Biskupin to nie tylko archeologia. Weekend poświęcony pałuckiej sztuce
fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Wąskotorowa lokomotywa wtacza się na peron w Biskupinie#, a z wagoników dziarsko wysiadają turyści, którzy zmierzają ku bramie do Muzeum Archeologicznego. Przed nimi podróż przez tysiąclecia – od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Na wakacje marszałkowska instytucja kultury przygotowała ciekawy program spotkań.
Od odkrycia osady kultury łużyckiej nad Jeziorem Biskupińskim minęło 91 lat, ale miejsce to niezmiennie zachwyca przyciągając nie tylko miłośników historii i archeologii. Wędrówkę przez tysiąclecia turyści zaczynają od miejsca, w którym 6 tysięcy lat temu w charakterystycznych długich domach mieszkali pierwsi rolnicy. Na terenie biskupińskiego muzeum zrekonstruowano dwa domy. W pierwszym możemy sprawdzić w jakich warunkach żyli ludzie neolitu, drugi – jest pawilonem muzealnym. W sąsiedztwie długich domów zobaczymy jak mogło wyglądać obozowisko łowców i zbieraczy sprzed 10 tysięcy lat. Ciekawie wygląda też poletka, na którym zasiano rośliny uprawiane kilka tysięcy lat temu.
Po przejściu drewnianych schodów ścieżka zaprowadzi nas do najbardziej znanej bramy wjazdowej w Polsce prowadzącej do zrekonstruowanej osady łużyckiej. To pozostałości osady sprzed 2 700 lat odkrył w 1933 roku Walenty Szwajcer. Oprócz drewnianej bramy i prowadzącego do niej pomostu, zrekonstruowano dwa rzędy chat, ulicę, falochron i fragment wału obronnego. We wnętrzach chat zobaczymy w jakich warunkach żyli mieszkańcy osady i jak wyglądała historia badań archeologicznych w Biskupinie od lat 30. XX wieku po XXI wiek. Pod strzechami chat swoje stoiska mają rekonstruktorzy dawnych rzemiosł.
Rzemieślników znajdziemy również w osadzie wczesnośredniowiecznej. Tak wyglądało życie w Biskupinie w czasach pierwszych Piastów. Osada wczesnośredniowieczna tętni życiem zwłaszcza podczas organizowanego co roku Festynu Archeologicznego. Możemy podejrzeć jak pozyskiwano dziegieć, spróbować podpłomyka i własnoręcznie wykonać powróz.
Zwiedzanie kontynuujemy w pawilonie muzealnym. Oprócz wystawy stałej, obejrzymy również wystawy czasowe. W tym roku są trzy: „Archeologia archeologii”, „Krzemionki Stefana Krukowskiego” i „Skarby z ziemi wydarte”. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie i samorządem województwa, który jest jego organem prowadzącym, planują budowę nowoczesnego pawilonu muzealnego.
W najbliższy weekend (13-14 lipca) w ramach cyklicznych „Podróży w czasie” Muzeum Archeologiczne zaprasza do osady łużyckiej. Będzie można podejrzeć pracę tkaczek i poznać tajniki farbiarstwa, a także dowiedzieć się jak wyglądało rybołówstwo i plecionkarstwo oraz prześledzić proces lepienia naczyń z gliny. Kolejne „Podróże w czasie” odbędą się w sierpniu, a na wrzesień (14-18 września) zaplanowano XXIX Festyn Archeologiczny „Biskupin. Pierwszy Pomnik Historii”. Wydarzenie poświęcone będzie 90. rocznicy badań archeologicznych, a jedną z atrakcji będzie rekonstrukcja wykopalisk z lat 30. ubiegłego wieku.
Biskupin, to nie tylko archeologia. Na terenie muzeum znajdziemy XVIII wieczną chatę pałucką. W jej cieniu lokalni wykonawcy prezentują pałuckie rękodzieło artystyczne. Weekend poświęcony pałuckiej sztuce ludowej odbędzie się pod koniec lipca.
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie w liczbach (2023 rok):
- 217 265 zwiedzających
- 17 912 uczestników 695 lekcji muzealnych
- 12 wydarzeń muzealnych
- 4 wystawy czasowe, 3 wystawy stałe i 1 konferencja naukowa
Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Galeria
Czytaj również
Dodaj komentarz
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!