uczeń VI klasy SP w Sadkach oraz Szkoły Muzycznej w Nakle nad Notecią w klasie pianina. Uczestnicy mogli również skorzystać z ze słodkiego poczęstunku przygotowanego przez bibliotekę. Na koniec wszyscy uczestnicy tego wyjątkowego wydarzenia zwiedzali piękną wystawę o życiu i twórczości Elizy Orzeszkowej oraz mieli możliwość przybicia pamiątkowej pieczątki.

Osobom czytającym i aktywnie zaangażowanym w wydarzenie serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i włożony wysiłek, a wszystkich już teraz zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej odsłonie akcji Narodowe Czytanie za rok.

Materiał: Joanna Brzozowska / GBP Sadki

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Operacja pk. "Feniks". Wysiłek żołnierzy i potężna operacja logistyczna

Trwająca od 23 września operacja pk. Feniks to wysiłek #żołnierzy, ale również potężna operacja logistyczna. Żołnierz najedzony, wypoczęty i zaopatrzony w suchy, czysty mundur to żołnierz skuteczny. Właśnie dlatego logistycy przyjeżdżają pierwsi i po zakończeniu operacji wyjadą ostatni. Jest to wspólny wysiłek 5 rodzajów Sił Zbrojnych RP.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Walki z Otyłością. Wystarczy zmiana nawyków

Ponad połowa Polaków powyżej #15 r.ż. ma nadwagę. Prawie co czwarty jest otyły. Każdy z nich ryzykuje rozwój nadciśnienia, cukrzycy typu 2 i wielu innych schorzeń. Otyłość przyczynia się też do pogorszenia jakości i skrócenia długości życia.

(czytaj więcej)
0

Pośpimy dłużej. Zmiana czasu z letniego na zimowy

Dzisiejszej nocy z 26 na 27 października nastąpi zmiana czasu# z letniego na zimowy.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)