Kolejna wycieczka do stolicy. Realizacja projektu "Warszawa dwóch powstań”
fot. Wioletta Ossowska i Michał Wiśniewski
14 czerwca br. odbyła się kolejna wycieczka #do stolicy w ramach projektu „Warszawa dwóch powstań”, który realizowany jest od połowy kwietnia 2023 roku w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej. Tym razem do uczniów nakielskiej Żeglugi dołączyli uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią.
Celem projektu „Warszawa dwóch powstań” jest zaznajomienie uczniów z przyczyną wybuchu, przebiegiem oraz miejscami upamiętnienia Powstania w Getcie Warszawskim oraz Powstania Warszawskiego poprzez wyjazdy edukacyjne.
Przedwakacyjny wyjazd, który był piątym z kolei zamknął część poświęconą żydowskiej przeszłości Warszawy. Tym razem uczniowie odwiedzili Żydowski Instytut Historyczny i Willę Żabińskich na terenie Ogrodu Zoologicznego. Rekreacyjnym elementem wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego.
Żydowski Instytut Historyczny został założony 1 października 1947 roku i jest kontynuatorem działalności Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej. Siedziba Instytutu znajduje się w odbudowanym gmachu przedwojennego Instytutu Nauk Judaistycznych i Głównej Biblioteki Judaistycznej działającej do wybuchu II wojny światowej przy Wielkiej Synagodze na Tłomackiem.
Zburzenie Wielkiej Synagogi na Tłomackiem w dniu 16 maja 1943 roku było symbolem ostatecznej likwidacji dzielnicy żydowskiej i upadku powstania w Getcie Warszawskim. Dzisiaj w tym miejscu stoi Błękitny Wieżowiec.
Młodsi uczniowie podczas pobytu w ŻiHu odwiedzili ekspozycję „Mała Synagoga na Tłomackiem”, która przybliża temat synagogi, jej wyposażenie oraz funkcje rabina i kantora.
Uczniowie mięli okazję wysłuchać fragmentu Księgi Rodzaju (Bereszit), opowiadający historię stworzenia świata w języku hebrajskim.
Uczniowie Żeglugi zwiedzili wystawę stałą pt. „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”.
Głównym tematem wystawy jest działalność konspiracyjnej grupy działającej w getcie warszawskim pod nazwą Oneg Szabat oraz losy stworzonego przez nią unikatowego archiwum. Historia zapisana na kartach Archiwum ukazuje też losy jego autorów. Pomysłodawcą i głównym twórcą Archiwum był historyk dr Emanuel Ringelblum.
Wycieczka została dofinansowana z Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii i Uzależnieniom Behawioralnym dla Gminy Nakło nad Notecią. Przed wyjazdem uczniowie realizowali zajęcia profilaktyczne.
Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Iwona Sołdan oraz Wioletta Ossowska.
Materiał: Michał Wiśniewski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Ekonomiści ze Staszica w Warszawie i Łodzi. Wyjazd edukacyjno-rekreacyjny
- "Kulinarna podróż przez historię i teraźniejszość". Dania takie, że palce lizać
- Tydzień szczęścia. Zadbano o dobrostan emocjonalny uczniów
- Wycieczka do sadu. Uczniowie poznawali gatunki drzew
- Społeczność "Łokietka" włączyła się w akcję. Z pomocą powodzianom
Dojedź bezpiecznie do wyznaczonego celu. Skorzystaj z modułu pogodowego
Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu i niższa temperatura #– to pierwsze oznaki jesieni, które już możemy zauważyć w pogodzie. Czym charakteryzuje się ta pora roku? Zmienną aurą, która bezpośrednio wpływa na prowadzenie pojazdu. Dlatego warto odpowiednio zaplanować podróż, by bezpiecznie dojechać do wyznaczonego celu.
(czytaj więcej)Jak chronić siebie i swoje dane w sieci? Miesiąc cyberbezpieczeństwa
W świecie, gdzie codzienność przenosi się do Internetu#, bezpieczeństwo w sieci staje się priorytetem. Każdego dnia jesteśmy narażeni na różnego rodzaju cyberzagrożenia, które mogą dotknąć każdego. Październik, Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, to idealny moment, aby poznać najważniejsze zasady ochrony swoich danych i dowiedzieć się, jak skutecznie zabezpieczyć aktywności w sieci.
(czytaj więcej)Masz wątpliwości co do zebranych grzybów? Skorzystaj z bezpłatnych porad
Wszystkim Grzybiarzom, życzymy udanych zbiorów#. My polecamy tereny Nadleśnictwo Bydgoszcz, Lasy Państwowe.
(czytaj więcej)Pomoc "pełną parą". Działania żołnierzy na rzecz powodzian
Działania żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady# Obrony Terytorialnej na rzecz powodzian
(czytaj więcej)