Dziś mamy 21 kwietnia 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:
13 marca 2025
Powstały eko-zabawki. Dziewczyny wykazały się kreatywnością
fot. GOK Sadki
Na wtorkowych zajęciach ZPT dziewczyny # miały okazję stworzyć prace na nasz konkurs plastyczny. Ich kreatywność i zaangażowanie pozytywnie nas zaskoczyły.
Na stołach znalazły się rolki po papierze, butelki to płynach i napojach, ścinki materiałów itp.
Okazało się, że można było stworzyć z tych rzeczy gry, pluszaki, lalki itp. Każdy miał inny pomysł i sposób wykonania.
Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.
W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.