Warsztaty zawodowe. Uczniowie Żeglugi udali się do Szczecina
fot. Paweł Ciereszko
W dniach 17-18 października 2024 roku grupa uczniów# klasy IIa Technikum Żeglugi Śródlądowej z Nakła nad Notecią udała się do Szczecina na warsztaty zawodowe. Poza uczniami z Nakła do Szczecina przyjechała również młodzież z zaprzyjaźnionych szkół z Wrocławia i Kędzierzyna – Koźla.
Pierwszego dnia, w sali senatu uczelni, uczniów powitał dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka - rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie. Następnie uczniowie zwiedzili gmach uczelni przy Wałach Chrobrego - Wydział Nawigacyjny, a w nim m. in.: Laboratorium Systemu Zobrazowania Elektronicznej Mapy i Informacji Nawigacyjnej (ECDIS), pracownię budowy statków oraz symulator manewrowo – kontrolny statku śródlądowego. Poza tym uczniowie odwiedzili Centrum Szkoleniowe Offshore MUSTC - które jest nowoczesnym ośrodkiem szkoleniowym, w którym przeprowadzane są specjalistyczne kursy i szkolenia dla studentów, pracowników Politechniki Morskiej w Szczecinie i innych uczelni oraz członków służb związanych z ratowaniem zdrowia i życia na morzu. Wieczorem w hotelu, w którym zakwaterowani byli uczestnicy warsztatów, odbyły się prezentacje instytucji współpracujących z MI, a mianowicie Uniwersytet Szczeciński, Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie oraz Zarząd Portu Szczecin-Świnoujście S.A.
Drugiego dnia, przed południem, uczestnicy odwiedzili siedzibę Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie, a dokładnie centrum RIS - Systemu Informacji Rzecznej (RIS-Odra). Jednostka ta zajmuje się pomiarami hydrograficznymi oraz kontrolą i monitorowaniem akwenów, administrowanych przez Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie. Na koniec pobytu w pięknym Szczecinie uczestnicy zwiedzili Morskie Centrum Nauki. Jest to unikatowe w Europie interaktywne centrum, gdzie pokazywane są różnorodne zjawiska na przykładach związanych z żeglugą, falami, wiatrem, rybołówstwem czy życiem portu.
Warsztaty w całości sfinansowało Ministerstwo Infrastruktury.
Materiał: Paweł Ciereszko
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Życzenia dla seniorów. Uczniowie z Kcyni wykonali okolicznościowe kartki
- Ogólnopolski konkurs. Uczniowie zmierzyli się z językiem angielskim
- Ogólnopolski turniej "Sukces na Bank". Nie zabraknie reprezentacji Staszica
- Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej. Odbył się etap szkolny
- Żywa lekcja historii. Ciekawe i bardzo wartościowe spotkanie
Dopłaty do zakupu aut elektrycznych? Konsultacje projektu programu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska# i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji projekt programu dopłat do zakupu, leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych.
(czytaj więcej)Urzędowe listy polecone. Od stycznia na skrzynce mailowej
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe #poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.
(czytaj więcej)Obsługa nowoczesnego granatnika. Szkolenie terytorialsów
W dniach od 11 do 22 listopada #br. w Karlsgonie (Szwecja) trwa szkolenie Polskich żołnierzy z obsługi nowoczesnego granatnika Carl Gustaf M4. W dwutygodniowych zajęciach organizowanych w siedzibie producenta uzbrojenia udział bierze m.in. troje Terytorialsów z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia.
(czytaj więcej)Świadczenia dla stulatków. Ustawa podpisana przez prezydenta
Przygotowane w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy regulujące# mechanizm przyznawania świadczenia honorowego dla stulatków wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Co to oznacza praktyce? Świadczenie w wysokości 6,2 tys. brutto miesięcznie będzie przyznawane z urzędu, i co ważne, corocznie waloryzowane. Prezydent właśnie podpisał ustawę w tej sprawie.
(czytaj więcej)